25.09.2019

Sejny przestawią się na gaz?

Na początku bieżącego roku Spółdzielnia Mieszkaniowa w Sejnach podpisała umowę z Zarządem Województwa na dofinansowanie instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii.

Sejneński projekt dotyczył budowy nowej kotłowni w budynku Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach, przy ul. Wojska Polskiego 19A. Wartość tego projektu oszacowano wówczas na 9,6 mln zł, z tego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego to 4,7 mln zł.

W ramach tego projektu, przy ul. Wojska Polskiego 19A w Sejnach, miała zostać rozebrana stara i wybudowana nowa kotłownia, która miała ogrzewać część budynków mieszkalnych należących do spółdzielni. W nowym obiekcie pojawiłyby się kotły opalane biomasą oraz układ magazynowania i podawania paliwa wraz z odprowadzaniem spalin i odpopielaniem.

 Nowa kotłownia, jak zakładano, mogła stać się w przyszłości podstawą do budowy wspólnego systemu ciepłowniczego w mieście, obniżającego koszt wytworzenia ciepła i zapewniającego niższe opłaty dla mieszkańców.

Jednak podczas ostatniego Walnego Zgromadzenia Spółdzielni Mieszkaniowej w Sejnach, prezes zarządu spółdzielni informował, że w sprawie kotłowni na biomasę na razie nie ma podjętych ostatecznych decyzji, ponieważ aktualizacja wartości robót znacznie podniosła ceny na prace związane z budowa tej kotłowni.  Koszty robocizny i materiałów wzrosły aż o milion złotych.

Podjęto za to rozmowy z burmistrzem na temat wspólnej inwestycji, czyli budowy jednej kotłowni gazowej z kogeneracją, co pozwoli spółdzielni mieszkaniowej uniknąć opłat za zakup uprawnień do emisji CO2. Ewentualna inwestycja miasta i SM byłaby prowadzona w ramach partnerstwa publiczno - prywatnego we współpracy z inwestorem zewnętrznym.

Według wyjaśnień zarządu SM podczas walnego Zgromadzenia, SM posiada 3 kotłownie własne, ale mogą one nie spełniać wymogów technicznych przy ewentualnej ich przeróbki na gaz. Kotłownia przy Wojska Polskiego już obecne nie spełnia wymogów technicznych.

Tymczasem Polska Spółka Gazownictwa przymierza się do gazyfikacji podlaskich miasteczek i osad. Na liście z 26 pozycjami do 2022 roku, znalazły się także Sejny. W mieście odbyło się już kilka konsultacji, co do zapotrzebowania na gaz. Z przeprowadzonego rozpoznania wynikało, że oprócz domów, bloków i firm do sieci podłączony zostałby szpital oraz szkoły i inne miejskie instytucje. Deklarację gazyfikacji złożył również sejneński zakład mleczarski.

Jednym z elementów gazyfikacji miasta mogłaby być także kotłownia. Burmistrz A.Nowalski zapowiadał, że w ciągu obecnej 5-letniej kadencji uda się doprowadzić sieć ciepłowniczą do 90 proc. gospodarstw domowych.

 

WYG

Fot.arch

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.20.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
20.01.2025

szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie