18.01.2022

Sejm Litwy przyjął ustawę o pisowni nazwisk. Są już litery x, w i q, ale nie ma znaków ł, ą, ś itd.

Litewski Sejm we wtorek, 18 stycznia uchwalił ustawę, która określa nowe podstawowe zasady wpisywania imienia i nazwiska w dokumentach tożsamości, aktach stanu cywilnego i innych dokumentach urzędowych wydawanych osobie.

Ustawa stanowi, że imiona i nazwiska pisane sÄ… literami litewskimi, ale przewiduje również wyjÄ…tki, gdy imiona i nazwiska mogÄ… być pisane alfabetem Å‚aciÅ„skim.

ImiÄ™ i nazwisko obywatela Republiki Litewskiej może być pisane literami alfabetu Å‚aciÅ„skiego (bez znaków diakrytycznych) w dokumentach osobistych, jeżeli:

- on lub jedno z jego rodziców, dziadków, pradziadków lub innych bezpoÅ›rednich zstÄ™pnych posiadaÅ‚o lub posiada obywatelstwo innego paÅ„stwa, a jego imiÄ™ i/lub nazwisko wpisuje siÄ™ tymi znakami u źródÅ‚a dokumentu;

- nabyÅ‚ swoje imiÄ™ i/lub nazwisko w obcym paÅ„stwie, w którym zamieszkuje lub zamieszkiwaÅ‚, a jego imiÄ™ i/lub nazwisko wpisuje siÄ™ tymi znakami u źródÅ‚a dokumentu;

- wybiera nazwisko małżonka, którego nazwisko zapisane jest czcionkami nielitewskimi w źródle dokumentu;

- imiÄ™ i nazwisko jego rodziców lub jednego z rodziców należy wpisać w źródle dokumentu czcionkami nielitewskimi.

Z tego wyjÄ…tku bÄ™dÄ… mogli skorzystać również obywatele Republiki Litewskiej niebÄ™dÄ…cy obywatelami litewskimi oraz ich dzieci, których imiona i nazwiska mogÄ… być zapisane w dokumentach osobistych alfabetem Å‚aciÅ„skim (bez znaków diakrytycznych).

Parlament uchwalił ustawę 82 głosami za, 37 przeciw i 3 wstrzymujących się.

Ustawa wejdzie w życie 1 maja, jeśli zostanie podpisana przez prezydenta Gitana Nausedę. Przed ponad rokiem prezydent oświadczył, że jest za rozwiązaniem tej kwestii.

- WidzÄ™ chęć rozwiÄ…zania tych problemów. Mamy również ministra polskiego pochodzenia. Jestem przekonany, że znajdziemy porozumienie w tych kwestiach - mówiÅ‚ w grudniu 2020 r. Gitanas NausÄ—da.

Prawo stanowi, że imiÄ™ i nazwisko obywatela Litwy może być wpisane w dokumentach osobistych literami alfabetu Å‚aciÅ„skiego bez znaków diakrytycznych, jeżeli wybierze on nielitewskie nazwisko małżonka. Oznacza to, że prawo pozwoli na wpisywanie liter x, w i q w paszportach litewskich. Taka pisownia byÅ‚aby możliwa nawet gdyby w źródle dokumentu wpisano nazwisko jego rodziców lub jednego z rodziców czcionkami nielitewskimi, a także gdyby on sam, rodzice, dziadkowie, przodkowie mieli lub posiadali obywatelstwo innego paÅ„stwa a imiÄ™ i nazwisko wpisano znakami nielitewskimi.

InnÄ… opcjÄ… byÅ‚oby zezwolenie na oryginalnÄ… pisowniÄ™ nazwisk w dokumentach, jeÅ›li nabyÅ‚ swoje nazwisko w obcym paÅ„stwie, w którym zamieszkuje i sÄ… one zapisane tymi znakami u źródÅ‚a dokumentu.

- Obywatele Litwy – rodziny mieszane, ich dzieci, a także osoby narodowoÅ›ci nielitewskiej – bÄ™dÄ… mogli wpisać swoje imiÄ™ i nazwisko w oryginalnej formie alfabetem Å‚aciÅ„skim. Szacunek dla obywateli jest warunkiem koniecznym demokratycznego i szanujÄ…cego praworzÄ…dność. Szacunek dla narodowoÅ›ci, kultury i osobistego imienia czÅ‚owieka jest niezbÄ™dnym fundamentem, który rozwija miÅ‚ość do ojczyzny i paÅ„stwa - powiedziaÅ‚a minister sprawiedliwoÅ›ci Evelina Dobrovolska.

Przedstawiciele Litewskiej Polskiej Akcji Wyborczej - Związku Chrześcijańskich Rodzin w Sejmie zaproponowali, aby nazwiska w dokumentach były pisane alfabetem łacińskim ze znakami diakrytycznymi, ale propozycja ta nie zyskała niezbędnego poparcia.

Zatem ustawa zakÅ‚ada uprawomocnienie w urzÄ™dowych dokumentach wyÅ‚Ä…cznie liter W, X, Q, nie obejmuje on żadnych znaków diakrytycznych aktualnych dla Polaków na Litwie: Ä…, ć, Ä™, Å‚, Å„, ó, Å›, ź, ż.

Ustawodawcy co do zasady opowiadajÄ… siÄ™ za wprowadzeniem znaków diakrytycznych, ale zwracajÄ… uwagÄ™, że jest to kwestia do dalszej dyskusji, ponieważ zmiany wymagaÅ‚yby harmonizacji systemów informatycznych z dodatkowymi Å›rodkami budżetowymi.

KomentujÄ…c we wtorek propozycjÄ™ dopuszczenia znaków diakrytycznych, premier Ingrida ŠimonytÄ— powiedziaÅ‚a, że ​​jej wdrożenie w terminie przewidzianym w projekcie ustawy byÅ‚oby po prostu niemożliwe, gdyż potrzebne sÄ… pewne przygotowania techniczne.:- Ale debata siÄ™ nie skoÅ„czy, bo bÄ™dzie wiÄ™cej orzeczeÅ„ sÄ…dowych o znakach diakrytycznych i bÄ™dzie decyzja rzÄ…du, by zatwierdzić, na podstawie precedensów sÄ…dowych - powiedziaÅ‚a dziennikarzom premier.

Do tej pory cudzoziemcy i ich małżonkowie, którzy chcieli mieć oryginalne nazwiska w paszportach i dowodach osobistych, zawsze musieli bronić tego stanowiska w sÄ…dach, które do tej pory orzekaÅ‚y na ich korzyść. WedÅ‚ug Ministerstwa SprawiedliwoÅ›ci w latach 2019–2021 wydano 149 orzeczeÅ„ sÄ…dowych, które zobowiÄ…zywaÅ‚y urzÄ™dy stanu cywilnego do umieszczania w aktach stanu cywilnego nazwisk osób z literÄ… „q”, „x” lub „w”. Nie byÅ‚o orzeczeÅ„ sÄ…dowych odmawiajÄ…cych nadania nazwisk z w/w. literami Å‚aciÅ„skimi. WedÅ‚ug Ministerstwa sÄ… to zazwyczaj przypadki, gdy jeden z rodziców małżonka lub dzieci jest cudzoziemcem z nielitewskimi literami w nazwisku, a małżeÅ„stwo z cudzoziemcem lub ojcostwo jest przyczynÄ… nabycia nazwisk z nielitewskimi literami, tj. takie same nazwiska jak wspóÅ‚małżonek lub jedno z rodziców.

Polacy litewscy od dawna szukali możliwości wpisania swoich nazwisk oryginalnymi literami, a kwestia ta była stale podnoszona podczas dwustronnych spotkań między litewskimi i polskimi politykami

Spór o oryginalnÄ… pisowniÄ™ nazwisk od lat jest pewnÄ… rysÄ… na relacjach polsko-litewskich. Możliwość zapisywania imienia i nazwiska w formie oryginalnej byÅ‚a przewidziana już w polsko-litewskim Traktacie o przyjaznych stosunkach i dobrosÄ…siedzkiej wspóÅ‚pracy z 1994 r. Jednak w żadnej kadencji nie udaÅ‚o siÄ™ przyjąć odpowiedniej ustawy.

W roku 2010 Sejm Litwy odrzuciÅ‚ projekt ustawy o pisowni nazwisk, który zostaÅ‚ przygotowany przez ówczesnego premiera, Andriusa Kubiliusa. StaÅ‚o siÄ™ to w przeddzieÅ„ ostatniej wizyty na Litwie prezydenta RP Lecha KaczyÅ„skiego. Podstawowym argumentem przeciwników byÅ‚a obawa o los jÄ™zyka litewskiego. Ówczesny minister sprawiedliwoÅ›ci Litwy, a obecnie mer Wilna, Remigijus Šimašius, oÅ›wiadczyÅ‚ wtedy, że odrzucenie projektu ustawy o pisowni nazwisk jest „triumfem sÅ‚omianego patriotyzmu”.

WczeÅ›niej, w trakcie wtorkowych obrad, Sejm odrzuciÅ‚ alternatywnÄ… opcjÄ™ zaproponowanÄ… przez kilku posÅ‚ów, aby nazwiska dzieci obywatela Litwy, które zawarÅ‚y małżeÅ„stwo z cudzoziemcem, oraz dzieci tych małżonków byÅ‚y pisane literami litewskimi.

WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.20.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie