28.12.2022

Sejny. Kierunki zagospodarowania przestrzennego miasta

W Urzędzie Miasta wyłożony został do publicznego wglądu projekt kierunków zagospodarowania przestrzennego. Mieszkańcy miasta mogą z nim zapoznawać się w Urzędzie od 23 grudnia 2022 do 23 stycznia 2023 roku w Referacie Rozwoju Przestrzennego i Gospodarczego.

Projekt zostaÅ‚ też umieszczony na stronie internetowej UrzÄ™du. Dyskusja publiczna nad projektem odbÄ™dzie siÄ™ 16 stycznia 2023 roku w OÅ›rodku Kultury, w godz. 15.00 - 18.00. 

Sytuacja demograficzna miasta

WedÅ‚ug stanu na 2020 rok, Sejny zamieszkiwaÅ‚o 5 159 osób, w tym 2 722 kobiety i 2 437 mężczyzn. Ludność Sejn stanowiÅ‚a okoÅ‚o 26% ludnoÅ›ci caÅ‚ego powiatu sejneÅ„skiego oraz okoÅ‚o 0,44% województwa podlaskiego.

W latach 2020 – 2020 liczba ludnoÅ›ci zmniejszyÅ‚a siÄ™ o okoÅ‚o 14,4%. Jeszcze w 2000 roku miasto zamieszkiwaÅ‚o 6 028 osób, podczas gdy na koniec 2020 roku byÅ‚o to już tylko 5 159 osób.

Kolejnym elementem wpÅ‚ywajÄ…cym na zmianÄ™ liczby ludnoÅ›ci jest ruch migracyjny. Ogólne saldo dla Sejn przyjmuje wartość ujemnÄ…. Ma to niekorzystny wpÅ‚yw na wartość potencjaÅ‚u demograficznego miasta, gdyż najczęściej oznacza to odpÅ‚yw ludnoÅ›ci w wieku produkcyjnym, ponieważ jest to grupa z reguÅ‚y najbardziej mobilna.

Stały odpływ i starzenie się ludności sprawiają, że popyt na nowe tereny przeznaczone pod zabudowę na terenie miasta pochodzi raczej z zewnątrz i związany jest z migracjami. Zdecydowaną większość społeczeństwa miasta tworzą osoby w wieku produkcyjnym (ok. 60%).

Jednym z najważniejszych zadaÅ„, jakie stojÄ… przed Sejnami w przyszÅ‚oÅ›ci to tworzenie nowych miejsc pracy, aby ograniczyć migracje oraz zachÄ™cić potencjalnych mieszkaÅ„ców do osiedlenia siÄ™ w mieÅ›cie. Koniecznym jest przeciwdziaÅ‚anie wynoszeniu siÄ™ mieszkaÅ„ców poza miasto i przeksztaÅ‚caniu siÄ™ sÄ…siednich wsi w monokulturowe podmiejskie sypialnie.

Podmioty gospodarcze

Na obraz gospodarczo - ekonomiczny miasta ma wpÅ‚yw sytuacja na rynku pracy i zwiÄ…zane z niÄ… zjawiska. Liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w rejestrze REGON jest jednym z determinantów rozwoju. W Sejnach na przestrzeni lat ta wielkość ulegaÅ‚a niewielkim wahaniom. NajwiÄ™cej podmiotów w analizowanym okresie odnotowano w 2020 r., kiedy to ich liczba wynosiÅ‚a 531.

 W strukturze sektora prywatnego najliczniejszÄ… grupÄ™ stanowiÄ… osoby fizyczne prowadzÄ…ce dziaÅ‚alność gospodarczÄ…. Wzrost zarejestrowano w liczbie spóÅ‚ek handlowych, w tym spóÅ‚ek z udziaÅ‚em kapitaÅ‚u zagranicznego. BiorÄ…c pod uwagÄ™ bilans podmiotów nowo zarejestrowanych i podmiotów wyrejestrowanych w mieÅ›cie jest zadowalajÄ…cy. W sektorze publicznym liczba podmiotów na terenie miasta utrzymuje siÄ™ na staÅ‚ym poziomie tj. Å›rednio o 40.

Zawody deficytowe

Analiza zawodów nadwyżkowych i deficytowych przeprowadzona przez Powiatowy UrzÄ…d Pracy w Sejnach wskazuje, iż maksymalnie deficytowe grupy zawodów to zarówno pracownicy wysokokwalifikowani m.in.:

- kierownik: działu do spraw logistyki i dziedzin pokrewnych, budownictwa, marketingu i sprzedaży oraz specjalista do spraw sprzedaży z wyłączeniem technologii informacyjno-komunikacyjnych, przewodnicy turystyczni i piloci wycieczek,

- jak i niskowykwalifikowani, tj: monter sprzÄ™tu elektrycznego, operatorzy sprzÄ™tu do robót ziemnych i urzÄ…dzeÅ„ pokrewnych, pracownik do spraw transportu, robotnik wykonujÄ…cy proste prace w leÅ›nictwie.

Do zawodów deficytowych należą także, takie które nie wymaga[1]jÄ… specjalistycznego przygotowania: zamiatacz i pokrewne oraz robotnik wykonujÄ…cy proste prace.

Natomiast zawody nadwyżkowe to takie, na które popyt jest wyższy od podaży.

W Sejnach wystÄ™puje kilka takich zawodów: operator wolnobieżnych maszyn rolniczych i leÅ›nych, murarz i pokrewne, masarz, robotnik w przetwórstwie ryb i pokrewne, pomoc kuchenna i robotnik wykonujÄ…cy prace proste w budownictwie ogólnym. Profesjami maksymalnie nadwyżkowymi sÄ… dietetyk i żywieniowiec, stolarz meblowi i pokrewne, rolnicy, ratownicy medyczni, kierowcy autobusów i motorniczowie tramwajów itd.

Do zawodów zrównoważonych należą: monter, którego gdzie indziej nie sklasyfikowano i ukÅ‚adacz towarów na póÅ‚kach. Jest to zjawisko, w którym wystÄ™puje popyt zbliżony do podaży na osoby bez zatrudnienia w danym zawodzie.

Porównanie rankingu nadwyżkowych i deficytowych zawodów wskazuje, iż wystÄ™puje nadmiar osób niskowykwalifikowanych, natomiast brakuje w pracowników do zawodów wymagajÄ…cych specjalistycznego wyksztaÅ‚cenia oraz pracowników fizycznych.

Mieszkalnictwo

W 2020 r. w Sejnach znajdowaÅ‚o siÄ™ 2 040 mieszkaÅ„ o Å‚Ä…cznej powierzchni użytkowej ponad 146 791 m2. W porównaniu z rokiem 2010, ich liczba wzrosÅ‚a o 62, czyli wzrost siÄ™gnÄ…Å‚ niewiele ponad 3%.

Wzrost liczby mieszkań od 2010 roku nie jest wysoki, szybciej nowych mieszkań przybywało w gminach wiejskich Sejny, Krasnopol oraz Giby,

Po wielu latach zastoju dopiero w 2023 roku maja ruszyć pierwsze budowy mieszkań komunalnych i socjalnych.

Zadania sÅ‚użące realizacji ponadlokalnych celów publicznych

Stosownie do ustaleÅ„ Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Podlaskiego w obrÄ™bie obszaru miasta planuje siÄ™ nastÄ™pujÄ…ce przedsiÄ™wziÄ™cia:

- ModernizacjÄ™ i rozbudowÄ™ obiektów szkolnictwa ponadgimnazjalnego, zwÅ‚aszcza zawodowego;

- ModernizacjÄ™ i rozbudowÄ™ obiektów szpitali powiatowych

− ModernizacjÄ™ i rozbudowÄ™ infrastruktury administracji publicznej samorzÄ…dowej;

− Rozwój infrastruktury rekreacyjnej poprzez zagospodarowanie parkowo - rekreacyjne terenów;

− RewitalizacjÄ™ zabudowy zdegradowanych fragmentów obszarów Å›ródmiejskich i istotnych przestrzeni publicznych (…) z priorytetem objÄ™tych ochronÄ… konserwatorskÄ…;

− Tworzenie warunków dla rozwoju infrastruktury hotelarskiej w miastach z atrakcyjnie zagospodarowanymi terenami o optymalnej dostÄ™pnoÅ›ci;

 − W dÅ‚uższym horyzoncie czasowym budowÄ™ linii WN 110kV do zasilania stacji relacji: Sejny – Szypliszki.

Komunikacyjny ruch winien być oparty o ukÅ‚ad dróg i ulic:

− drogi wojewódzkie nr 653, 663 i 651,

− drogi powiatowe,

− drogi gminne zbiorcze.

W szczególnoÅ›ci jako zasadnicze warunki zapewnienia prawidÅ‚owej obsÅ‚ugi komunikacyjnej uznaje siÄ™:

budowÄ™ obwodnicy miasta - w ciÄ…gu dróg wojewódzkich nr 653 i 663,

wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum miasta, które zakÅ‚ada siÄ™ przeprowadzić etapami:

• w etapie I - po zakoÅ„czeniu budowy ul. Wojska Polskiego - zakÅ‚ada siÄ™ tymczasowe prze[1]niesienie drogi wojewódzkiej nr 653 w ulice Wojska Polskiego i 1 Maja,

• w etapie II - po wybudowaniu poÅ‚udniowo-zachodniej obwodnicy miasta - planuj siÄ™ poprowadzenie dróg wojewódzkich nr 653 i 663 w nowym przebiegu,

− przebudowÄ™ dróg w Å›cisÅ‚ym centrum miasta - J. PiÅ‚sudskiego, J. SÅ‚owackiego, Ogrodowej i Pl. ÅšwiÄ™tej Agaty (po wybudowaniu obwodnicy) w celu uspokojenia ruchu samochodowego i udostÄ™pnienia terenu dla ruchu pieszego i rowerowego,

− uzupeÅ‚nienie i modernizacjÄ™ wewnÄ™trznego ukÅ‚adu sieci ulicznej miasta (dróg zbiorczych, lokalnych i dojazdowych),

Kierunki rozwoju systemów zaopatrzenia w ciepÅ‚o

Polityka w zakresie zaopatrzenia w ciepło powinna zapewniać:

− budowÄ™ i rozwój sieci ciepÅ‚owniczej;

− wiÄ™ksze wykorzystanie niskoemisyjnych paliw oraz energii cieplnej pochodzÄ…cej ze źródeÅ‚ odnawialnych w lokalnych ciepÅ‚owniach i indywidualnych instalacjach grzewczych.

Realizacja tych zadań wymaga następujących działań ze strony władz miasta:

− budowy w Sejnach ciepÅ‚owni centralnej,

− ujÄ™cia w planach miejscowych zasad tworzenia nowych rezerw terenu na inwestycje z zakresu zaopatrzenia w ciepÅ‚o,

− dopuszczenia do prowadzenia sieci ciepÅ‚owniczych na terenach objÄ™tych planami miejscowymi,

− zapobiegania kolizyjnym lokalizacjom nowych sieci ciepÅ‚owniczych z istniejÄ…cymi sieciami infrastruktury technicznej,

− skrócenia, do niezbÄ™dnego minimum, czasu trwania wszelkich procedur formalnych, zwiÄ…zanych z procesami inwestycyjnymi z zakresu zaopatrzenia w ciepÅ‚o sieciowe.

ze strony operatora sieci ciepłowniczej:

− przyÅ‚Ä…czenia odbiorców, a nastÄ™pnie dostaw ciepÅ‚a sieciowego zgodnie z zawartymi umowami.

 Postulowane dziaÅ‚ania w zakresie ksztaÅ‚towania i porzÄ…dkowania struktury funkcjonalno-przestrzennej:

− stopniowe zagospodarowywanie nowych terenów inwestycyjnych, poczÄ…wszy od części centralnej miasta, w tym od terenów wyposażonych w niezbÄ™dnÄ… infrastrukturÄ™ technicznÄ…, w sposób szanujÄ…cy historycznÄ… tkankÄ™ miejskÄ… oraz naturalne uksztaÅ‚towanie terenu;

− zagospodarowanie poszczególnych terenów zgodnie z parametrami i wskaźnikami ksztaÅ‚towania zabudowy i zagospodarowania terenów okreÅ›lonymi w Studium, z uwzglÄ™dnieniem zasady, że im bliżej centrum, tym intensywność zabudowy powinna być wiÄ™ksza;

− wprowadzanie nowej zabudowy i przebudowa istniejÄ…cych obiektów w centrum Sejn z poszanowaniem dziedzictwa kulturowego, w tym historycznej struktury przestrzennej miasta,

− utworzenie sieci obszarów rekreacji i wypoczynku, z wykorzystaniem obszarów cennych przyrodniczo i krajobrazowo, w tym zwÅ‚aszcza ciÄ…gu przyrodniczo-rekreacyjnego w dolinie rzeki Marychy, bÅ‚oni wokóÅ‚ klasztoru podominikaÅ„skiego, terenów rekreacyjnych nad jeziorem Sejny oraz parku miÄ™dzy ulicami ParkowÄ… i GrodziÅ„skiego;

− przebudowa i rozbudowa poÅ‚udniowo-zachodniej części miasta oraz dostosowanie ukÅ‚adu komunikacyjnego i zabudowy w centrum miasta, w zwiÄ…zku z planowanÄ… budowÄ… obwodnicy w ciÄ…gu drogi wojewódzkiej nr 653 i wyprowadzeniem ruchu tranzytowego z centrum.

 

WYG

ŹródÅ‚o: UM Sejny

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.18.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie