Prezes Zarządu Powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych w Sejnach dh. Ryszard Grzybowski (przewodniczący Rady Powiatu) wraz z wiceprezesem dh. Janem Wojczulisem (zastępcą wójta gminy Puńsk) wzięli udział w posiedzeniu Rady Rejonu w Kownie na Litwie.
Celem wizyty było podziękowanie Samorządowi Kowieńskiemu za realizację wspólnych projektów wspierających Ochotnicze Straże Pożarne z terenu powiatu sejneńskiego i rejonu kowieńskiego.
Krzyż Floriański dla mera rejonu kowieńskiego
Z upoważnienia Prezesa Zarządu Wojewódzkiego w podziękowaniu za współpracę, Podlaskim Krzyżem Floriańskim udekorowany został Mer Rejonu Kowieńskiego Valerijus Makūnas. Dekoracji dokonali Ryszard Grzybowski wraz Janem Wojczulisem.
Obaj podziękowali merowi za trwającą od kilku lat współpracę i wsparcie strażaków ochotników.
Za zaszczytne wyróżnienie podziękował mer rejonu kowieńskiego V. Makūnas.
- To odznaczenie jest uhonorowaniem naszej wspólnej pracy. Jestem dumny z zespołu kowieńskiej ochotniczej straży pożarnej, którego praca jest przykładem dla nas wszystkich. Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych potrzeb człowieka, dlatego staramy się zapewnić mieszkańcom naszego rejonu dobre i bezpieczne życie - podkreślił mer, który również działa w ochotniczej straży pożarnej.
Wiceprezes Zarządu Ochotniczych Straży Pożarnych w Sejnach, zastępca wójta gminy Puńsk dh. Jan Wojczulis twierdził, że były to najbardziej udane projekty, w których uczestniczył.: - Zespół kowieńskiej straży pożarnej jest liderem w waszym kraju, więc nasza przyjaźń się nie kończy, to dopiero początek dalszej współpracy. Jesteśmy ambasadorami Litwy w Polsce. Niedługo będziemy mieli wspólną litewsko-polską orkiestrę - powiedział J. Wojczulis.
Przedstawiciele Zarządu Powiatowego OSP w Sejnach prowadzili w Kownie rozmowy, w wyniku których międzynarodowa współpraca będzie kontynuowana w roku bieżącym i latach następnych.
W rejonie kowieńskim pierwsze ochotnicze załogi strażackie powstały dopiero w 2016 roku. Działało tu osiem jednostek ochotniczych straży pożarnych, które dysponowały 14 wozami. Aż 70 proc. z nich było wyprodukowanych jeszcze za czasów ZSRR. Stąd też litewscy ochotnicy chętnie korzystali w z polskich doświadczeń.
Wieloletnia współpraca
W ramach programu Interreg V-a Litwa - Polska, strażacką współpracę za unijne pieniądze prowadziły m.in.: gminy Puńsk, Sejny, Krasnopol, Giby, Kruklanki, Sztabin, Filipów, Szypliszki po stronie polskiej oraz Straż Pożarna Rejonu Kowieńskiego i litewskie samorządy Łoździej, Vareny, Kalwarii.
W ciągu kilku lat nasz region we współpracy z Litwą i Gminą Rejonu Kowieńskiego przygotował 3 projekty i otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Interreg Polska - Litwa. Dzięki programowi INTERREG Polska -Litwa nowy sprzęt strażacki trafił m.in. do gmin Puńsk, Krasnopol, Sejny, Giby.
Giby, Krasnopol, Puńsk, Straż Pożarna Rejonu Kowieńskiego
Gmina Krasnopol wspólnie z Gminą Puńsk i Strażą Pożarną Rejonu Kowieńskiego realizowała projekt nr LT-PL-1R-017 „Współpraca PL i LT w rozwijaniu wolontariatu na rzecz poprawy bezpieczeństwa przeciwpożarowego”, realizowanego w ramach Programu Interreg V-A Litwa-Polska, a dofinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerem wiodącym Projektu była Gmina Krasnopol.
Całkowity budżet projektu wyniósł 973.543,20 euro, ale 85 proc. (827 511,71 euro) pochodziło Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach programu Interreg V-a Litwa - Polska.
Z kolei budżet współpracy gminy Giby i Rejonu Kowieńskiego na lata 2020 - 2022 wyniósł 728 tys. euro, w tym dotacja z UE nieco ponad 618 tys. euro.
Szkolenia, ćwiczenia, pokazy, nowy sprzęt
W ramach projektów prowadzone były szkolenia, symulacje klęsk żywiołowych, kupowany sprzęt.
Strażacy ochotnicy uczestniczyli m.in. w demonstracji akcji ratowniczej przeprowadzonej w Gminie Puńsk. Istotą demonstracji była prezentacja działań wszystkich służb ratowniczych (pogotowia ratunkowego, policji, państwowej straży pożarnej oraz ochotniczych straży pożarnych) w niesieniu pomocy osobom biorącym udział w wypadku samochodowym. Strażacy pokazali, jak dzięki posiadanemu sprzętowi hydraulicznemu szybko i sprawnie potrafią uwolnić poszkodowanych ze zgniecionego pojazdu.
Były też szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy dla strażaków ochotniczych straży pożarnych z terenu Gminy Krasnopol, Gminy Puńsk oraz rejonu Kowieńskiego. Dzięki zdobytym kwalifikacjom strażacy mogą skutecznie nieść pomoc osobom poszkodowanym w pożarach, wypadkach komunikacyjnych, awariach technicznych i klęskach żywiołowych oraz w każdej innej sytuacji, w której zagrożone jest życie ludzkie.
Łącznie, w różnych szkoleniach brało ok.140 strażaków z gmin Puńsk, Krasnopol oraz Rejonu Kowieńskiego.
Nowe wozy strażackie
Jednym z dużych sukcesów programu był zakup ciężkiego samochodu specjalnego do działań ratowniczo – gaśniczych marki KAMAZ. Otrzymały go jednostki OSP w Smolanach, w gminie Puńsk oraz OSP w Krasnopolu. Są to nowe samochody, o pojemności 5 tysięcy litrów wody, spełniający przepisy Polskiej Normy PN-EN 1846-1 oraz PN-EN 1846- Ponadto był to jeden z pierwszych pojazdów z silnikiem napędowym spełniającym normy toksyczności spalin EURO 6. W gminie Sejny, ramach tych unijnych środków zakupiono nowy samochód dla jednostki OSP w Ogrodnikach.
OSP w Gibach wzbogaciło się pod koniec kwietnia 2022 roku o nowy wóz strażacki, wart ok. 500 tys. zł. Wóz ma specjalne wyposażenie do dezynfekcji tj. z generatorem ozonu oraz nożycami hydraulicznymi. Będzie używany nie tylko w codziennych sytuacjach awaryjnych, ale również do dezynfekcji przestrzeni publicznych w całym rejonie Powiatu Sejneńskiego.
Remont remiz
Po stronie litewskiej odnowione zostały budynki strażackie w Wędziagole i Piliuonie, dokąd została przeniesiona ekipa strażacka z Marginkai. Ponadto ocieplono budynek strażacki w Poderiškiai i wymieniony jego dach. Po stronie polskiej została oddana do użytku strażnica Ochotniczej Straży Pożarnej w Maćkowej Rudzie, gmina Sejny, która przeszła gruntowną termomodernizację. W Gibach w br. zakończono budowę nowej remizy.
To tylko niektóre ze wspólnych działań litewskich i polskich strażaków ochotników.
WYG
Źródła i fot: Samorząd i Straż Ochotnicza Rejonu Kowieńskiego; Zarząd Powiatowy OSP w Sejnach; UG Puńsk; UG Giby