03.10.2019

Sejny. Będzie autobus do Zelwy

Wygląda na to, że po długiej przerwie przywrócone zostanie połączenie autobusowe Sejny - Zelwa przez miejscowości Berżniki - Dubowo - Ogrodniki - Hołny Mejera - Krasnogrudę –Żegary. W przyszłości być może także i do innych miejscowości.

Obecnie pozbawiona połączeń autobusowych pozostaje ok. jednej czwartej gminy Sejny.

Władze samorządowe powiatu i gminy Sejny porozumiały się  już wstępnie z prywatnym przewoźnikiem z Sejn i będą starały się o dofinansowanie  kursu z rządowego programu przywracającego lokalne połączenia autobusowe. Gmina nie brała udziału w sierpniowym naborze wniosków, bo nie domówiła się z PKS Nova  co do  wysokości dofinansowania z samorządowego  budżetu z PKS Nova. Teraz pojawił się innych przewoźnik.

Podczas spotkania informacyjnego, jakie odbyło się  w miniony piątek, 27,09.br, wielu mieszkańców zadeklarowało chęć korzystania z tego połączeni autobusowego. Oprócz tego, będą na tej trasie dojeżdżać do Sejn i z powrotem uczniowie szkół średnich.

Przypomnijmy, ze pod koniec sierpnia br.. Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podpisał z dziewiętnastoma podlaskimi samorządami umowy o dofinansowaniu 70. lokalnych połączeń autobusowych, na co z rządowego programu otrzymają otrzyma 830 tys. zł.

W pierwszym naborze nie było jednak wniosków z naszego rejonu.

Połączenia lokalne - zasady działania programu

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dofinansowanie ma dotyczyć linii komunikacyjnych nie funkcjonujących od co najmniej 3 miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie.

Fundusz rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej jest państwowym funduszem celowym, którego dysponentem jest minister do spraw transportu. Obsługę Funduszu na zasadach określonych w umowie z jego dysponentem będzie prowadził Bank Gospodarstwa Krajowego

Organizator publicznego transportu zbiorowego (jednostka samorządu terytorialnego) może uzyskać ze środków Funduszu dopłatę po zawarciu umowy z wojewodą. Umowa jest zawierana na wniosek organizatora po zakończeniu procedury naboru i oceny wniosków o objęcie dopłatą. Do 31 grudnia 2021 r. dopłatę ustala się w kwocie nie wyższej niż 1 zł do 1 wozokilometra przewozu autobusowego o charakterze użyteczności publicznej.

 

Warunkiem uzyskania dopłaty jest:

1. Sfinansowanie ze środków własnych organizatora części ceny usługi w wysokości nie mniejszej niż 10%.

2. Zawarcie umowy o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego

– określonej w art. 4 ust. 1 pkt. 24 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie drogowym.

„Ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej” nie stosuje się do przewozów w ramach komunikacji miejskiej.

 

WYG

 

 

Fot.Arch

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.20.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.01.2025

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie