W poniedziałek, 17 stycznia w Sejnach uczczono pamięć litewskiego poety i biskupa sejneńskiego Antanasa Baranauskasa.
Szef Konsulatu Republiki Litewskiej w Sejnach Genadijus Mackelis wraz z przedstawicielami Stowarzyszenia Kristijonasa Donelaitisa, Szkoły Litewskiej w Sejnach „Žiburis” oraz Fundacji im. A. Baranauskasa złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem biskupa w Sejnach oraz odwiedzili jego miejsce pochówku w sejneńskiej Bazylice.
Uczniowie szkoły „Žiburis” i przedstawiciele stowarzyszenia Kristijonas Donelaitisa odczytali przy pomniku fragmenty utworów A. Baranauskasa i K. Donelaitisa. Szef konsulatu G. Mackelis podziękował uczestnikom obchodów za udział, życzył kontynuowania tej pięknej tradycji i popularyzowania, zwłaszcza wśród młodzieży, twórczości tych wybitnych osobistości.
Biskup i poeta litewski A. Baranauskas urodził się 17 stycznia 1835 roku. w Oniksztach. W 1897 został biskupem w Sejnach i mieszkał w tu aż do śmierci (26 listopada 1902). Pochowany w Sejnach w krypcie kaplicy Bazyliki Najświętszej Marii Panny. W 1999 w pobliżu sejneńskiej Bazyliki wzniesiono mu pomnik.
To duchowny rzymskokatolicki, poeta, językoznawca, biskup pomocniczy żmudzki w latach 1884–1897, biskup diecezjalny sejneński w latach 1897–1902.
W latach 1851–1853 kształcił się w szkole kancelistów gminnych w Rumyszyszkach i wtedy napisał swoje pierwsze wiersze. Równocześnie zgłębiał wiedzę z zakresu folkloru litewskiego, zbierając utwory ludowe zwane dainami, traktujące o różnej tematyce, opisujące zajęcia gospodarcze, zwyczaje i obyczaje ludowe, obrzędy i wierzenia religijne.
Następnie pracował jako pisarz gminny w Wojnucie, Rosieniach, Surwiliszkach i Sadach. W międzyczasie napisał około 90 utworów w języku polskim, a niektóre z nich opublikował w „Tece Wileńskiej”. Wpływ na jego dalsze życie miało poznanie poetki Karoliny Proniewskiej, która pobudziła w nim świadomość narodową oraz zachęciła do pisania w języku litewskim i prowadzenia badań nad ludowymi pieśniami litewskimi, a dzięki pomocy jej brata księdza Ottona Proniewskiego opublikował swoje wiersze i wstąpił do seminarium duchownego.
Studia seminaryjne odbył w Worniach, po czym wstąpił do Akademii Duchownej w Petersburgu. Tamże w 1862 uzyskał magisterium ze świętej teologii. 22 kwietnia 1861 został wyświęcony na diakona, a 24 marca 1862 przyjął święcenia prezbiteratu. Dalsze studia odbywał w Monachium, Rzymie i Louvain.
Działalność literacka i naukowa
Uznawany jest za pierwszego litewskiego poetę romantycznego i pierwszego litewskiego poetę, który sprzeciwiał się władzy cara i przedstawiał sposoby realizacji programu odrodzenia Litwy. W wierszach opisywał piękno ojczystej ziemi, historię Litwy oraz uczucia religijne i treści narodowe. Za najważniejszy utwór w jego dorobku uznawany jest poemat Borek Oniksztyński (1860–1861), inspirowany „Panem Tadeuszem” Adama Mickiewicza.
W pracy naukowej zajmował się badaniem języka litewskiego oraz żmudzkich i litewskich dialektów. Specjalizował się w lingwistyce porównawczej, opracował zasady ortografii i stworzył gramatykę języka litewskiego. Przygotował katechizm w języku litewskim, tłumaczył na ten język Pismo Święte i okazjonalnie tworzył litewskie pieśni religijne. Naukowo interesował się również filozofią i matematyką.
Kristijonas Donelaitis
Litewski poeta; od 1743 pastor luterański; przedstawiciel oświecenia; autor poematu „Rok” (1818, wyd. pełne 1865, wyd. pol. 1933, wznowienie 1982) odzwierciedlającego obyczaje i stosunki społeczne na Litwie w XVIII w.; pisał też bajki klasycystyczne oraz pieśni, do których komponował melodie; twórczość Donelaitisa miała charakter dydaktyczny i była pierwszym przejawem budzącego się wówczas patriotyzmu wśród Litwinów.
O Euroregionie Niemen
Po uroczystościach uczestnicy spotkania dyskutowali w konsulacie o możliwościach wykorzystania doświadczeń biura Euroregionu Niemen w Mariampolu w zakresie wsparcia z funduszy Unii Europejskiej modernizacji infrastruktury szkół i placówek kultury w regionie. Obecny na spotkaniu szef tego biura G. Skamaročius powiedział przedstawicielom Domu Litewskiego i Szkoły Žiburis w Sejnach, jakie obszary działalności będą traktowane jako priorytetowe w najbliższych latach w ramach programu Interreg Polska - Litwa w nowej perspektywie finansowej UE.
WYG
Źródło i fot: Konsulat Republiki Litewskiej w Sejnach; wikipedia