06.03.2016

Skąd się biorą zanieczyszczenia w żywności? Jak można się przed nimi ustrzec?

Zanim produkty spożywcze znajdą się na naszych stołach, pokonują długą drogę i przechodzą wiele etapów produkcji. Podczas tego procesu narażone są na oddziaływanie niebezpiecznych związków, substancji i zanieczyszczeń, które są szczególnie groźne dla wrażliwych organizmów kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz niemowląt i małych dzieci. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zanieczyszczona żywność, która zawiera niebezpieczne bakterie, wirusy, pasożyty i substancje chemiczne, powoduje więcej niż 200 różnych rodzajów chorób, od biegunki aż po nowotwory . Sprawdź, skąd biorą się zanieczyszczenia w żywności i jak możesz przed nimi ustrzec siebie i swoich najbliższych.

ŹródÅ‚a zanieczyszczenia

By żywność trafiÅ‚a ostatecznie na stóÅ‚ konsumentów, musi przejść dÅ‚ugÄ… drogÄ™, od siewu aż do póÅ‚ki sklepowej, a to niesie za sobÄ… szereg zagrożeÅ„. ArtykuÅ‚y żywnoÅ›ciowe narażone sÄ… na zakażenia chemiczne, biologiczne i fizyczne. Może do nich dojść zarówno podczas procesu wytwarzania, pakowania, transportu, przechowywania, jak i już w naszych domach w czasie przygotowania do spożycia. BezpieczeÅ„stwo żywnoÅ›ci zależy od zanieczyszczenia Å›rodowiska, metod i warunków uzyskiwania i przygotowywania surowców, od sposobów ich przetwarzania, przechowywania oraz zachowania na każdym etapie podstawowych zasad higieny. Niestety jako konsumenci nie jesteÅ›my w stanie mieć peÅ‚nej wiedzy w zakresie warunków panujÄ…cych podczas produkcji żywnoÅ›ci we wszystkich zakÅ‚adach produkcyjnych czy u dostawców surowców, a tym bardziej nie mamy wpÅ‚ywu na metody, użyte Å›rodki ochrony czy respektowanie zasad higieny. ChroniÄ… nas jednak przepisy prawa, które sÄ… dopasowane do różnych grup konsumentów – producentów żywnoÅ›ci dla niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci, oznaczonej wskazaniem wieku, obowiÄ…zujÄ… znacznie bardzie restrykcyjne normy jakoÅ›ci, niż producentów żywnoÅ›ci „z dorosÅ‚ego stoÅ‚u”. Jest to szczególnie istotne dla tej pierwszej, wrażliwej kategorii konsumentów. Ze wzglÄ™du na znaczÄ…co wyższe, niż u osób dorosÅ‚ych spożycie żywnoÅ›ci w przeliczeniu na kg masy ciaÅ‚a, kilkakrotnie wiÄ™ksze wchÅ‚anianie z przewodu pokarmowego, a także szybszy przebieg procesów metabolicznych oraz nie w peÅ‚ni rozwiniÄ™te procesy detoksykacyjne organizmu, niemowlÄ™ta i maÅ‚e dzieci sÄ… w znacznie wiÄ™kszym stopniu narażone na obecność zanieczyszczeÅ„ w pożywieniu.[1]

Zagrożenia biologiczne

Ryzyko zanieczyszczeÅ„ biologicznych jest bardzo duże, ponieważ wystÄ™pujÄ… one powszechnie w Å›rodowisku naturalnym i mogÄ… być przenoszone przez ludzi. Narażeni na nie jesteÅ›my już na etapie spożywania surowych warzyw i owoców, a także poprzez niewÅ‚aÅ›ciwÄ… (zbyt niska temperatura) i zbyt krótkÄ… obróbkÄ™ termicznÄ… takich produktów jak: miÄ™so, ryby, jajka i mleko.

Do zakażeń biologicznych może dojść przy:

  • zanieczyszczeniu Å›rodowiska w miejscu zasiewu surowca,
  • niewÅ‚aÅ›ciwym przechowywaniu surowców,
  • nieprzestrzeganiu zasad higieny podczas procesu produkcyjnego,
  • niewÅ‚aÅ›ciwej temperaturze procesów,
  • nieodpowiedniej recepturze,
  • zanieczyszczeniach i zbyt wysokiej temperaturze podczas transportu.

Tak samo, jak przy procesie produkcyjnym i transporcie, podczas przechowywania w sklepie, czy w domu, produkty spożywcze sÄ… narażone na zanieczyszczenia biologiczne. Na tym etapie prawidÅ‚owa higiena i temperatura obróbki potrawy również majÄ… wpÅ‚yw na żywność. Zagrożenia biologiczne powodujÄ… wirusowe i bakteryjne zatrucia pokarmowe, choroby odzwierzÄ™ce i pasożytnicze, sÄ… wyjÄ…tkowo niebezpieczne dla wrażliwych organizmów najmÅ‚odszych dzieci, ponieważ mogÄ… doprowadzić do odwonienia.

Zagrożenia chemiczne

Zanieczyszczenia chemiczne stanowiÄ… licznÄ… grupÄ™ zwiÄ…zków, które majÄ… niekorzystny wpÅ‚yw na zdrowie czÅ‚owieka. MogÄ… powodować natychmiastowe zmiany chorobowe, bÄ…dź, poprzez dÅ‚ugotrwaÅ‚e oddziaÅ‚ywanie, dawać skutki dopiero w kolejnych pokoleniach. Metale, takie jak kadm, oÅ‚ów, rtęć i cyna, które przenikajÄ… do żywnoÅ›ci, sÄ… wynikiem intensywnego rozwoju branży przemysÅ‚owej i zwiÄ…zanego z tym zanieczyszczenia Å›rodowiska. Spaliny, odpady komunalne, Å›cieki czy pozostaÅ‚oÅ›ci przemysÅ‚owe emitujÄ… gazy i pyÅ‚y, które przenikajÄ… do gleby, a nastÄ™pnie do roÅ›lin. Warto podkreÅ›lić, że metale nie ulegajÄ… biodegradacji. Raz wprowadzone do Å›rodowiska krążą w nim stale, zmieniajÄ…c co najwyżej formÄ™.[2] Metale mogÄ… kumulować siÄ™ zwÅ‚aszcza w warzywach, takich jak: pomidory, ogórki, warzywa strÄ…czkowe i dyniowate oraz owoce. Zanieczyszczone mogÄ… być również ziarna zbóż. Skutkiem używania zwiÄ…zków chemicznych i nawozów jest powstawanie azotanów, które przenikajÄ… z gleby do żywnoÅ›ci. Wysoko toksyczne dioksyny do Å›rodowiska dostajÄ… siÄ™ jako efekt uboczny procesów przemysÅ‚owych lub poprzez spalanie odpadów szpitalnych. Z kolei obecność pozostaÅ‚oÅ›ci pestycydów jest wynikiem stosowania Å›rodków ochrony roÅ›lin, które sÅ‚użą nie tylko ochronie przed szkodnikami, ale też majÄ… na celu poprawÄ™ jakoÅ›ci pÅ‚odów rolnych. Zanieczyszczenia chemiczne żywnoÅ›ci w iloÅ›ciach przekraczajÄ…cych przyjÄ™te normy to czynnik ryzyka wystÄ™powania m.in. chorób nowotworowych, tarczycy i endometriozy u kobiet. Szczególnie narażone na dziaÅ‚anie toksyn sÄ… kobiety w ciąży i laktacji oraz niemowlÄ™ta i maÅ‚e dzieci. Substancje te mogÄ… prowadzić do nieodwracalnych zmian w oÅ›rodkowym ukÅ‚adzie nerwowym.

Kiedy żywność jest bezpieczna?

Eksperci potwierdzajÄ…, że żywność kontrolowana przepisami prawa jest bezpieczna, zwracajÄ… jednak uwagÄ™ na to, że dla różnych grup konsumentów zostaÅ‚y opracowane różne normy – dopasowane do ich potrzeb i wrażliwoÅ›ci. PamiÄ™tajmy, aby zwracać szczególnÄ… uwagÄ™ na jakość, skÅ‚ad i pochodzenie żywnoÅ›ci, zwÅ‚aszcza tej podawanej najmÅ‚odszym dzieciom. Nie jesteÅ›my w stanie caÅ‚kowicie wyeliminować pozostaÅ‚oÅ›ci niebezpiecznych zwiÄ…zków z Å¼ywnoÅ›ci, ale sprawdzenie źródÅ‚a pochodzenia produktów oraz odpowiednie ich przechowywanie, przygotowanie i wÅ‚aÅ›ciwa higiena pozwolÄ… uniknąć narażenia na zagrożenie. Warzywa, owoce, produkty zbożowe i miÄ™so przeznaczone dla dzieci powinny być najwyższej jakoÅ›ci, zgodne z surowymi wymogami i normami dla żywnoÅ›ci dla niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci, ustalonymi przez UniÄ™ EuropejskÄ… i prawo krajowe. Najbezpieczniejsza dla tej grupy konsumentów bÄ™dzie żywność z oznaczeniem wiekowym, skontrolowana i przebadana, a także dostosowana do potrzeb żywieniowych dziecka. Bezpieczna i zdrowa żywność na każdym etapie rozwoju dziecka jest niezwykle istotna, bo pierwsze 1000 dni życia to wyjÄ…tkowy czas, który ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia dziecka teraz i w dorosÅ‚ym życiu. W okresie ciąży, karmienia piersiÄ… i żywienia maÅ‚ego dziecka intensywnie roÅ›nie jego mózg, rozwija siÄ™ ukÅ‚ad odpornoÅ›ciowy i pokarmowy, programuje siÄ™ metabolizm i dojrzewa system detoksykacyjny. W tym czasie ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ także zdrowe nawyki żywieniowe. Poprzez prawidÅ‚owe żywienie w okresie tego intensywnego rozwoju i wzrostu, masz realny oraz trwaÅ‚y wpÅ‚yw na zdrowie dziecka teraz i w przyszÅ‚oÅ›ci. Dbaj o jego dietÄ™ przez pierwszych 1000 dni. Karm swoje dziecko wyÅ‚Ä…cznie piersiÄ… przez pierwszych 6 miesiÄ™cy życia, a nastÄ™pnie wybieraj tylko bezpiecznÄ… żywność przeznaczonÄ… specjalnie dla niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci, która posiada oznaczenie wieku na każdym opakowaniu. JeÅ›li chcesz zaspokoić pragnienie dziecka, podawaj mu do picia wyÅ‚Ä…cznie wodÄ™. 

WiÄ™cej informacji o żywnoÅ›ci przeznaczonej dla dzieci znaleźć można w Raporcie „BezpieczeÅ„stwo żywnoÅ›ci a potrzeby żywieniowe niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci”, który jest dostÄ™pny na edukacyjnej platformie 1000dni.pl.



[1] ŹródÅ‚o: Raport „BezpieczeÅ„stwo żywnoÅ›ci a potrzeby żywieniowe niemowlÄ…t i maÅ‚ych dzieci”, pod red. Stowarzyszenia Promocji Zdrowego Å»ywienia Dzieci „Zdrowe Pokolenia” we wspóÅ‚pracy z FundacjÄ… NUTRICIA 2015. Do pobrania tutaj: http://www.1000dni.pl/up/images/76umk4uqgi8/tbt-raport-www-final.pdf

[2] Tamże.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.25.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie