14.11.2021

Stan wyjątkowy przy granicach Polski i Litwy z Białorusią. Czy można pojechać do Druskiennik?

Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla PAP powiedział, że w sobotę rozmawiał z premierami Litwy i Łotwy mi.in. o ewentualnym zaangażowaniu w zabezpieczenie granicy z Białorusią wojsk NATO.

- Dyskutujemy z Łotwą i w szczególności z Litwą, czy nie uruchomić artykułu 4. NATO. To rozwiązanie, które przewiduje, że strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich, zagrożone będą: integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo któregokolwiek z państw sojuszniczych. Wydaje się, że jest to coraz bardziej potrzebne. Bo nie wystarczy już tylko byśmy publicznie wyrażali swoje zaniepokojenie - teraz potrzebne są już konkretne kroki i zaangażowanie całego sojuszu - przekonuje prezes Rady Ministrów.

Granicy pilnuje Straż Graniczna, policja i wojsko. W sobotę wieczorem  17. Wielkopolska Brygada Zmechanizowana poinformowała o przypadkowej śmierci jednego z żołnierzy. Według wstępnych ustaleń doszło do wystrzału z broni służbowej, w wyniku którego nastąpiła śmierć żołnierza, a w zdarzeniu nie uczestniczyły osoby trzecie. Żołnierz nie realizował zadań bezpośrednio przy granicy polsko-białoruskiej. Do służby na granicy został oddelegowany nieco ponad tydzień temu. Od momentu oddelegowania nie miał kontaktu z migrantami.

O zajściach, do ktorych doszło także w sobotę melduje Podlaska Policja:

- Po godz. 20 w okolicach  Kolonii Klukowicze, podczas próby siłowego przekroczenia granicy zaatakowani zostali Policjanci. Rzucony kamień trafił w kask funkcjonariusza. Siła uderzenia była tak duża, że uszkodzony został hełm chroniący głowę policjanta. Na szczęście funkcjonariusz nie odniósł poważnych obrażeń.

- Przed godz. 17 w okolicach  Starzyn, do Polski wdarło się siłowo około 50 osób. W poszukiwaniach migrantów nielegalnie przekraczających granicę udział wzięło 21 policjantów oraz żołnierze i funkcjonariusze SG. Policjanci zatrzymali 22 obywateli Iraku.

- W sobotę, m.in w Gębokim Brodzie policjanci zatrzymali 4 osoby, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to dwaj obywatele Gruzji, obywatel Polski i Syrii. Przewozili 13 osób, które nielegalnie przekroczyły granicę.

Jesteśmy zdani na meldunki mundurowych, ponieważ dziennikarze nie mają wstępu na teren objęty stanem wyjątkowym. Obostrzenia obowiązują w 183 miejscowościach województw lubelskiego i podlaskiego, w tym  należących do powiatow augustowskiego i sejneńskiego. Wprowadzony na 30 dni, a potem przedłużony o kolejne, dopuszczalne 60 dni stan wyjątkowy przestanie obowiązywać za dwa tygodnie -  na początku grudnia.

Rząd wkrótce ma przedstawić projekt ustawy o bezpieczeństwie granic. Według ministra spraw wewnętrznych Mariusza Kamińskiego, jej przepisy dopuszczą obecność przedstawicieli ogólnopolskich redakcji i stacji radiowo-telewizyjnych.

 

Druskienniki

 

Stan wyjątkowy na Litwie do 9 grudnia. Do Druskiennik be zezwolenia

W naszej informacji o stanie wyjątkowym w przygranicznych terenach Litwy, otrzymaliśmy pytania pytania, czy obejmuje on także uzdrowiskowe Druskienniki?

Publikujemy zatem wyjaśnienia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej:

1. Czy będzie można udać się do sanatorium w Druskiennikach?

Tak, będzie to możliwe. Zezwolenie na przemieszczanie się wymagane jest tylko na obszarze 5 km od granicy litewsko-białoruskiej.

2. Czy mieszkańcy Druskiennik lub goście miasta będą potrzebować zezwoleń?

Miasto Druskienniki wpada w stan ekstremalny, ale nie jest to odcinek graniczny, więc ani mieszkańcy, ani goście nie będą potrzebować zezwoleń. Jednak służby będą mogły przeprowadzić inspekcję, aby ustalić, czy migranci są przewożeni.

3. Jak długo potrwa stan wyjątkowy

Stan wyjątkowy potrwa miesiąc, czyli do 2021 roku. 9 grudnia 00:00

4. Ile kilometrów liczy odcinek graniczny?

Zgodnie z ustawą o granicy państwowej i jej ochronie odcinek granicy to obszar o szerokości do 5 km od zewnętrznej granicy Litwy i dodatkowo 5 km w głębi kraju.

Przemieszczanie się 5 km od granicy litewsko-białoruskiej (tj. na odcinku granicznym) będzie możliwe tylko za zezwoleniami Państwowej Straży Granicznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej (SBGS). Osoby zamieszkałe w strefie przygranicznej lub posiadające nieruchomość nie będą potrzebowały zezwolenia, konieczne jest jednak posiadanie przy sobie dokumentu tożsamości i zaświadczenia o zameldowaniu lub dokumentów własności nieruchomości. Osoby przebywające w strefie zagrożenia nie będą potrzebowały zezwoleń, ale urzędnicy będą mogli przeprowadzać kontrole.

5. Które gminy znajdą się w strefie zagrożenia?

Na odcinku granicznym wprowadzany jest stan wyjątkowy i na kolejnym obszarze graniczącym z odcinkiem granicznym o głębokosci 5 km, ale i nie obejmie on całego obszaru gminy. Gminy przygraniczne to Soleczniki, Druskienniki, Ignalina, Łoździeje, Święciany, Warena, rejon wileński. Sytuacja awaryjna obejmie również ośrodki zakwaterowania migrantów w Medininkai, Kybartai, Wilnie, Pabradė, Rukli i 200 metrów teren wokół budynków.

6. Jakie są główne nowe obowiązki lub ograniczenia dla mieszkańców, których domy znajdują się w promieniu 200 m od ośrodków dla migrantów?

Nie będzie większych niedogodności dla ludności, ale ograniczenia wolności zgromadzeń na terenie, a także zakaz zmiany miejsca zamieszkania w czasie stanu wyjątkowego poprzez ogłoszenie go w stanie wyjątkowym.

7. Czy będzie można wejść do strefy zagrożenia?

Wjazd na odcinek graniczny będzie możliwy tylko na podstawie zezwoleń wydanych przez SBGS. Osoby zamieszkałe na tym terenie i posiadające nieruchomość nie będą potrzebowały zezwolenia, konieczne jest natomiast posiadanie dowodu tożsamości i zaświadczenia o zameldowaniu lub dokumentów własności nieruchomości. Dostęp do strefy zagrożenia, która ma głębokość 5 km od granicy do kraju, jest nieograniczony, ale możliwe są kontrole w tym obszarze w celu wykrycia przemytu nielegalnych migrantów. Dostęp do lokali w stanie wyjątkowym podlega zasadom ich funkcjonowania.

8. Czy mieszkańcy będą potrzebować zezwoleń na wjazd lub poruszanie się na obszarze objętym sytuacją kryzysową?

Nie, rezydenci nie będą potrzebowali zezwoleń, ale muszą posiadać dokument tożsamości i zaświadczenie o zameldowaniu lub dokumenty dotyczące własności nieruchomości.

9. Jak mogę uzyskać pozwolenie na wejście do strefy zagrożenia?

Zezwolenie na przemieszczanie się wymagane jest tylko w obszarze przygranicznym położonym 5 km od granicy litewsko-białoruskiej, nieograniczony dostęp do tego obszaru będą miały wyłącznie osoby zamieszkałe na tym terytorium oraz osoby posiadające nieruchomości. Inne osoby będą mogły wjechać na ten obszar tylko za zgodą SBGS. Dostęp do lokali mieszkalnych w stanie wyjątkowym podlega zasadom funkcjonowania tych obiektów.

10. Jakie są powody, dla których ludzie ubiegaliby się o zezwolenie SBGS na wjazd na terytorium, na którym ogłoszono stan wyjątkowy?

Osoby, które nie są mieszkańcami strefy przygranicznej pogotowia i nie posiadają w nim nieruchomości, będą mogły wejść na ten teren tylko z ważnego powodu. Każdy przypadek będzie oceniany indywidualnie.

11. Czy będzie można odwiedzić krewnych mieszkających na pograniczu?

Należy podkreślić, że choć sytuacja na granicy jest pod kontrolą, to również stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa, konieczne jest również zapewnienie sprawnego działania straży granicznej, dlatego zaleca się powstrzymanie się od niepotrzebnych podróży.

12. Czy będzie można odwiedzić terytorium Organizacji Pozarządowej (NGO), w której ogłoszono stan wyjątkowy?

Jeśli organizacja pozarządowa będzie chciała wejść do strefy przygranicznej, będzie musiała uzyskać zezwolenie Państwowej Straży Granicznej (SBGS). Zezwolenie na wejście do innych obszarów nie jest wymagane. Dostęp do obiektów noclegowych dla cudzoziemców znajdujących się w stanie wyjątkowym podlega zasadom funkcjonowania tych obiektów.

13. Czy nie będzie ograniczeń w ruchu towarowym?

Ruch towarowy nie będzie ograniczony.

14. Czy będzie można udać się do zagrody w strefie przygranicznej?

Możliwe, jeśli dostępne są jego dokumenty własności lub jeśli uzyskano zgodę SBGS. Należy jednak podkreślić, że choć sytuacja na granicy jest pod kontrolą, to stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa, konieczne jest również zapewnienie sprawnego działania straży granicznej, dlatego zaleca się powstrzymanie się od niepotrzebnych podróży.

15. Jakie dokumenty są wymagane, aby osoba mogła udowodnić, że zamieszkuje w stanie wyjątkowym?

Zaleca się posiadanie dokumentu tożsamości i zaświadczenia o zameldowaniu lub dokumentów własności nieruchomości.

Uwaga: Fikcyjne deklaracje pobytu są zabronione.

16. Czy będzie ograniczony dostęp mobilny lub internet w strefie zagrożenia?

Ograniczenie to może być stosowane tylko wobec do nielegalnych migrantów przebywających w obiektach noclegowych w celu zapewnienia realizacji postanowień pkt 1 art. 2 uchwały Sejmu „O wprowadzeniu stanu wyjątkowego”.

17. Czy na terenie, na którym ogłoszono stan wyjątkowy, można organizować imprezy publiczne, kulturalne, prywatne, spotkania?

Ustawa przewiduje zakaz spotkań na terytoriach, na których ustanowiono stan wyjątkowy. Spotkanie w tym kontekście należy rozumieć wyłącznie w świetle koncepcji przewidzianej w ustawie o zgromadzeniach, że jest to pokojowe zgromadzenie osób w celu swobodnego wyrażania swoich poglądów i opinii publicznej oraz wyrażania aktywności obywatelskiej w społeczeństwie. W związku z tym zabronione są tylko spotkania objęte zakazami ustawy o zgromadzeniach, inne imprezy nie są zabronione.

18. Czy będzie możliwość dojazdu do lekarza/notariusza itp.?

W zależności od obszaru, do którego chcesz wejść, obowiązują różne wymagania. Aby wjechać na odcinek graniczny, wymagane jest zezwolenie SBGS, gdzie indziej zezwolenie nie jest wymagane. Przy wydawaniu zezwoleń każda sprawa będzie rozstrzygana indywidualnie, ale konieczne będzie posiadanie dokumentów potwierdzających tę sprawę.

19.. Czy planowane wydarzenia kulturalne odbędą się w Solecznikach i Ejszyszkach?

Tak, zaplanowane wydarzenia będą mogły się odbyć.

20. Czy na teren gminy rejonu solecznickiego (miasto solecznickie) będą mogły przyjechać wcześniej zaproszone delegacje z Polski w celu omówienia kwestii współpracy?

Tak, delegacje będą mogły przyjechać, ale będą musiały uzyskać pozwolenia. W związku z zaistniałą sytuacją apelujemy o unikanie zbędnych podróży i odkładanie wizyt.

21. Czy obywatele Litwy będą mogli jeździć na Białoruś na krótkoterminowe wyjazdy, np. odwiedzić rodziców?

Tak, obywatele Litwy, którzy posiadają wszystkie dokumenty niezbędne do przekroczenia granicy (np. wiza, dokumenty wskazujące powód wyjazdu) będą mogli wyjechać, ale senior SBGS oceni każdy przypadek indywidualnie.

Choć sytuacja na granicy jest pod kontrolą, to stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa, a także konieczne jest zapewnienie nieskrępowanej pracy funkcjonariuszy przy pilnowaniu granicy, dlatego zaleca się powstrzymanie się od niepotrzebnych podróży - kończy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Litewskiej.

Fot. Policja Podlaska

Fot. Suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Ślepsk Malow Suwałki


Bogdanka LUK Lublin

19.01.2025
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.19.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie