Szlak kultury ludowej Suwalszczyzny EtnoSuwalszczyzna ma być nowym, atrakcyjnym i dochodowym produktem turystycznym naszego regionu.
Przyczynić się ma do tego zainaugurowany dzisiaj w Archiwum Państwowym w Suwałkach projekt, jaki ze środków samorządu Województwa Podlaskiego, zrealizuje w ciągu dwóch lat Stowarzyszenie Euroregion Niemen.
- Trendy światowe pokazują, że z powodu ograniczeń do turystyki opartej o walory środowiska naturalnego, kultura etno, kultura ludowa staje się coraz bardziej modna - mówi Cezary Cieślukowski, przewodniczący Euroregionu Niemen. - Dzisiaj, nawet w internecie, ciężko jest znaleźć informacje o kulturze ludowej naszego regionu. Chcemy stworzyć szlak kultury ludowej Suwalszczyzny rozumiany jako ludzie, miejsca i wydarzenia. - Planujemy zbudować z tego produkt turystyczny, który będzie funkcjonował przez lata - zapewniając twórcom ludowym możliwość spotkania z odbiorcami i eksponowanie swoich wyrobów. Zależy nam, aby twórczość ludowa nie była tylko samym hobby artysty, ale również elementem kreatywnej przedsiębiorczości, przynoszącej korzyści gospodarcze i społeczne – dodaje.
Projekt rozpocznie się od inwentaryzacji zasobów kulturowych regionu, a są one naprawdę bogate. Podczas inauguracyjnej konferencji Krzysztof Snarski z Muzeum Okręgowego mówił o tym, żeby na kulturę ludową nie patrzeć poprzez pryzmat zespołów śpiewaczych, a oczyma młodego pokolenia, które zainteresują elementy odzieży, biżuteria czy przydatne wyroby kowalskie. Tkaczek, kowali, tworców ludowych, rękodzielników u nas nie brakuje.
Na tradycyjne budownictwo ludowe Suwalszczyzny zwracał uwagę Maciej Ambrosiewicz z Muzeum Wigier, a Jarosław Borejszo z Wigierskiego Parku Narodowego – na miejsca godne uwagi i odwiedzenia. O kultywowaniu rzemiosła ludowego na przykładzie tkactwa mówiła Anastazja Sidor, a dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach Sławomir Filipowicz – o źródłach dotyczących dawnej kultury ludowej, jakie posiada kierowana przez niego placówka.
Dzięki projektowi powstać ma sieć powiązań i współpracy ludzi i instytucji kultury w naszym regionie, monografia, wystawa. Powinna zostać opracowana i wdrożona strategia rozwoju nowego produktu turystycznego, cyfrowa promocja regionu. Suwalszczyzna ma stać się bardziej rozpoznawalna i dostępna dla turystów.
WD