Na zdjęciach dołączanych do kalendarzy zwykle goszczą szybkie samochody i rozebrane kobiety. Wigierski Park Narodowy proponuje swoim miłośnikom zupełnie inną atrakcję. W przyszłym roku w kalendarzu pojawią się fotografie rzadkich chronionych roślin.
- Kalendarze drukujemy co roku. Tematem kolejnego kalendarza będą rośliny chronione rosnące na terenie parku - wyjaśnia Wojciech Misiukiewicz z Wigierskiego Parku Narodowego. Łączny nakład przyszłorocznego kalendarza to 2 tys. egzemplarzy. Na każdej z 12 kart pojawi się inny okaz wigierskiej flory. Kalendarze wydrukowane zostaną już w grudniu.
Nie zapadły jeszcze decyzje, które z roślin przypisane zostaną do konkretnego miesiąca. Pracownik wigierskiego parku podkreśla, że jest to wiele prostsze, gdy tematem kalendarza jest fauna. W zimie w przypadku np. bobra, wystarczyło wybrać zdjęcie zwierzęcia na śniegu. - W przyszłorocznym kalendarzu wsystkie rośliny zaprezentowane zostaną w okresie wegetacyjnym - informuje Misiukiewicz. Oznacza to, że na kartach kalendarza Wigierski Park Narodowy będzie kwitł przez cały rok.
W granicach parku występują 83 gatunki roślin, które objęte są ochroną ścisłą. Dodatkowo stwierdzono tam występowanie 15 gatunków objętych ochroną częściową. Wśród nich występuje m.in. przylaszczka pospolita, wawrzynek wilczełyko, turzyca bagienna oraz storczyk - stoplamek krwisty. Wigierski Park Narodowy podejmuje również próby ocalenia niektórych gatunków. Między innymi storczyka - kukuczki kapturkowatego. - Gatunek ten w ostatnich latach zniknął z wielu swoich stanowisk w Polsce. Pozostał tylko na dwóch z nich. Jedno znajduje się na terenie WPN-u - podkreślają przedstawiciele parku.