28.03.2014

Sejny w suwalskiej strefie ekonomicznej?

Władze miasta Sejny zainteresowane są dołączeniem części miasta do Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Prezes spółki Robert Żyliński nie mówi ani "tak" ani "nie". Wniosek o utworzenie podstrefy do ministerstwa gospodarki może trafić już w połowie tego roku. Być może wówczas w Sejnach zapomną o PRL-u i zlikwidują takie napisy jak ten, na budynku przy ul. Marchlewskiego.

Miasto proponuje wniesienie do strefy ekonomicznej 6 ha położonych tu przy drodze w stronę przejścia granicznego w Ogrodnikach.

- Konkretnie chodzi o działki leżące po prawej stronie ulicy Marchlewskiego, przy wyjeździe z Sejn na Ogrodniki. Teren jest już objęty
planem zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Działki mają dostęp do drogi wojewódzkiej 653, sieci energetycznej i wodociągowej. Nie ma natomiast kanalizacji, ale jesteśmy w trakcie opracowywania dokumentacji na jej budowę - mówi Jan Stanisław Kap, burmistrz Sejn. - Rozmawialiśmy już z prezesem strefy ekonomicznej m.in. podczas sesji Rady Miasta. Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia, z pożytkiem dla miasta i jego mieszkańców. Gdyby na terenie strefy powstałoby przedsiębiorstwo wzbogaciłoby ofertę lokalnego rynku pracy, a dla Sejn każde miejsce pracy to dziś rzecz bezcenna. Utworzenie u nas podstrefy to z pewnością kwestia kilku, a nawet kilkunastu miesięcy. Jednak działać trzeba - podsumowuje burmistrz.

Według Roberta Żylińskiego, prezesa SSSE, który w karierze zawodwej pracował również w Powiatowym Zarządzie Dróg w ... Sejnach, kwestia włączenia sejneńskich terenów inwestycyjnych jest warta rozważenia.

- Propozycja ma swoje plusy, ale też minusy. Musimy je rozważyć, zanim zdecydujemy się na jej akceptację i skierowanie do Ministerstwa Gospodarki wniosku o rozszerzenie strefy - tłumaczy Robert Żyliński i zauważa, że zaletą tych terenów jest aktualny plan zagospodarowania oraz usytuowanie działek w pobliżu drogi.  - Z kolei wadą ukształtowanie terenu. Niewiadomą jest także kwestia wyceny gruntu. Jest sporo spraw wymagających uzgodnień, doprecyzowania zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku o rozszerzenie strefy i zaczniemy promować ją wśród potencjalnych inwestorów - dodaje

Wniosek o objęcie terenów w Sejnach strefą ekonomiczną będzie gotowy w połowie tego roku. W tym samym dokumencie Suwalska SSE wystąpi  do rządu z propozycją utworzenia nowych podstref m.in. w Grajewie, Siemiatyczach, Hajnówce i Narewce.

Suwalska SSE powstała 18 lat temu. Strefa obejmuje 375,6 h w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk (w tym również ełcki park technologiczny) i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim.

W 2013 r. suwalska strefa wydała 10 zezwoleń na rozpoczęcie działalności. Firmy zobowiązały się, że zainwestują 251,8 mln zł i utworzą 355 nowych miejsc pracy. Dotychczas działalność w strefie prowadzą 74 firmy, które zatrudniają 6,3 tys. osób.

udostępnij na fabebook
29.03.2014, 08:14:42

pat

Najpierw trzeba zlikwidować ulicę Marchlewskiego!!!

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.03.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie