13.07.2022

Suwalczanie Łukasz Żurkowski i Paweł Swiernalis na niezwykłym koncercie w Augustowie [zdjęcia]

W Augustowie zakończyły się czterodniowe obchody 77. rocznicy Obławy Augustowskiej, zorganizowane przez Instytut Pileckiego. Po raz pierwszy w historii odbył się koncert "Lipcow"i, poświęcony Ofiarom Obławy Augustowskiej.

Rok temu, w lipcu 2021 r., Instytut Pileckiego kupił i uratował tzw. Dom Turka w Augustowie – dawną siedzibę NKWD i UB, obóz filtracyjny w czasie Obławy Augustowskiej. Instytut stworzy tam „Dom Pamięci Obławy Augustowskiej”.

W tym roku, po raz pierwszy Instytut Pileckiego przygotował czterodniowy program obchodów rocznicy Obławy Augustowskiej, które odbywały sie do wczoraj, 12 lipca.

Imprezy rozpoczęły się od pikniku edukacyjnego i koncertu rockowego "Lipcowi", podczas którego Łukasz Żurkowski i goście wykonali premierowo utwory inspirowane autentycznymi losami ofiar obławy.

Otwarcie obchodów

W samo południe odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Instytut Pileckiego z udziałem przedstawicieli rodzin ofiar Obławy Augustowskiej. Przez cały okres PRL rodzinom nie wolno było upominać się o bliskich ani głośno mówić, co wydarzyło się w lipcu 1945 roku. Obława Augustowska to jeden z aktów założycielskich PRL. Bez sowieckiego, ale i rosyjskiego terroru nie zamontowano by komunistycznego ustroju w Polsce. Jest to także opowieść o oporze Polaków wobec Rosji i o naszym przywiązaniu do wolności. Dzisiaj, kiedy obserwujemy rosyjskie „zaczystki” na Ukrainie – w Buczy, Irpieniu, Andrijewce, przesłanie tej historii staje się bardzo aktualne i uniwersalne – powiedziała prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Pileckiego.

Piknik

W samym sercu Augustowa, na Rynku Zygmunta Augusta odbył się piknik edukacyjny. Najmłodsi poprzez zabawy edukacyjne poznawali historię i przyrodę Puszczy Augustowskiej oraz grali w grę karcianą „Konspiracja”. Wielką popularnością cieszył się punkt rekonstrukcji i koloryzacji starych rodzinnych fotografii. Można było wziąć także udział w warsztatach genealogicznych.

- Zależy nam na bliskich relacjach i współpracy z lokalną społecznością, a zwłaszcza z rodzinami ofiar Obławy Augustowskiej. To one przeniosły pamięć o zbrodni i o swoich bliskich przez najtrudniejszy czas komunizmu. Nie ustawały w poszukiwaniach, pisały listy do różnych instytucjioraz przechowywały zdjęcia i rzeczy osobiste ofiar. Cały czas prowadzimy zbiórkę pamiątek, fotografii, dokumentów i świadectw na potrzeby przyszłej wystawy stałej w Domu Pamięci Obławy Augustowskiej. Zapraszamy do kontaktu i dzielenia się z nami rodzinnymi zbiorami – powiedział Bartosz Gralicki, szef Instytutu Pileckiego w Augustowie.

Koncert rockowy

Na Błoniach nad rzeką Nettą odbył się koncert pod tytułem „Lipcowi” – tak w Augustowie i na Suwalszczyźnie określa się ofiary Obławy Augustowskiej.

Łukasz Żurkowski z zespołem oraz zaproszeni artyści wykonali premierowo utwory inspirowane aautentycznymi historiami – losami ofiar obławy.

Obok grupy Żurkowski wystąpili także Swiernalis, Robert Cichy, Meek, Oh Why?, Ana Andrzejewska i Olena Yanchuk-Rosava – wokalistka z Ukrainy.

 

 

Teksty piosenek napisała Aleksandra Górecka we współpracy z Instytutem Pileckiego i w oparciu o dokumenty i relacje świadków historii. Widowisko muzyczne uzupełniły multimedialne opowieści o Obławie Augustowskiej. Cały materiał trafi na płytę, której wydanie Instytut Pileckiego i artyści zapowiadają na jesień 2022 roku.

„Piwnica u Dowgierdów” – singiel promujący płytę „Lipcowi”

- Jako dzieciak każde wakacje spędzałem u wujostwa pod Augustowem. Pamiętam nasze wyprawy i włóczęgi po tamtejszych ulicach oraz biwakowanie w Puszczy Augustowskiej. Pamiętam, jak pewnej nocy zostałem w lesie kompletnie sam, żeby zdobyć sprawność harcerską. Bardzo się wtedy bałem – wiatru, trzasku łamanych gałęzi. Nie potrafię wyobrazić sobie strachu ludzi, którzy tam zginęli. Obława Augustowska była wielką tragedią. Zostawiła po sobie rany, które nie miały szansy się zabliźnić. Dlatego trzeba o tym mówić! Nasza muzyka to głośny sprzeciw wobec zapomnienia i obojętności na wydarzenia z lipca 1945 roku – powiedział Łukasz Żurkowski, który sam urodził się i dorastał na Suwalszczyźnie.

Obchody w Augustowie potrwały do 12 lipca, kiedy przypada Dzień Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 roku. W programie wydarzeń zorganizowanych przez Instytut Pileckiego znalazły się także: wystawa „Lipcowi. Twarze Ofiar Obławy Augustowskiej”, spacer „Śladami Ofiar Obławy Augustowskiej”, odwołany z powodu ulewnych opadów deszczu marsz pamięci,  złożenie kwiatów pod Domem Turka.

Obława Augustowska

W lipcu 1945 r. Armia Czerwona i sowiecki aparat bezpieczeństwa, wspierane przez „ludowe” wojsko polskie i UB, przeprowadziły operację, która przeszła do historii jako Obława Augustowska. Jednostki o łącznej sile ponad 45 tys. żołnierzy i funkcjonariuszy otrzymały rozkaz przeczesania całej Puszczy Augustowskiej. Osoby podejrzane o działalność konspiracyjną były aresztowane i brutalnie przesłuchiwane przez sowiecki kontrwywiad wojskowy „Smiersz”.

W wyniku obławy zatrzymano ponad 7 tys. osób. Około 5 tys. z nich zwolniono potem do domów. 592 osoby Sowieci rozstrzelali i pochowali w nieznanym miejscu. Los kolejnych 900 zaginionych do dziś pozostaje niewyjaśniony – prawdopodobnie również zostali zamordowani. Rodziny i bliscy ofiar Obławy Augustowskiej do dziś nie znają miejsca ich spoczynku.

Obława Augustowska była największą zbrodnią popełnioną na Polakach po II wojnie światowej.

Źródło: Instytut Pileckiego

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.19.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie