31.05.2017

Stop piratom drogowym i niesolidnym alimenciarzom. Rząd zaostrzył prawo

Zaczynają obowiązywać dwie ustawy przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości, które mają ogromne znaczenie społeczne. W środę, 31 maja weszła w życie ustawa umożliwiająca skuteczne egzekwowanie obowiązku alimentacyjnego, a od 1 czerwca będą mogły być stosowane nowe regulacje wymierzone w piratów drogowych.

- Na zmiany w tych dwóch obszarach czekano od wielu lat – powiedziaÅ‚ na konferencji prasowej Sekretarz Stanu w Ministerstwie SprawiedliwoÅ›ci MichaÅ‚ Wójcik (na zdjÄ™ciu).

 

NOWE PRAWO ALIMENTACYJNE

Wiceminister podkreÅ›liÅ‚, że obecnie w Polsce okoÅ‚o miliona dzieci nie otrzymuje zasÄ…dzonych na ich rzecz alimentów, skuteczność komorniczej egzekucji Å›wiadczeÅ„ jest 

na poziomie 20 proc., a tylko 29 proc. dÅ‚użników alimentacyjnych odbywa karÄ™.

- To bardzo poważny problem społeczny. Zaległości alimentacyjne sięgają w sumie
11 miliardów zÅ‚otych – zaznaczyÅ‚ MichaÅ‚ Wójcik.

Nowelizacja Kodeksu karnego oraz ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów ma tÄ™ sytuacjÄ™ uzdrowić.

Nowe regulacje

Ustawa przewiduje, że osoba, której dÅ‚ug alimentacyjny stanowi równowartość co najmniej trzech należnych Å›wiadczeÅ„ okresowych (najczęściej miesiÄ™cznych), podlega grzywnie, karze ograniczenia wolnoÅ›ci albo pozbawienia wolnoÅ›ci do roku. DziÅ› Kodeks karny mówi jedynie ogólnie o „uporczywym uchylaniu siÄ™” od alimentacyjnego obowiÄ…zku. W wielu przypadkach pozwala to na omijanie przepisów. Wystarczy raz na jakiÅ› czas przekazać na dziecko niewielkÄ… sumÄ™ (np. 10 zÅ‚), by w Å›wietle prawa uniknąć odpowiedzialnoÅ›ci. Wprowadzenie obiektywnego kryterium równowartoÅ›ci trzech Å›wiadczeÅ„ okresowych pozwoli zapobiec dowolnoÅ›ci interpretacji, na czym polega „uporczywość” w uchylaniu siÄ™ od alimentów.

DÅ‚użnicy alimentacyjni bÄ™dÄ… mieli możliwość unikniÄ™cia kary, jeÅ›li dobrowolnie wyrównajÄ… zalegÅ‚oÅ›ci przed upÅ‚ywem 30 dni od dnia pierwszego przesÅ‚uchania w charakterze podejrzanego.

Skazani na karÄ™ pozbawienia wolnoÅ›ci nie muszÄ… odbywać kary w wiÄ™zieniu. MogÄ… podlegać dozorowi elektronicznemu i normalnie pracować. Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci wdraża program pracy więźniów, a przepisy Kodeksu karnego wykonawczego już nakazujÄ…
w pierwszej kolejności kierować do pracy skazanych z obowiązkiem alimentacyjnym.

Wyższa kara (grzywny, ograniczenia wolnoÅ›ci albo pozbawienia wolnoÅ›ci do lat dwóch) grozić ma tym, którzy nie pÅ‚acÄ…c alimentów, narażajÄ… osobÄ™ uprawnionÄ… na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych. Chodzi o sytuacjÄ™, gdy np. na skutek uchylania siÄ™ jednego rodzica od obowiÄ…zku alimentacyjnego, drugi rodzic nie jest w stanie kupić dziecku jedzenia, ubraÅ„, zapewnić ksztaÅ‚cenia czy leczenia na chorobÄ™ przewlekÅ‚Ä….

Nadzwyczajne rozwiÄ…zanie

To nie kara jest celem, ale to, aby dziecko miaÅ‚o utrzymanie i byÅ‚o wspierane przez rodziców Dlatego Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci przygotowaÅ‚o rozwiÄ…zanie nadzwyczajne – gwarancjÄ™ dla rodzica, że nie bÄ™dzie podlegaÅ‚ żadnym sankcjom karnym, jeżeli wezwany przez prokuratora, pouczony o konsekwencjach niewywiÄ…zywania siÄ™ z obowiÄ…zków alimentacyjnych, zdecyduje siÄ™ w caÅ‚oÅ›ci uiÅ›cić kwotÄ™ zalegÅ‚oÅ›ci. Wówczas odpowiedzialnoÅ›ci karnej podlegać nie bÄ™dzie.

Wprowadzone ustawÄ… przepisy nie uderzÄ… w tych, którzy nie pÅ‚acÄ… alimentów ponieważ sami sÄ… w prawdziwej biedzie, spowodowanej np. bezrobociem. Nowe rozwiÄ…zania dotyczÄ… tylko tych rodziców, co do których - z ustaleÅ„ postÄ™powania - bÄ™dzie wynikać, że stać ich
na pÅ‚acenie alimentów, ale uchylajÄ… siÄ™ od tego obowiÄ…zku z przyczyn niedajÄ…cych siÄ™ zaakceptować moralnie ani spoÅ‚ecznie. Nowe przepisy obejmÄ… przy tym tylko te sytuacje, które bÄ™dÄ… miaÅ‚y miejsce już po wejÅ›ciu w życie ustawy.

Proponowane zmiany sÄ… zbliżone np. do przepisów obowiÄ…zujÄ…cych we Francji, gdzie rodzice, którzy unikajÄ… pÅ‚acenia alimentów przez dwa miesiÄ…ce, narażajÄ… siÄ™ na karÄ™ dwóch lat wiÄ™zienia. Surowsze kary funkcjonujÄ… w Niemczech, gdzie za uchylanie siÄ™ od obowiÄ…zku alimentacyjnego można trafić do wiÄ™zienia na trzy, a nawet pięć lat.

Wspólna korzyść

Przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości rozwiązania chronią nie tylko dzieci,
lecz także interes wszystkich podatników. Wydatki z paÅ„stwowego Funduszu Alimentacyjnego na rzecz dzieci, których rodzice odmawiajÄ… pÅ‚acenia alimentów, wynoszÄ…
co roku ok. 1,5 miliarda złotych. Z tych pieniędzy udaje się odzyskać zaledwie 13-14 proc.

Polskie przepisy byÅ‚y do tej pory wyjÄ…tkowo niedoskonaÅ‚e. Informacje z Prokuratury Krajowej wskazujÄ…, że prawie poÅ‚owa postÄ™powaÅ„ wszczÄ™tych - na mocy dotychczasowych przepisów  - wobec rodziców uporczywie uchylajÄ…cych siÄ™ od pÅ‚acenia alimentów, zostaÅ‚a umorzona. PodstawÄ… 20 proc. umorzeÅ„ byÅ‚o uznanie, że postÄ™powanie tych osób nie zawiera znamion czynu zabronionego. Obok przyczyn obiektywnych, jak zwyczajny brak pieniÄ™dzy
u dÅ‚użnika, powodem czÄ™sto okazywaÅ‚o siÄ™ pÅ‚acenie alimentów w niewielkiej części,
co sprawiaÅ‚o, że nie byÅ‚o zrealizowane znamiÄ™ uporczywoÅ›ci albo np. matka utrzymujÄ…ca dziecko uprawnione do alimentów pracowaÅ‚a, a wiÄ™c nie zachodziÅ‚o znamiÄ™ narażenia
na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Nowa ustawa zapobiega takim sytuacjom. Państwo ma obowiązek chronić dzieci, wspierać rodziny, otaczać opieką słabszych. Kwestia wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego jest w tym kontekście zagadnieniem o doniosłej wadze społecznej.

 

STOP PIRATOM DROGOWYM

Sekretarz Stanu MichaÅ‚ Wójcik przypomniaÅ‚, że źródÅ‚em powstania ustawy zaostrzajÄ…cej kary 

za przestępstwa w ruchu drogowym oraz wydłużającej okres przedawnienia karalności wykroczeń, były dyskusje wywołane tragicznym wypadkiem z 2016 roku, gdy
na warszawskiej Pradze pirat drogowy, któremu wczeÅ›niej zabrano prawo jazdy i trzykrotnie byÅ‚ karany za prowadzenie samochodu bez tego dokumentu, Å›miertelnie potrÄ…ciÅ‚ 14-letniÄ… dziewczynkÄ™.

- Dzisiaj mogÄ™ przedstawić regulacje, które uchroniÄ… życie i zdrowie obywateli przed tymi, którzy nie powinni uczestniczyć w ruchu drogowym, przed piratami drogowymi – powiedziaÅ‚ wiceminister.

PrzytoczyÅ‚ porażajÄ…ce statystyki. W 2016 roku na polskich drogach zginęło 72 dzieci w wieku do 14 lat. W ponad 30 tys. wypadków Å›mierć poniosÅ‚o w sumie ponad 3 tys. osób, a ponad 40 tys. zostaÅ‚o rannych.

- Trzeba powiedzieć „stop” temu, co dzieje siÄ™ na polskich drogach, koniec z piractwem drogowym! – podkreÅ›liÅ‚ MichaÅ‚ Wójcik.

Ustawa, która wchodzi w życie 1 czerwca wprowadza zmiany w Kodeksie karnym, Kodeksie wykroczeÅ„, Kodeksie postÄ™powania karnego, Kodeksie postÄ™powania w sprawach
o wykroczenia oraz w Prawie o ruchu drogowym. Regulacje wymierzone sÄ… w skrajnie nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodujÄ… Å›mierć i zniszczenia na polskich drogach, a ich ofiarami sÄ… niejednokrotnie dzieci.

Nowe przepisy

Pijany lub odurzony narkotykami sprawca Å›miertelnego wypadku lub powodujÄ…cego ciężkie uszkodzenia ciaÅ‚a pójdzie do wiÄ™zienia na co najmniej 2 lata. Kara nie bÄ™dzie mogÅ‚a zostać zawieszona. DziÅ› dolna granica kary przy takim przestÄ™pstwie to zaledwie 9 miesiÄ™cy pozbawienia wolnoÅ›ci, a wyrok do jednego roku wiÄ™zienia można zawiesić.

Organy ścigania i sądy dostaną wystarczający czas, by skutecznie wymierzyć sprawiedliwość sprawcy wykroczeń drogowych. Będą się one przedawniać w sprawach,
w których wszczÄ™to postÄ™powanie, dopiero po trzech latach od momentu popeÅ‚nienia czynu. DziÅ› przedawnienie nastÄ™puje już po dwóch latach (np. w przypadku sprawy „Froga” przedawnienie karalnoÅ›ci wykroczeÅ„ nastÄ…piÅ‚o po wydaniu wyroku skazujÄ…cego w pierwszej instancji a przed rozpoznaniem apelacji przez sÄ…d odwoÅ‚awczy i uniemożliwiÅ‚o uprawomocnienie siÄ™ tego wyroku).

Kto bÄ™dzie kierowaÅ‚ samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzjÄ… administracyjnÄ…, narazi siÄ™ nie tylko na karÄ™ do dwóch lat wiÄ™zienia, tak jak obecnie (w praktyce sÄ…dy rzadko jÄ… orzekajÄ…, a jeÅ›li już – to najczęściej w zawieszeniu). ObowiÄ…zkowo zostanie orzeczony
w stosunku do niego przez sÄ…d zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Kto zÅ‚amie sÄ…dowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karÄ™ nawet do 5 lat wiÄ™zienia. DziÅ› – do 3 lat wiÄ™zienia. ObowiÄ…zkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sÄ…d zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

Kierowca, który Å›wiadomie zmusi policjÄ™ do poÅ›cigu i chcÄ…c uciec, nie zatrzyma siÄ™ pomimo sygnaÅ‚ów Å›wietlnych i dźwiÄ™kowych ze Å›cigajÄ…cego go radiowozu, popeÅ‚ni przestÄ™pstwo zagrożone karÄ… do 5 lat wiÄ™zienia. SÄ…d obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat. DziÅ› nawet najbardziej brawurowa ucieczka stwarzajÄ…ca ogromne zagrożenie na drodze traktowana jest jak wykroczenie, za które grozi zaledwie grzywna lub kara aresztu do 30 dni.

Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz
czy zatrzymywano mu w przeszÅ‚oÅ›ci prawo jazdy. DostanÄ… informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców. Obecnie nie ma takiego obowiÄ…zku,
co sprzyja wydawaniu Å‚agodnych wyroków wobec notorycznych piratów drogowych, gdyż sÄ…dy najczęściej nie wiedzÄ… o dotychczasowym Å‚amaniu przepisów przez takie osoby.

W Prawie o ruchu drogowym znajdzie siÄ™ uszczegóÅ‚owiona regulacja dotyczÄ…ca poddawania kierujÄ…cych pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogÅ‚y kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartoÅ›ci w organizmie alkoholu lub obecnoÅ›ci Å›rodka dziaÅ‚ajÄ…cego podobnie do alkoholu,
np. narkotyków lub dopalaczy.

Konieczność zmian

Dotychczasowe przepisy nie pozwalaÅ‚y na skuteczne Å›ciganie sprawców groźnych przestÄ™pstw i wykroczeÅ„ drogowych, a czasem stanowiÅ‚y wrÄ™cz zachÄ™tÄ™ do zachowaÅ„ powodujÄ…cych tragiczne skutki.

W 2015 r. ponad 1000 sprawców groźnych wykroczeÅ„ drogowych (w tym 150 kolizji i 320 przekroczeÅ„ prÄ™dkoÅ›ci) nie spotkaÅ‚a kara, bo ich sprawy siÄ™ przedawniÅ‚y. SpoÅ›ród prawie 1400 osób, które skazano za jazdÄ™ bez prawa jazdy odebranego decyzjÄ… administracyjnÄ…, zaledwie wobec czterech orzeczono sÄ…dowy zakaz prowadzenia pojazdów.

Na 112 wyroków skazujÄ…cych pijanych lub odurzonych kierowców, którzy zabili na drodze czÅ‚owieka lub spowodowali ciężkie uszkodzenia ciaÅ‚a, 26 wymierzono w zawieszeniu
(2014 r. – 38 zawieszeÅ„ na 151 wyroków; 2013 r. – 93 zawieszenia na 252 wyroki).

JednoczeÅ›nie statystyki pokazujÄ…, że w Polsce na 100 wypadków drogowych ginie aż 9 osób (dane z 2014 r.), a w Niemczech czy Austrii – jedna osoba.

Koniec z bezradnością

Nowa ustawa pozwoli na sprawne i zdecydowane działanie państwa, gdy dochodzi
do przestÄ™pstw i groźnych wykroczeÅ„ spowodowanych przez pijanych kierowców i piratów drogowych. Wymiar sprawiedliwoÅ›ci nie bÄ™dzie bezradny wobec tych, którzy drwiÄ… z prawa
i stwarzają śmiertelne zagrożenie na drogach.

 



Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji

Ministerstwo SprawiedliwoÅ›ci 

ości

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.23.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie