Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach umieściło na swoim profilu społecznościowym zdjęcia z remontowych części Podominikańskiego Zespołu w Sejnach, gdzie ma zbyć utworzone Muzeum.
Zgodnie z umowÄ…, powinny zostać zakoÅ„czone we wrzeÅ›niu 2022 roku, ale to nie pierwsza i pewnie nie ostatnia inwestycja w kraju i regionie, której realizacja w tym roku przeciÄ…ga siÄ™.
„Rok powoli dobiega koÅ„ca, tak jak i nasze prace w muzeum. Szykujemy dla was sporo ciekawych propozycji. A dziÅ› trochÄ™ o samych wystawach staÅ‚ych, jakie przygotowujemy dla Was w Muzeum”, gÅ‚osi komunikat.
O projekcie
Unia Europejska wyłożyła na ten cel 17 mln zł, wkład własny sejneńskiej parafii wynosi 3 mln zł. W sumie projekt będzie kosztował 20 mln złotych.
W ramach projektu, oprócz prac przygotowawczych, takich jak projekt architektoniczny i pozostaÅ‚a niezbÄ™dna dokumentacja projektowa, w zabytkowym klasztorze wykonane zostanÄ… prace konserwacyjne, budowlane i renowacyjne. Zakupione zostanie także trwaÅ‚e wyposażenie do prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci kulturalnej i edukacyjnej.
Ponadto powstanÄ… cztery wystawy staÅ‚e: „Historia Kresów Wschodnich” opowiadajÄ…ca o historycznych ziemiach wschodnich dawnej Rzeczypospolitej i ich mieszkaÅ„cach, „Wielokulturowość Kresów Wschodnich”, ukazujÄ…ca wzajemne relacje kulturowe oraz religijne miÄ™dzy przedstawicielami różnych grup narodowych, etnicznych i wyznaniowych w regionie, „Ludzie Kresów Wschodnich”, prezentujÄ…ca opowieść o znanych i nieznanych obywatelach Kresów i ich wpÅ‚ywie na dzisiejszy obraz kultury, literatury, nauki oraz „Mitologia Kresów Wschodnich”, ukazujÄ…ca nie tylko mity, ale także ich recepcjÄ™ w sztuce, literaturze, myÅ›li politycznej oraz pamiÄ™ci historycznej.
Projekt zakÅ‚ada również przygotowanie interaktywnych scenariuszy lekcji muzealnych, które poprzez interakcje bÄ™dÄ… edukowaÅ‚y zarówno dzieci jak i dorosÅ‚ych. Scenariusze bÄ™dÄ… zawieraÅ‚y elementy warsztatów, gry terenowej, rywalizacji i design thinking. Pozwoli to na realizacjÄ™ zaÅ‚ożeÅ„ „education by action”.
Szacuje siÄ™, że dziÄ™ki realizacji projektu liczba osób odwiedzajÄ…cych obiekt wzroÅ›nie o 7 270 osób rocznie.
Zakupione także zostanie trwałe wyposażenie do prowadzenia działalności kulturalnej, w tym edukacji artystycznej oraz realizacji prac konserwatorskich w celu utworzenia wystaw stałych.
Klasztor Podominikański w Sejnach - zabytek o bogatej historii
Klasztor PodominikaÅ„ski w Sejnach ma dużą wartość ze wzglÄ™du na styl architektoniczny - późny renesans. Jest to jedyny taki obiekt w Polsce póÅ‚nocno-wschodniej. Wysoka ranga zabytku to także bogata historia i wartość naukowa ze wzglÄ™du na zgromadzone muzealia, a wÅ›ród nich: korespondencja Zygmunta Starego do Iwana WiÅ›niowieckiego o nadaniu dóbr sejneÅ„skich z XVI wieku; listy królów polskich: Jana III Sobieskiego, Augusta II, Augusta III i StanisÅ‚awa Augusta Poniatowskiego do dominikanów sejneÅ„skich opatrzone pieczÄ™ciami z kancelarii królewskich.
Renesansowy gmach dawnego Klasztoru DominikaÅ„skiego od zachodniej strony przylega do Bazyliki Nawiedzenia NajÅ›wiÄ™tszej Marii Panny. Jego masywne mury, zwieÅ„czone w narożnikach okrÄ…gÅ‚ymi basztami przykrytymi heÅ‚mami przypominajÄ… w zaÅ‚ożeniu zamek magnacki. Obecnie w obiekcie mieszczÄ… siÄ™ miÄ™dzy innymi: Muzeum Diecezji SejneÅ„skiej, Muzeum Etnograficznego Ziemi SejneÅ„skiej, sale etnograficzne rodziny Kubraków, muzeum malarstwa sakralnego, wystawy.
WYG
ŹródÅ‚o i fot: Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach