PSYLLOSOFT, drużyna studentów Wydziału Informatyki i Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej wygrała krajowe finały konkursu Microsoft Imagine Cup 2016. Ich pomysł, system MATIA - był bezkonkurencyjny i w swojej kategorii konkursowej Projekty Społeczne/World Citizenship zdobył pierwsze miejsce.
- Cieszymy się bardzo. To nasze pierwsze podejście do tego prestiżowego konkursu i... duży sukces. Chłopcy się napracowali - na gorąco, z gali finałowej w Warszawie, komentował osiągnięcia swoich podopiecznych dr inż. Jerzy Sienkiewicz, mentor zespołu.
Krajowe finały największego konkursu technologicznego dla młodych innowatorów odbyły się 12 i 13 kwietnia. Zwycięzców w trzech głównych kategoriach konkursowych (Projekty Społeczne/World Citizenship, Gry/Games, Innowacje/Innovation) poznaliśmy we środę późnym popołudniem. Tegoroczna 14. edycja konkursu Imagine Cup uwzględniała najchętniej podejmowane przez uczestników tematy projektów, czyli zaangażowanie społeczne oraz gaming - jednocześnie podkreślając wagę innowacji i przedsiębiorczości.
Drużyna PSYLLOSOFT w składzie Petros Psyllos (Wydział Informatyki) i Krzysztof Bujnarowski (Wydział Zarządzania) zaprojektowała system MATIA. MATIA to zautomatyzowany system wizyjny, który może zastąpić brakujący narząd wzroku. System "widzi" i komentuje przedmioty znajdujące się przed użytkownikiem.
Czwarte miejsce w kategorii WORLD CITIZENSHIP zajęła grupa Good Choice - drużyna studentów Wydziału Informatyki i Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej oraz studentów Uniwersytetu w Białymstoku, która wymyśliła myBlood - aplikację promującą honorowe krwiodawstwo. Aplikacja spełnia rolę niezbędnika dawcy. Mentorem zespołu jest mgr inż. Maciej Kopczyński.
Także czwarte, w kategorii INNOVATION - Mirkosoft Developers - drużyna studentów Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Ich aplikacja CreatEve ma być wsparciem dla organizatorów różnorodnych wydarzeń. Mentorem zespołu jest mgr inż. Maciej Kopczyński.
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku pierwsze miejsce w Imagine Cup w kategorii World Citizenship wywalczyła drużyna konstruktorów edukacyjnego robota o nazwie PHOTON. Teraz PHOTON walczy o tytuł Podlaskiej Marki Roku i przygotowuje się do wejścia na rynek edukacyjny.
Dwa lata temu tryumfował inny projekt z Politechniki Białostockiej: PHOBOS - system informatyczny, który za pomocą wirtualnej rzeczywistości ma za zadanie wspierać psychoterapeutów w procesie leczenia fobii. W 2014 roku PHOBOS zajął pierwsze miejsce w krajowych finałach Imagine Cup w kategorii Innowacje.
Foto: Facebook Microsoft Imagine