We wtorek, 5 października podczas sesji Rady Miasta Sejny radni w pełnym 15-osobowym składzie jednogłośnie przyjęli uchwałę. w sprawie wyrażenia zgody na utworzenie spółki EcoDom.
Podstawowym celem gospodarczym spółki będzie budowanie domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja. Będzie to wspólne przedsięwzięcie z Krajową Agencją Poszanowania Energii S.A. (KAPE), która ma służyć pomocą w budowie mieszkań socjalnych. Będą to mieszkania pasywne energetycznie.
Na początek zostanie zbudowanych budynek działce u zbiegu ulic Zawadzkiego i Grodzieńskiej ( niedaleko tzw. łąk biskupich) z kilkunastoma lokalami socjalnymi.
Jak informował radnych burmistrz Arkadiusz Nowalski, to są najpilniejsze potrzeby lokalowe, bo sporo uboższych rodzin mieszka w mieszkaniach o bardzo złym sanie technicznym. Później będzie można pomyśleć o mieszkaniach komunalnych.
Powołanie Spółki umożliwi miastu złożenie wniosku o dofinansowanie inwestycji mieszkaniowej z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego. Zgodnie z obowiązującymi od niedawna przepisami możliwe jest pozyskanie na realizację tej inwestycji do 80 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Nie wiadomo natomiast, czy i kiedy powstaną w Sejnach mieszkania komunalne w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej „KZN Podlaskie”.
W maju br. radni Sejn podjęli jednogłośnie uchwałę intencyjną w sprawie zgody na utworzenie spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa „KZN Podlaskie”, której celem jest budowa domów mieszkalnych oraz ich eksploatacja. Spółkę zakładają samorządy woj. podlaskiego. Siedziba spółki będzie mieścić się w Białymstoku.
Radni podjęli ponadto jednogłośnie uchwałę o zatwierdzeniu wniosku burmistrza miasta kierowanego do Właściwego ministra ds. budownictwa w sprawie wsparcia kwotą 3 mln zł objęcia przez miasto udziałów w tej spółce. Rządowy Program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych zakłada jednostkowe wsparcie w wysokości 3 mln zł udzielane gminom na utworzenie nowego SIM, dofinansowanie gmin na dokapitalizowanie działających SIM lub TBS w związku z planowaną inwestycją.
Jak wyjaśniał podczas majowej sesji Paweł Kraszewski doradca ds. społecznego budownictwa mieszkaniowego z Krajowym Zasobie Nieruchomości, w województwie podlaskim spółka, do której mają należeć Sejny, zostanie formalnie zawiązana na przełomie czerwca - lipca br. Zakładają ją wspólnie samorządy. Jeżeli są plany zagospodarowania w danym samorządzie, to inwestycja może potrać ok.18 - 24 miesięcy.
Aby osiągnąć efekt ekonomiczny, spółka powinna dysponować co najmniej tysiącem mieszkań. Dlatego też nie jeden, a wiele samorządów powinno takie spółki zakładać. Ten rządowy projekt adresowany głównie do mniejszych samorządów, bo duże maja swoje TBS-y - wyjaśniał ekspert rządowy.
W Sejnach mogłoby powstać na początek kilkadziesiąt takich mieszkań. Niestety, jak wyjaśniał burmistrz podczas wtorkowej sesji”(…) kontakt się urwał się zmianach kadrowych na szczeblu rządowym”. Stąd też nie potrafi odpowiedzieć, kiedy taka inwestycji ruszyłaby w Sejnach.
WYG