Kilkadziesiąt lat temu warzywa takie jak topinambur, wężymord, pasternak czy jarmuż gościły regularnie w diecie Polaków. Nasze babcie potrafiły upichcić z nich prawdziwe rarytasy. Te tajemnicze dziś nazwy z łatwością odnajdziemy w starych, polskich książkach kucharskich. Dlaczego do nich nie zajrzeć?
Z jakich powodów warto siÄ™gać po te modne warzywa radzi Agnieszka PiskaÅ‚a, specjalistka ds. żywienia w programie edukacyjnym „Å»yj smacznie i zdrowo”.
- Dlaczego zapomnieliÅ›my o warzywach, które teraz przeżywajÄ… swojÄ… drugÄ… Å›wietność?
- Jako gÅ‚ównego winowajcÄ™ możemy wskazać po prostu czas. Z biegiem lat zmienia siÄ™ moda na wszystko, również na naszÄ… kuchniÄ™. Po drugiej wojnie Å›wiatowej, powszechnie uprawiany pasternak zamieniono na popularnego ziemniaka, a jarmuż na znanÄ… nam dobrze kapustÄ™. W czasach komunizmu, topinambur, wężymord czy wspomniany wczeÅ›niej pasternak byÅ‚y skÅ‚adnikami pasz zwierzÄ™cych ze wzglÄ™du na swe niezwykÅ‚e wartoÅ›ci odżywcze. WspóÅ‚czeÅ›nie zapomina siÄ™ już nawet o samej kulturze gotowania. Zabiegani, zapracowani ludzie siÄ™gajÄ… po niezdrowe, szybkie dania, przez co zapominajÄ… o rodzinnych potrawach i wypierajÄ… tradycje kulinarne – mówi Agnieszka PiskaÅ‚a.
Warto zatrzymać siÄ™ na chwilÄ™ w codziennym biegu i przygotować posiÅ‚ek „jak u mamy”.
- Niezwykłe wartości odżywcze? Co takiego kryją w sobie te zapomniane warzywa, co mogłoby skłonić nas do sięgnięcia po nie? Kiedy są dostępne?
- KorzyÅ›ci, które przyniesie nam spożywanie wspomnianych warzyw jest o wiele wiÄ™cej niż sobie wyobrażamy. PomijajÄ…c oczywiste walory smakowe, warto wspomnieć o ponadprzeciÄ™tnych wartoÅ›ciach odżywczych. PrzykÅ‚adowo jarmuż jest uważany za superfood, czyli za produkt o bardzo wysokiej zawartoÅ›ci skÅ‚adników korzystnie wpÅ‚ywajÄ…cych na nasz organizm, za tak zwanÄ… „bombÄ™ witaminowÄ…”. Sezon na niego wÅ‚aÅ›nie trwa, wiÄ™c warto wybrać siÄ™ do pobliskiego sklepu – przekonuje PiskaÅ‚a.
Jarmuż jest warzywem z rodziny kapustowatych, ma piÄ™kne zielone liÅ›cie w których kryje siÄ™ bardzo dużo chlorofilu, karotenu, witaminy E czy witamin z grupy B. Jeden kubek surowego jarmużu to aż 70% naszego dziennego zapotrzebowania na witaminÄ™ C! Ponadto jarmuż zawiera bÅ‚onnik, magnez, cynk, żelazo, wapÅ„ oraz luteinÄ™, która wpÅ‚ywa na poprawÄ™ wzroku. Umieszczenie jarmużu w naszej diecie to z pewnoÅ›ciÄ… dobry pomysÅ‚, ale musimy pamiÄ™tać, że jedzenie jego dużej iloÅ›ci spowalnia wchÅ‚anianie jodu, na co powinny uważać osoby z tarczycÄ…. To warzywo zawiera również szczawiany, wiÄ™c zbyt duże spożycie nie jest wskazane z kolei dla ludzi, którzy majÄ… problemy z kamieniami nerkowymi typu szczawianowego.
- Coraz częściej spotkany jest również egzotycznie brzmiÄ…cy topinambur. Co to takiego?
Ukochany przez restauratorów topinambur, nazywany również ziemnÄ… gruszkÄ… lub ziemnym jabÅ‚kiem jest dostÄ™pny od późnego lata aż do poÅ‚owy lutego. Przyczynia siÄ™ on do budowania naszej odpornoÅ›ci, gdyż zawiera inulinÄ™, czyli jeden z najcenniejszych probiotyków odżywiajÄ…cych florÄ™ bakteryjnÄ… jelit. Posiada bardzo niski indeks glikemiczny, miÄ™dzy innymi wspomaga leczenie chorób pÅ‚uc i wspaniale koi napady suchego, mÄ™czÄ…cego kaszlu. NiewÄ…tpliwe jest naturalnym lekarstwem i dodatkowo sprzyja naszej urodzie. DziÄ™ki ogromnej zawartoÅ›ci koloidalnej krzemionki odbudowuje jÄ™drność skóry, nadaje blask wÅ‚osom oraz paznokciom. Ponadto jest bogaty w potas, zawiera dwa razy wiÄ™cej witaminy C i B niż ziemniak, a kilka jego bulw pokrywa dzienne zapotrzebowanie na żelazo u dzieci.
- O jakich wartościach pasternaka i wężymordu powinniśmy wiedzieć?
Pasternak, który w przeszÅ‚oÅ›ci byÅ‚ królem polskich stoÅ‚ów ma wÅ‚aÅ›ciwoÅ›ci odtruwajÄ…ce i moczopÄ™dne, dlatego jest doskonaÅ‚y dla osób cierpiÄ…cych na reumatyzm, bÄ…dź osób z dolegliwoÅ›ciami pÄ™cherza czy nerek. To „zdetronizowane” przez ziemniaka warzywo zawiera duże iloÅ›ci biaÅ‚ka, wÄ™glowodanów, potasu, fosforu, wapnia, żelaza i co ciekawe, ma tyle samo witaminy C, co owoce pomidora. Nie powinniÅ›my mieć wiÄ™kszych problemów z odnalezieniem go o tej porze roku w sklepach, gdyż jest to warzywo letnio-jesienne.
Wężymord możemy spotkać pod wieloma nazwami. Skorzonera, czarne korzonki czy zimowe szparagi to jedno i to samo warzywo zawierajÄ…ce dużo wÄ™glowodanów, żelaza i fosforu. Poza tym jest bogate w witaminy z grupy B, C, E. TÄ™ skarbnicÄ™ witamin i wartoÅ›ci odżywczych możemy znaleźć w warzywniakach do koÅ„ca listopada.
Å»adne z tych niezwykÅ‚ych warzyw raczej nie goÅ›ci codziennie na naszych stoÅ‚ach. Warto byÅ‚oby odkurzyć babcine książki kucharskie i znaleźć sposób na przyrzÄ…dzenie czegoÅ› pysznego i zdrowego. Nie wszyscy jednak majÄ… takÄ… możliwość.
- Jak je przygotowywać, by smakowały i nie straciły swoich wartości odżywczych?
Jarmuż można przyrzÄ…dzać na wiele sposobów, nawet wyciskać z niego sok, jednakże restauratorzy polecajÄ… najczęściej blanszowanie, podobnie jak w przypadku szpinaku. Co ciekawe, z jarmużu można zrobić przepyszne chipsy. Surowy, doskonale nadaje siÄ™ jako dodatek do wszelkich saÅ‚at. PamiÄ™tajmy wtedy jednak, żeby przed spożyciem opÅ‚ukać go pod bieżącÄ… wodÄ…. Topinambur również można przygotowywać na wiele sposobów i co ciekawe, tÄ™ wielkÄ… bulwÄ™ można spożywać na surowo. Doskonale skomponuje siÄ™ z jabÅ‚kiem i marchewkÄ… w surówce, a jego plasterek w herbacie bÄ™dzie lepszym wyborem niż dodatek cytryny.
Pasternak bÄ™dzie zarówno doskonaÅ‚ym skÅ‚adnikiem bulionu warzywnego, jak i Å›wietnym substytutem oklepanego ziemniaka na naszym stole. Wężymord w smaku przypomina szparagi, chociaż jest nieco twardszy i nie ma wÅ‚ókien. Ugotowany może być dodatkiem do porannej jajecznicy, a jako przekÄ…ska sprawdzi siÄ™ upieczony w towarzystwie soku z cytryny i natki pietruszki. W przygotowaniu daÅ„ z tych warzyw może nas ograniczyć jedynie nasza kreatywność. Zatem, do dzieÅ‚a!
***********************************************
„Å»yj smacznie i zdrowo” to program edukacyjny marki WINIARY, prowadzony we wspóÅ‚pracy z FederacjÄ… Polskich Banków Å»ywnoÅ›ci w polskich gimnazjach. MisjÄ… programu „Å»yj smacznie i zdrowo” jest przekazanie gimnazjalistom wiedzy z zakresu prawidÅ‚owego i zdrowego odżywiania oraz zachÄ™cenie ich do wspólnego spożywania posiÅ‚ków i podejmowania pierwszych samodzielnych prób gotowania. W ramach projektu promuje siÄ™ wÅ›ród mÅ‚odzieży postawÄ™ proekologicznÄ…, a także ideÄ™ niemarnowania żywnoÅ›ci. Do tej pory, w czterech edycjach „Å»yj smacznie i zdrowo” wzięło udziaÅ‚ ponad 57,1% szkóÅ‚ gimnazjalnych z caÅ‚ej Polski.
Program marki WINIARY jest częściÄ… szerszej kampanii zatytuÅ‚owanej „Jedz smacznie i zdrowo” prowadzonej od czterech lat przez wiele marek z portfolio firmy Nestlé, której celem jest promowanie zdrowego odżywiania wÅ›ród konsumentów.
Wiąże siÄ™ on z przyjÄ™ciem przez Nestle strategii NHW (Nutrition, Health, Wellness) bÄ™dÄ…cej strategiÄ… odpowiedzialnego biznesu firmy Nestlé, w imiÄ™ której zobowiÄ…zuje siÄ™ ona produkować wysokiej jakoÅ›ci produkty, bÄ™dÄ…c jednoczeÅ›nie wiarygodnym partnerem w żywieniu i dbaÅ‚oÅ›ci o zdrowie oraz zapewniajÄ…c dobre samopoczucie konsumentów.