Co roku 1 kwietnia zmieniają się tablice średniego trwania życia kobiet i mężczyzn. Pod koniec marca ogłasza je w Monitorze Polskim Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Od tablic średniego dalszego trwania życia zależy wysokość emerytury.
Obecnie ustalenie wysokoÅ›ci emerytury to proste dziaÅ‚anie matematyczne, gdzie suma kapitaÅ‚u poczÄ…tkowego i skÅ‚adek odpowiednio zwaloryzowanych, podzielona jest przez Å›redniÄ… liczbÄ™ miesiÄ™cy, którÄ… statystycznie emeryt powinien przeżyć. To tylko liczby, ale wÅ‚aÅ›nie od nich zależy wysokość naszych przyszÅ‚ych dochodów. To one bÄ™dÄ… stanowiÅ‚y źródÅ‚o naszego utrzymania, gdy postanowimy zakoÅ„czyć swoja pracÄ™.
Warto więc wiedzieć:
Bardzo ważna jest data zÅ‚ożenia wniosku. Im później trafi on do ZUS-u, tym mniejsza bÄ™dzie liczba miesiÄ™cy, przez którÄ… podzielimy nasz zgromadzony kapitaÅ‚ emerytalny. Ale równie ważne jest, czy ukoÅ„czyliÅ›my wiek emerytalny dopiero teraz, czy już jakiÅ› czas temu.
Dlaczego warto poczekać z przejściem na emeryturę
Średnie dalsze trwanie życia ustala się według tablicy obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę. Ta zasada nie dotyczy jednak przypadku, gdy wniosek jest przed ukończeniem wieku emerytalnego. W takiej sytuacji ZUS przyjmie trwania życia obowiązujące w dniu naszych urodzin.
Jakie tablice zastosujemy
Jeżeli nowy, skrócony wiek emerytalny osiÄ…gnÄ™liÅ›my już jakiÅ› czas temu, to możemy skorzystać z innych tablic. Do ustalenia wysokoÅ›ci emerytury zamiast tablicy z dnia zgÅ‚oszenia wniosku, ZUS zastosuje tablice obowiÄ…zujÄ…ce w dniu, w którym ukoÅ„czyliÅ›my nowy, krótszy wiek emerytalny. Z tego prawa korzystamy tylko wówczas, gdy emerytura tak obliczona bÄ™dzie wyższa. Od 1 października 2017r. – bÄ™dzie to tablica obowiÄ…zujÄ…ca w dniu osiÄ…gniÄ™cia wieku wynoszÄ…cego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.
Wybór tablicy Å›redniego dalszego trwania życia, gdy skÅ‚adamy wniosek przed ukoÅ„czeniem wydÅ‚użonego wieku emerytalnego
Urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy nie ukoÅ„czyli przed 1 października 2017 r. podwyższonego wieku emerytalnego, majÄ… prawo do obliczenia emerytury przy zastosowaniu: dwóch rodzajów tablic:
-
obowiÄ…zujÄ…cej w dniu zgÅ‚oszenia wniosku o emeryturÄ™ tj. nie wczeÅ›niej niż w dniu 1 października 2017 r. – w razie zgÅ‚oszenia wniosku o emeryturÄ™ przed tym dniem lub
-
obowiązującej w dniu osiągnięcia wieku 60 lat przez kobietę lub 65 lat przez mężczyznę, jeżeli jest to dla nich korzystniejsze.
Wybór tablicy Å›redniego dalszego trwania życia, gdy skÅ‚adamy wniosek po ukoÅ„czeniu wydÅ‚użonego wieku emerytalnego
Urodzeni po 31 grudnia 1948 r., którzy osiÄ…gnÄ™li przed 1 października 2017 r. podwyższony wiek emerytalny, majÄ… prawo do obliczenia emerytury przy zastosowaniu aż trzech wariantów:
-
tablicy trwania życia obowiązującej w dniu zgłoszenia wniosku o emeryturę, lub
-
tablicy trwania życia obowiązującej w dniu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego, lub
-
tablicy trwania życia obowiązującej w dniu osiągnięcia obniżonego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzny
Tego wyboru dokona ZUS w zależności od tego, co jest korzystniejsze. Prostym przykładem może być kobieta urodzona 3 lutego 1956 roku.
Wniosek zÅ‚ożyÅ‚a 4 października i miaÅ‚a wówczas 61 lata i 8 miesiÄ™cy.
-
w dniu zgÅ‚oszenia wniosku liczba miesiÄ™cy, przez którÄ… podzielimy zwaloryzowany kapitaÅ‚ i skÅ‚adki to 248,3
-
podwyższony wiek emerytalny ukoÅ„czyÅ‚a w 3 marca 2017 r. tj 61 lat i 1 miesiÄ…c –zastosowane tablice z 2016 roku podajÄ… liczbÄ™ miesiÄ™cy wynoszÄ…cÄ… 244,7
-
ostatni wariant to obniżony wiek emerytalny 60 lat, które ukoÅ„czyÅ‚a 3 lutego 2016 r. wiÄ™c skorzystamy z tablic z 2015 r. a liczba miesiÄ™cy to 246,5.
Analiza pokazuje, że najkorzystniejsze będzie zastosowanie tablic obowiązujących w 2016r. tj . w podwyższonym wieku emerytalnym.
Takie samo prawo majÄ… mężczyźni urodzeni w 1948r., z tÄ… różnicÄ…, że w ich przypadku możemy skorzystać z tablic z dnia zgÅ‚oszenia wniosku oraz tablic obowiÄ…zujÄ…cych w nastÄ™pnym dniu po dniu osiÄ…gniÄ™cia obniżonego oraz podwyższonego wieku emerytalnego. Jest to zgodne z przepisem mówiÄ…cym o prawie do Å›wiadczenia dla mężczyzny kontynuujÄ…cego ubezpieczenie po osiÄ…gniÄ™ciu powszechnego wieku emerytalnego.
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa podlaskiego