Delegacje suwalskiego oddziału NSZZ „Solidarność” i posła PiS Jarosława Zielińskiego w 36. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod Dębem Wolności i pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki.
13 grudnia 1981 roku panowała iście zimowa aura, było mroźno i śnieżnie. Dzisiaj, 36 lat później dało znać o sobie ocieplenie klimatu, ale i żyjemy w całkiem innym kraju.
Bez „Solidarności” nie byłoby wolnej Polski – mówił Zdzisław Koncewicz, przewodniczący oddziału Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność” w Suwałkach . – Po Dębem Wolności oddajemy cześć ówczesnym działaczom i 56 osobom, które poległym w stanie wojennym.
Za ofiary stanu wojennego i nieżyjących już działaczy suwalscy związkowcy i radni pomodlili się pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki, zamordowanego przez Służbę Bezpieczeństwa w 1984 r., rok po zniesieniu stanu wojennego, kapelana „Solidarności”.
Po uroczystości grupa suwalczan pojechała do Białegostoku na główne obchody rocznicy, zorganizowane przez Zarząd Regionu Podlaskiego NSZZ ,,Solidarność". W ich programie znalazły się referaty ks. dr. Adama Szota ,,Kościół i społeczeństwo ,w stanie wojennym" i dr. Tomasza Danileckiego ,,Mieszkańcy Białostocczyzny wobec stanu wojennego", zwiedzanie wystawy IPN pod nazwą"586 dni stanu wojennego'' oraz wręczenie medali okolicznościowych.
W gronie odznaczonych znaleźli się działacze NSZZ „Solidarność" z Suwałk: Bogdan Bezdziecki, Józef Biel, Mirosław Hartung, Janusz Herbut, Marek Kaczmarek, Zdzisław Koncewicz, Józef Laskowski, Romuald Łanczkowski, Ryszard Łapiński, Irena Schabieńska, Edward Wasilewski i Jarosław Zieliński.
W Suwałkach 13 grudnia o godz. 18.00 w konkatedrze św. Aleksandra odbędzie się Msza Św. w intencji ofiar stanu wojennego.
WD