01.11.2020

Sękacz Biruty Zimnickiej spod Puńska, Agnieszki Degutis spod Szypliszk i ten z Puszczy Rominckiej

Tradycja wypieku sękacza sięga prastarych czasów. Istnieje dużo legend, opowieści i historii związanych z tym specyficznym produktem.

Jedna z wielu historii gÅ‚osi, że pieczenie ciast w ogniu wywodzi siÄ™ od prastarych plemion BaÅ‚tów - Jaćwingów, Å»mudzinów, Litwinów i Prusów. 

Późniejsza legenda mówi, że pierwszy sÄ™kacz zostaÅ‚ podany królowej Bonie na dworze w Berżnikach koÅ‚o Sejn.

Pruski rodowód sÄ™kacza podkreÅ›la nazwa, pod którÄ… znalazÅ‚ siÄ™ książkach kucharskich „Baumkuchen” (etymologicznie niem.: baum-drzewo; kuchen-ciasto). Przepis na ciasto można znaleźć w klasycznej książce z przepisami kuchni wschodniopruskiej sióstr Doennig z 1931 r., ale także w wielu starych polskich książkach kucharskich.

Sękacz sejneński

W polskich przepisach kulinarnych „baumkuchen” zostaÅ‚ odnotowany na przeÅ‚omie XIX i XX wieku. Na pochodzenia tego ciasta wskazuje Å›cieżka jÄ™zykowa i jego niemiecki (pruski) źródÅ‚osÅ‚ów. Niemieccy badacze sztuki kulinarnej odnotowali wzmiankÄ™ o „baumkuchenie” w 1682 roku. Ciasto to byÅ‚o znane w Berlinie.

Najprawdopodobniej ciasto to trafiÅ‚o w okolice Sejn na poczÄ…tku XX wieku, a z czasem staÅ‚o siÄ™ powszechnie znane. MieszkaÅ„cy regionu SejneÅ„szczyzny zaadaptowali niemieckÄ… (pruskÄ…) recepturÄ™ – starsi mieszkaÅ„cy do dziÅ› mówiÄ…c o sÄ™kaczu, używajÄ… nazwy bankuchen (jest to spolszczona nazwa niemieckiego Baumkuchen). PotwierdzajÄ… to relacje osób, które pochodzÄ… z rodzin od wielu pokoleÅ„ wypiekajÄ…cych bankucheny.

O kilkudziesiÄ™ciu latach tradycji wypieku bankuchena w okolicach Sejn Å›wiadczÄ… również stare fotografie, m.in. zdjÄ™cie z 1946 roku, na którym ukazany jest wypiek sÄ™kacza, a także zdjÄ™cie z uroczystoÅ›ci rodzinnej z 1958 roku, podczas której bankuchen stoi na stole. W przewodnikach turystycznych wzmianki o sÄ™kaczach pojawiÅ‚y siÄ™ w latach 80. XX wieku. ZmianÄ™ nazwy, czy raczej zastÄ…pienia spolszczonego sÅ‚owa „baumkuchen” (ciasto drzewne) na „sÄ™kacz”, należy wiÄ…zać z okreÅ›leniem stosowanym przez turystów w poÅ‚owie lat 70. ubiegÅ‚ego wieku. Choć nazwa „sÄ™kacz” funkcjonuje od okoÅ‚o 30 lat, jest to samo ciasto, które tak silnie utrwaliÅ‚o siÄ™ w lokalnej tradycji kulinarnej.

Pomnik sękacza

„Króla” ciast, czyli sÄ™kacza, inaczej raguolis, piekÄ… w sposób tradycyjny m.in. panie z gminy PuÅ„sk. Pani Biruta Zimnicka ze wsi Buraki już w 2001 roku zdobyÅ‚a nagrodÄ™ specjalnÄ… za swego sÄ™kacza w ogólnopolskim finale konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo”. A na jej podwórku stoi nawet piÄ™kny pomnik...sÄ™kacza, wykonany z drewna!

Z kolei Agnieszka Degutis z Sadzawek, Gm. Szypliszki robi furorÄ™ swymi sÄ™kaczem bezglutenowymi. Przepis oraz sposób wypieku otrzymaÅ‚a od babci, która zaczynaÅ‚a je piec jeszcze w latach 60- tych ub. wieku. Przez wszystkie te lata używaÅ‚a tylko prawdziwego masÅ‚a, nie uznawaÅ‚a taÅ„szych zamienników w postaci margaryny lub tÅ‚uszczu palmowego. Wnuczka też stara siÄ™ zachować tradycyjny przepis babci, dziÄ™ki czemu sÄ™kacze zachowaÅ‚y dawny, tradycyjny smak.

W tym roku sękacz bezglutenowy był nominowany do nagrody Podlaska Marka Roku.

Sękacz z Puszczy Rominckiej

SÄ™kacz jest ciastem charakterystycznym dla póÅ‚nocno-wschodniej części Polski, a tym samym i póÅ‚nocno-wschodniej części województwa warmiÅ„sko-mazurskiego. Pojawia siÄ™ na stoÅ‚ach mieszkaÅ„ców podczas uroczystoÅ›ci rodzinnych.

Jak opowiadajÄ… mieszkaÅ„cy Å»ytkiejm - Å»adne wesele nie mogÅ‚o siÄ™ odbyć bez sÄ™kacza. Na poczÄ…tku uroczystoÅ›ci traktowany jest jako flakon do wiÄ…zanki panny mÅ‚odej. WiÄ…zanki sÄ… tak przygotowywane, by piÄ™knie spÅ‚ywać po sÄ™kaczu. SÄ™kacz stoi zawsze przy mÅ‚odych. A jak jest rodzina zamożniejsza, to nie ma jednego sÄ™kacza, tylko trzy, cztery. SÄ™kacze sÄ… wyeksponowane na stoÅ‚ach weselnych i tam też sÄ… wstawiane kwiaty z prezentów, co goÅ›cie przynieÅ›li. Na poczÄ…tku wesela sÄ™kacze sÄ… wiÄ™c dekoracjÄ…, a potem tÄ™ dekoracjÄ™ siÄ™ kroi i spożywa.

SÄ™kacz pojawia siÄ™ także na chrzcinach, komuniach, jak również podczas Å›wiÄ…t Bożego Narodzenia oraz wielkanocnych, z uwagi na jego walory smakowe, trwaÅ‚ość, a także na piÄ™kny wyglÄ…d.

W zależnoÅ›ci od miejsca wypieku, widoczne sÄ… różnice w wyglÄ…dzie i smaku tego popularnego ciasta. GÅ‚ówna receptura i technologia pozostaÅ‚a jednak ta sama i kultywowana jest także przez mieszkaÅ„ców okolicy Puszczy Rominckiej.

SÄ™kacz z Puszczy Rominckiej” zostaÅ‚ wÅ‚aÅ›nie wpisany na listÄ™ na listÄ™ produktów tradycyjnych. Lista jest przewodnikiem po regionalnej kuchni polskiej, a także źródÅ‚em informacji na temat tradycji, sposobów wytwarzania oraz wyjÄ…tkowych cech najstarszych rodzimych przysmaków.

MogÄ… na niÄ… być wpisywane produkty rolne, spożywcze i napoje spirytusowe, których jakość lub wyjÄ…tkowe cechy i wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci wynikajÄ… ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. MuszÄ… one też stanowić element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym sÄ… wytwarzane.

- Kiedy mówimy o naszej kulinarnej tradycji, mówimy jednoczeÅ›nie o kuchniach i tradycjach wszystkich kultur, które tworzÄ… dzisiejszy obraz naszego niepowtarzalnego i unikatowego regionu - mówi Gustaw Marek Brzezin, marszaÅ‚ek województwa. - Do tej pory na tej prestiżowej liÅ›cie znalazÅ‚o siÄ™ 47 produktów z Warmii i Mazur. Obecność na liÅ›cie to również promocja produktu oraz pierwszy krok do podjÄ™cia staraÅ„ o certyfikaty unijne.

Do przygotowania ciasta na sÄ™kacz potrzeba tyle jaj, ile centymetrów ma mieć sÄ™kacz. Najczęściej sÄ™kacz jest póÅ‚metrowy, wiÄ™c do ciasta wbija siÄ™ 50 jaj. SkÅ‚adnikiem, który wyróżnia „SÄ™kacz z Puszczy Rominckiej”, jest dodatek aromatu arakowego. Może być wypiekany wyÅ‚Ä…cznie na obracajÄ…cym siÄ™ waÅ‚ku powieszonym nad ogniem rozpalonym z drewna liÅ›ciastego (brzoza, olcha, jesion), dziÄ™ki czemu jest bardziej delikatny i soczysty.

Taki sposób wypieku potwierdzajÄ… relacje mieszkaÅ„ców okolic Puszczy Rominckiej: - Do produkcji sÄ™kacza potrzebny jest specjalny piec, waÅ‚ki drewniane oraz duże i wysokie pomieszczenie. To sprawia, że nie każdy w swoim domu mógÅ‚ upiec to ciasto. CzÄ™sto sÄ…siadki, czÅ‚onkowie rodzin, spotykali siÄ™ u osoby, która miaÅ‚a odpowiedni sprzÄ™t i wspólnie przystÄ™powano do pracy. Samo wypiekanie, od dawien dawna, integrowaÅ‚o lokalnÄ… spoÅ‚eczność, czÅ‚onków rodziny, byÅ‚o i nadal jest okazjÄ… do wspólnego spÄ™dzania czasu. Również jego konsumpcja zawsze sprzyjaÅ‚a integracji, gdyż wypiekano go na uroczystoÅ›ci, które gromadziÅ‚y rodzinÄ™, bliskich i przyjacióÅ‚.

SÄ™kacz z Puszczy Rominckiej” przygotowywany jest w przez mieszkaÅ„ców miejscowoÅ›ci poÅ‚ożonych w sÄ…siedztwie Puszczy. Jego produkcja jest szczególnie kultywowana przez czÅ‚onków Stowarzyszenia „Å»ytkiejmska Struga”, którzy od kilkunastu lat w Å»ytkiejmach organizujÄ… „ÅšwiÄ™to SÄ™kacza”. Wydarzenie propaguje wiedzÄ™ o tradycjach kulinarnych regionu, zwyczajach i obrzÄ™dach, dziÄ™ki temu „SÄ™kacz z Puszczy Rominckiej” jest coraz bardziej rozpoznawalny, a tradycja jego wypieku jest poznawana przez coraz wiÄ™cej osób. W ubiegÅ‚ym roku podczas tego Å›wiÄ™ta zostaÅ‚ upieczony sÄ™kacz - gigant - piÄ™ciometrowy sÄ™kacz z tysiÄ…ca jaj.

 

ŹródÅ‚o i fot: UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski Województwa WarmiÅ„sko – Mazurskiego; Ministerstwo Rolnictwa Rozwoju Wsi

Fot: UrzÄ…d MarszaÅ‚kowski Województwa WarmiÅ„sko – Mazurskiego

Opr. WYG

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie