Z Program Współpracy Interreg V-A Litwa Polska na lata 2014-2020 realizowany jest projekt „Transgraniczny katalizator współpracy „Targowisko - Turgus”. Wartość projektu to ok. 1 mln euro, z czego dofinansowanie sięga 85 proc kosztów.
Lider projektu jest miasto Sejny, które prowadzi już gruntowną przebudowę miejskiego targowiska. Partnerzy: Gmina Kazlu Ruda oraz Euroregion Niemen.
W Kazlų Rūda ( przy ul. Skvero) powstanie nowe targowisko z parkingami, chodnikami i chodnikami, oświetleniem, wodociągiem, kanalizacją, toaletami i budynkami administracyjnymi.
Kozłowa Ruda
Rozwijanie przedsiębiorczości wśród młodzieży
Głównym celem tej części projektu jest promocja przedsiębiorczości, rozwoju zawodowego, kreatywności biznesowej, realizacja pomysłów biznesowych, zwiększenie inicjatywy i odpowiedzialności młodych ludzi (15-29 lat) z rejonów Olity, Mariampola, Alytus, Birsztan i Suwalszczyzny.
Na Litwie, w oparciu o 6 gimnazjów i 6 innych instytucji i gmin uczestniczących w działaniach Euroregionu Niemen, a po stronie polskiej (3 + 3) instytucji planowane jest zorganizowanie szkoleń o tematyce biznesowej dla młodzieży w wieku 15 lat -29 (łącznie 180 osób). Dla najlepszych z nich (120 osób) planowane jest późniejsze zorganizowanie 8 wizyt studyjnych do sąsiednich (polskich lub litewskich) regionach partnerskich, aby zapoznali się z najlepszymi doświadczeniami biznesowymi w sąsiednim kraju.
Druga część projektu zakłada także organizację staży dla uczestników w niepełnym wymiarze godzin (ze stypendiami) w sąsiednich firmach, program wymiany transgranicznej, warsztaty twórcze dla młodzieży, opracowanie i wydanie przewodnika o przyciąganiu inwestycji z obu krajów oraz polsko-litewskiego przewodnika po mobilności na rynku pracy (transgranicznej), zorganizowanie konferencji i forum inwestycyjnego.
Dni Przyszłościowego Biznesu
Na forum „Dni Przyszłościowego Biznesu” doświadczeni przedsiębiorcy i „start-upy” wraz z przedstawicielami młodych struktur biznesowych omówią wyniki realizacji projektu, przyszłą współpracę biznesową, przykłady najnowszych i najlepszych inwestycji.
Podczas konferencji w Polsce zaprezentowane zostaną inwestycje oraz inne możliwości i wyzwania dla rozwoju biznesu w specjalnych strefach ekonomicznych, polskich i litewskich parkach przemysłowych, zwłaszcza w regionie przygranicznym. Po stronie polskiej będą też spotkania biznesowe dla przedsiębiorców, podczas których młodzi ludzie przedstawią swoje projekty biznesowe w celu ich oceny przez ekspertów. Najlepsi dostana nagrody. Najbardziej aktywni uczestnicy tego szkolenia zostaną później zaproszeni do udziału w innych działaniach projektowych. Podczas projektu młodzi ludzie zapoznają się z całym cyklem rozwoju firmy, począwszy od szkolenia, pisania biznesplanu, a skończywszy na stworzeniu i zarządzaniu własną firmą.
Na razie szkolenia zdalne
Pandemia nieco komplikuje realizację część biznesową młodego pokolenia.
Na Litwie szkolenia odbywają się na razie zdalnie. Rozpoczęły się na początku marca i potrwają do końca tego miesiąca. Udział w szkoleniach z przedsiębiorczości bierze młodzież w wieku 18 -29 lat. Uczestnicy pochodzą z Olity, Birsztan, Kalwarii, Kozłowej Rudy, Mariampola i Wyłkowyszek.
Najbardziej aktywni uczestnicy tego szkolenia mają uczestniczyć w poznawczych wycieczkach, spotkaniach w regionach partnerskich Polski, aby zapoznać się z dobrym doświadczeniem biznesu w sąsiednim kraju.
Puńsk - Olita
Z kolei gmina Puńsk wraz Gimnazjum im. Adolfasa Ramanauskasa Vanagasa w Olicie realizuje od września 2020 roku projekt w ramach Interreg Polska – Litwa nr LT-PL-4R-304 pn. "Wspólna inicjatywa zatrudnieniowa młodzieży w celu zaspokojenia potrzeb transgranicznego rynku pracy” realizowany w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska (INTERREG VA) 2014-2020.
Projekt ma na celu wzmocnienie przedsiębiorczości młodzieży w regionie przygranicznym Litwy i Polski.
Szczegółowe cele projektu: Wzmocnienie kompetencji zainteresowanych stron w zakresie nowych usług w rozwoju przedsiębiorczości młodzieży. Dostarczenie młodzieży wiedzy i umiejętności z zakresu przedsiębiorczości. Wdrożenie modelu odpowiedzialnej promocji biznesu (BONUS), jako narzędzia usług w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorczości w polsko-litewskim regionie przygranicznym.
W ramach projektu planowane są następujące działania:
- rozwój infrastruktury edukacyjnej związanej z sektorem kultury i przemysłów kreatywnych
- wspólne inicjatywy na rzecz zatrudnienia młodzieży
- transgraniczne centrum edukacji sektora kultury i przemysłów kreatywnych
- działania informacyjne i promocyjne
Czas trwania projektu: 24 miesiące (od wrzesień 2020 do 31.08.2022r.)
Całkowity budżet projektu: 380 077,47 EUR
Dofinansowanie z ERDF 85% tj. 323 065,84 EUR
Wkład własny 15% tj. 57 011,63 EUR
Budżet Gminy Puńsk: 169 085,68 EUR
Dofinansowanie z ERDF 85% tj. 143 722, 82 EUR
Wkład własny 15% tj. 25 362,86 euro
Tu także sytuacja epidemiologiczna nie sprzyja sprawnej realizacji projektu. Na początek gmina Puńsk zamówiła materiały promujących projekt, aby lepiej dotrzeć do zainteresowanych projektem.
Liceum Ogólnokształcące w Puńsku już realizuje Program Doradztwa Zawodowego. W ramach programu odbyły się w minionym roku szkolnym m.in. warsztaty „Poznaj przedsiębiorstwo społeczne – społeczno-ekonomiczna gra TIK-owa”, organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Euroregion „Niemen”.
WYG
Źródło: Biuro Euroregionu Niemen w Mariampolu,
Samorząd Kozłowej Rudy, Gimnazjum im. Adolfasa Ramanauskasa Vanagasa w Olicie; UG Puńsk