02.07.2021

Sejny, Krasnogruda. Koncert i wieczór poświęcony Czesławowi Miłoszowi i Konstytucji Obojga Narodów

W Sejnach i Krasnogrudzie zostało przeprowadzone dwudniowe Międzynarodowe Forum Kultury i Poezji z okazji 110. rocznicy urodzin Czesława Miłosza, laureata Nagrody Nobla.

OdbyÅ‚y siÄ™ m.in. spotkania z profesorem Tomasem VenclovÄ…. To urodziny w 1937 roku w KÅ‚ajpedzie litewski poeta, publicysta, tÅ‚umacz, badacz literatury, profesor. Jeden z piÄ™ciu czÅ‚onków zaÅ‚ożycieli Litewskiej Grupy HelsiÅ„skiej).Czytano wiersze poÅ›wiÄ™cone Miloszowi, uczestnicy Forum na zmianÄ™ czytali "Traktat poetycki" sÅ‚ynnego poety.

W BiaÅ‚ej Synagodze w Sejnach odbyÅ‚ siÄ™ wspaniaÅ‚y - jak chwali Eduardas Borisovas, ambasador Republiki Litewskiej w Warszawie - koncert Litewsko-Polskiej MÅ‚odzieżowej Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcjÄ… Gedminasa Gelgotasa, poÅ›wiÄ™cony 230. rocznicy Konstytucji Obojga Narodów 3 Maja i ZarÄ™czenia Obojga Narodów oraz 110. rocznicy urodzin sÅ‚ynnego poety CzesÅ‚awa MiÅ‚osza.

W obu imprezach uczestniczyli przedstawiciele Ambasady Republiki Litewskiej w Warszawie oraz Konsulatu RL w Sejnach, na czele z Eduardasem Borisovasem.

Przypomnijmy, że 30 czerwca wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr GliÅ„ski i minister kultury Republiki Litewskiej Simonas Kairys spotkali siÄ™ w Wigrach, Sejnach i Krasnogrudzie. UpamiÄ™tniono 110. rocznicÄ™ urodzin CzesÅ‚awa MiÅ‚osza, zwanego również ostatnim obywatelem Wielkiego KsiÄ™stwa Litewskiego, oraz 30. rocznicÄ™ powstania Centrum Kultury dla Sztuki, Kultury i Narodów Pogranicza. 

Unia Polski i Litwy

452 lata temu, 1 lipca 1569 r. wspólny Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego KsiÄ™stwa Litewskiego (WKL) w Lublinie proklamowaÅ‚ aktem uniÄ™ obu paÅ„stw. Tego samego dnia przedstawiciele obu krajów zÅ‚ożyli przysiÄ™gÄ™ Królowi Polski Zygmuntowi II Augustowi. PoÅ‚Ä…czenie obydwu tych krajów stworzyÅ‚o jedno z najwiÄ™kszych, najludniejszych i najpotężniejszych paÅ„stw w XVI-wiecznej Europie.

Polsko-litewskie paÅ„stwo byÅ‚o ewenementem w skali europejskiej - wielonarodowe paÅ„stwo, z wieloma religiami, odrÄ™bnÄ… kulturÄ…, zwyczajami potrafiÅ‚o stworzyć jeden organizm paÅ„stwowy, który dla wielu Europejczyków byÅ‚ ostojÄ… pokoju i tolerancji.

Akt Unii Lubelskiej gÅ‚osiÅ‚, że Królestwo Polskie i WKL tworzÄ… jednÄ… RzeczpospolitÄ… (RepublikÄ™) z jednym wÅ‚adcÄ…, jednym ciaÅ‚em ustawodawczym (Sejmem) w Warszawie i wspólnÄ… politykÄ… zagranicznÄ…. WÅ‚adca paÅ„stwa federalnego tytuÅ‚owany jest Królem Polski i Wielkim KsiÄ™ciem Litewskim, wybieranym w Polsce przez wspólny szlachecki Sejm Królestwa Polskiego i WKL i koronowany w Krakowie. Zniesiona zostaje osobna ceremonia wyboru i inauguracji Wielkiego KsiÄ™cia Litewskiego w Wilnie, wszyscy czÅ‚onkowie Rady Panów WKL zostali zobowiÄ…zani do zÅ‚ożenia przysiÄ™gi wiernoÅ›ci królowi Polski i Królestwu Polski.

Chociaż akt unii gÅ‚osiÅ‚, że WKL i Królestwo Polski sÄ… jednorodnÄ… RzeczpospolitÄ… (RepublikÄ…), każde paÅ„stwo zachowaÅ‚o wÅ‚asnÄ… nazwÄ™, terytorium, granice, armiÄ™, prawo, skarb i odrÄ™bnych urzÄ™dników wÅ‚adzy wykonawczej.

WażnÄ… praktycznÄ… konsekwencjÄ… Unii byÅ‚o to, że szlachta z obu krajów uzyskaÅ‚a prawo do nabywania ziemi i wÅ‚adania niÄ… na terenie caÅ‚ej Rzeczpospolitej, a także do sprzedawania produkcji ze swoich dworów bez cÅ‚a.

Obecne czÄ™sto ten polsko-litewski twór paÅ„stwowy zazwyczaj nazywa siÄ™ RzeczpospolitÄ… Obojga Narodów, ale w rzeczywistoÅ›ci ta nazwa nie pojawia siÄ™ w żadnym dokumencie z lat 1569-1795. W istocie, w obiegu byÅ‚o wyrażenie „Obojga Narodów“, ale odnosiÅ‚o siÄ™ ono tylko do wspólnych organów polsko-litewskich. „Rzeczpospolita“ natomiast byÅ‚a najczęściej albo po prostu „RzeczpospolitÄ…“, albo „RzeczpospolitÄ… Królestwa Polskiego i Wielkiego KsiÄ™stwa Litewskiego“, albo „RzeczpospolitÄ… PolskÄ…“. Z kolei „Rzeczpospolita Obojga Narodów“ to wytwór historyków, a zwÅ‚aszcza PawÅ‚a Jasienicy, który użyÅ‚ tej nazwy jako tytuÅ‚u jednej ze swoich książek.

ŹródÅ‚o i fot: Ambasada RL w Warszawie

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.20.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.01.2025

szukam pracy

Dodaj nowe og³oszenie