Grudzień, to miesiąc, w którym banki i inne instytucje finansowe w szczególny sposób próbują zachęcić do zaciągnięcia pożyczki. Plakaty reklamowe, spoty w telewizji, informacje wysyłane na skrzynki pocztowe przekonują, że bez kredytu święta będą nieudane.
Tymczasem wÅ‚aÅ›nie przed Å›wiÄ™tami najÅ‚atwiej wpaść w spiralÄ™ dÅ‚ugów, która może prowadzić do finansowej katastrofy. Szczególnie niebezpieczne jest zaciÄ…ganie zadÅ‚użenia w tzw. „parabankach”. PożyczajÄ…c np. 1 000 zÅ‚ , trzeba oddać nawet 1800, albo wpÅ‚acić kwotÄ™ poczÄ…tkowÄ…, która niejednokrotnie przepada.
Ulotki z reklamami kredytów „udzielanych od rÄ™ki”, na dowód można znaleźć niemal na każdym sÅ‚upie.
Część osób zaciÄ…ga „chwilówki” w desperacji, bo nie wystarcza im na rachunki, bieżące opÅ‚aty. Część nie czyta dokÅ‚adnie umowy. W grudniu wiele osób ulega też tzw. „gorÄ…czce zakupów”. Konsekwencje mogÄ… być opÅ‚akane.
Teresa Mazur, rzecznik Praw Konsumentów w SuwaÅ‚kach mówi, że nie wpÅ‚ywajÄ… do niej zgÅ‚oszenia dotyczÄ…ce nieprawidÅ‚owoÅ›ci zwiÄ…zanych z bankami, czy innymi organizacjami Å›wiadczÄ…cymi podobne usÅ‚ugi.
- Ludzie przychodzÄ… reklamować buty, ubrania, telefony, zakupy dokonane przez Internet, na odlegÅ‚ość. W ciÄ…gu ostatnich dwóch lat na pewno nie miaÅ‚am zażalenia na kredyty – mówi.
- MyÅ›lÄ™, że suwalczanie sÄ… rozważni i nie korzystajÄ… z „chwilówek”, nie zaciÄ…gajÄ… też bezmyÅ›lnie pożyczek – dodaje.
Zdecydowanie innego zdania jest Bogdan Misiurek, komornik pracujÄ…cy przy suwalskim sÄ…dzie.
- Znaczna część egzekucji, naprawdÄ™ znaczna dotyczy zadÅ‚użenia z tytuÅ‚u zaciÄ…gniÄ™tych kredytów. Nie wiem, jakich dokÅ‚adnie – bankowych, czy „pseudobankowych”, bo spÅ‚ywa do mnie jedynie wniosek wierzyciela, a z niego nie wynika, z jakiego tytuÅ‚u jest zadÅ‚użenie – mówi Misiurek.
- Jest bardzo dużo licytacji nieruchomoÅ›ci. Tendencja jest zwyżkowa. Można powiedzieć, że wina jest obopólna. Banki zbyt pochopnie udzielajÄ… pożyczek. Bywa, że nie sprawdzajÄ… dokÅ‚adnie dochodów pożyczkobiorcy. Jeden emeryt potrafi zaciÄ…gnąć zobowiÄ…zania we wszystkich oddziaÅ‚ach suwalskich banków. Potem nie może spÅ‚acić dÅ‚ugu. Egzekucja jest też nieskuteczna, bo dÅ‚użnik czÄ™sto ma bardzo maÅ‚e dochody i mienie, które nie stanowi zbyt wielkiej wartoÅ›ci. Sprawy ciÄ…gnÄ… siÄ™ latami – tÅ‚umaczy Misiurek.
Zaciągając jakiekolwiek zobowiązanie finansowe trzeba liczyć się z realnymi możliwościami.
- Ludzie czÄ™sto podejmujÄ… decyzjÄ™ o wziÄ™ciu pożyczki „na dzieÅ„ dzisiejszy”, bo dziÅ› mam pracÄ™, dobrÄ… wypÅ‚atÄ™. PodchodzÄ… do kredytu optymistycznie, nawet hurraoptymistycznie, a trzeba zastanowić siÄ™, jak spÅ‚acÄ™ zadÅ‚użenie, kiedy np. stracÄ™ pracÄ™, albo zachorujÄ™ – koÅ„czy komornik.