Z wyjazdu do sanatorium z ZUS może skorzystać każda osoba, która przebywa na zasiłku chorobowym, świadczeniu rehabilitacyjnym, rencie z tytułu czasowej niezdolności do pracy a także każda osoba ubezpieczona w ZUS u której pojawiało się zagrożenie utraty zdolności do pracy. Skierowanie do sanatorium można otrzymać nawet w ciągu dwóch miesięcy a w pilnych przypadkach nawet w ciągu kilku dni.
Można jednoczeÅ›nie przebywać na zwolnieniu lekarskim i wyjechać na rehabilitacjÄ™. Osoba skierowana na takie leczenie nie musi ponosić żadnych kosztów zwiÄ…zanych ze swojÄ… kuracjÄ…, pobytem a nawet dojazdem do uzdrowiska. Leczenie jest finansowane w caÅ‚oÅ›ci przez ZUS. MajÄ…c skierowanie do sanatorium lekarz wystawi nam zwolnienie lekarskie. Miejsce pobytu w sanatorium zawsze wybierane jest najbliżej naszego miejsca zamieszkania, aby nie utrudniać dojazdu na rehabilitacjÄ™ lub pobyt w sanatorium. Jedynym warunkiem otrzymania skierowania sÄ… rokowania możliwoÅ›ci odzyskania sprawnoÅ›ci i powrotu pacjenta do pracy.
Aby dostać skierowanie musimy odwiedzić naszego lekarza. Lekarz jedynie wypeÅ‚nia wniosek o rehabilitacjÄ™ leczniczÄ… w ramach prewencji rentowej ZUS. Wniosek musi zawierać nasze podstawowe dane, czyli: imiÄ™ i nazwisko, Pesel, adres zamieszkania, telefon kontaktowy oraz dane dotyczÄ…ce naszego stanu zdrowia: rozpoznanie lekarskie a także opiniÄ™, czy po odbyciu rehabilitacji istnieje rokowanie odzyskania zdolnoÅ›ci do pracy. Lekarz może również przesÅ‚ać wniosek do ZUS poprzez profil zaufany, czyli PUE. Podczas wystawiania e-ZLA system sam podpowiada lekarzowi o możliwoÅ›ci skierowania pacjenta na leczenie w sanatorium ZUS. Pacjenci mogÄ… również osobiÅ›cie dostarczać wnioski w dowolnej placówce ZUS. Do wniosku musimy doÅ‚Ä…czyć kopie dokumentacji medycznej. Po zÅ‚ożeniu dokumentów, Lekarz Orzecznik wyznaczy termin badania i podejmie decyzjÄ™ o skierowaniu pacjenta do oÅ›rodka leczniczego, poÅ‚ożonego najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Turnus rehabilitacyjny trwa 24 dni. SÄ… dwie formy leczenia: w trybie ambulatoryjnym lub stacjonarnym. Po zakoÅ„czonej rehabilitacji, pacjent otrzymuje kartÄ™ informacyjnÄ… w której zawarte sÄ… szczegóÅ‚y odnoÅ›nie przebiegu rehabilitacji oraz opiniÄ™ odnoÅ›nie stanu zdrowia w aspekcie powrotu do pracy.
Prewencja rentowa ma zapobiegać pogarszaniu siÄ™ zdrowia. Ważne jest, aby jak najwczeÅ›niej zacząć leczenie lub rehabilitacjÄ™ i nie dopuÅ›cić do nie odwracalnych uszczerbków na zdrowiu. Może to skutkować utratÄ… zdolnoÅ›ci do wykonywania pracy zarobkowej. W przypadku osób, u których pojawiÅ‚a siÄ™ choroba zawodowa lub wypadek przy pracy, czas oczekiwania na rehabilitacjÄ™ skracany jest do minimum. Pacjenci kierowani sÄ… na najbliższy turnus. ZakÅ‚ad UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych nie dysponuje wÅ‚asnymi oÅ›rodkami rehabilitacyjnymi. Co roku podpisujemy umowy z najlepszymi placówkami medycznymi. Placówki te, wyÅ‚aniane sÄ… w drodze konkursu. CaÅ‚y czas kontrolujemy jakość Å›wiadczonych usÅ‚ug, tzn. warunki mieszkaniowe, wyżywienie oraz kwalifikacje zatrudnionych tam lekarzy i rehabilitantów a także sprzÄ™t, na którym leczeni sÄ… pacjenci.
Zainteresowanie z leczenia w oÅ›rodkach wskazanych przez ZUS jest z każdym rokiem wiÄ™ksza. Katalog schorzeÅ„, na które można uzyskać skierowanie na rehabilitacjÄ™ jest bardzo szeroki i ciagle poszerzany. Z leczenia mogÄ… skorzystać osoby z chorobami narzÄ…dów krążenia, ruchu, ukÅ‚adu oddechowego, gÅ‚osu a także dla osób ze schorzeniami psychosomatycznymi, oraz po leczeniu onkologicznym raka piersi. Ponadto problemy z narzÄ…dami ruchu i krążeniem możemy podreperować w trybie ambulatoryjnym, czyli w miejscu naszego zamieszkania.
Anna Ilukiewicz
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Województwa warmiÅ„sko-mazurskiego
(w zastępstwie Katarzyny Krupickiej Regionalnego Rzecznika Prasowego ZUS woj. podlaskiego)