21.02.2017

Siedem rzeczy, które wzbudzą podejrzenia w Twoim CV

Jak dostać zaproszenie na rozmowę o pracę? Wysłać CV, które pokazuje, że jesteśmy zdolni, doświadczeni i chętni do pracy. Brzmi prosto. Jednak w praktyce często robimy dokładnie na odwrót.

CV gotowe do wysÅ‚ania? Stop. Warto przeczytać je jeszcze raz i sprawdzić, czy przypadkiem  nie sabotujemy wÅ‚asnych dziaÅ‚aÅ„.

- Czasem, zupeÅ‚nie nieÅ›wiadomie, wpisujemy w CV sformuÅ‚owania lub informacje, które osÅ‚abiajÄ… naszÄ… aplikacjÄ™. SprawiajÄ…, że dla rekrutujÄ…cych stajemy siÄ™ niewiarygodni mówi Joanna Å»ukowska, ekspert miÄ™dzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.

Podpowiadamy, na co trzeba uważać:

1. Polowanie na czarownice

W żadnym wypadku nie sugerujemy, że za nasze niepowodzenia odpowiada ktoÅ› inny. Nie piszemy, że nie zrealizowaliÅ›my planu sprzedaży, bo zmieniÅ‚o siÄ™ zarzÄ…dzenie w firmie czy pogorszyÅ‚a sytuacja na rynku. Nawet jeÅ›li to prawda. Taka rozmowa zabrzmi naturalnie podczas spotkania z rekrutujÄ…cymi. W CV odsÅ‚oni nasze skÅ‚onnoÅ›ci do narzekania i przerzucania odpowiedzialnoÅ›ci na innych. 

2. NagÅ‚e zwroty akcji 

JeÅ›li zdarzyÅ‚o siÄ™ nam  w krótkim czasie wielokrotnie zmienić pracÄ™, nie bÄ™dzie to dobrze wyglÄ…dać w CV. Potencjalny pracodawca może siÄ™ obawiać, że bÄ™dzie dla nas kolejnym przystankiem w drodze do nastÄ™pnej firmy. Jest na to sposób. Po pierwsze nie wypisujemy dokÅ‚adnych dat, wystarczy podanie roku. Po drugie część mniej ważnych posad pomijamy. To sprawi, że nasza zawodowa Å›cieżka bÄ™dzie wyglÄ…dać bardziej stabilnie.

3. Albo spore luki

Czerwone Å›wiatÅ‚o zapali siÄ™ też, kiedy rekruter zobaczy dÅ‚ugie przerwy miÄ™dzy zatrudnieniem. Takie luki mogÄ…  postawić nas w zÅ‚ym Å›wietle. Warto wtedy dodać w CV sekcjÄ™, która pokaże, jak wykorzystaliÅ›my te przerwy na budowanie doÅ›wiadczenia czy kwalifikacji, np. studiujÄ…c, szkolÄ…c siÄ™ czy pracujÄ…c, jako wolontariusz. 

4. Uważaj, czego oczekujesz?

JeÅ›li pracujemy w szanowanej, prestiżowej firmie, lepiej uważać z wypisywaniem naszych zawodowych celów i marzeÅ„. Informacja w CV o tym, że szukamy miejsca, które zapewni nam rozwój i jasnÄ… Å›cieżkÄ™ kariery, w tym przypadku zabrzmi podejrzanie. Bo, dlaczego, nie mamy na to szans u obcego pracodawcy? RekrutujÄ…cy może też wÄ…tpić, czy bÄ™dzie w stanie zapewnić nam bardziej spektakularnÄ… karierÄ™ niż prestiżowy poprzednik. 

5. Nie czas na żale

CV to nie miejsce, w którym warto opisywać, jak źle zostaliÅ›my potraktowani w poprzedniej pracy. Nie jest dobrze, kiedy kandydat wspomina o konfliktach w dokumentach aplikacyjnych. Uważa siÄ™ go za niewiarygodnego. Wypisywanie powodów, dla których zmienia siÄ™ pracÄ™, brzmi jak wyprzedzanie ataku.

6. Nie tłumacz się

Zdarza siÄ™, że staramy siÄ™ o pracÄ™, która jest poniżej naszych kwalifikacji albo w której zarobimy mniej, niż dotychczas. Pytanie o to może paść podczas rozmowy rekrutacyjnej i trzeba być na nie przygotowanym. W żadnym razie jednak nie tÅ‚umaczymy naszych pobudek w CV.

7. Nie koloryzuj 

KÅ‚amstwo nie popÅ‚aca. Pod żadnym pozorem nie wpisujemy do CV umiejÄ™tnoÅ›ci, których nie posiadamy i doÅ›wiadczenia, którego nie zdobyliÅ›my. To prÄ™dzej czy później wyjdzie na jaw. ZÅ‚ym pomysÅ‚em jest też koloryzowanie zdarzeÅ„, dodawanie nieprawdziwych szczegóÅ‚ów do faktów. 

CV i list motywacyjny sÄ… jak preludium, wstÄ™p do rozmowy. MajÄ… zachÄ™cić potencjalnego pracodawcÄ™. Sprawić, że bÄ™dzie chciaÅ‚ nas poznać. Dlatego w żadnym wypadku nie opowiadamy w nim ze szczegóÅ‚ami przebiegu swojej kariery. Na tÅ‚umaczenie i uszczegóÅ‚owienie przyjdzie czas podczas rozmowy kwalifikacyjnej. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie