Informacji o aktualnym stanie epidemiologicznym poświęcona była część piątkowej sesji Rady Miejskiej Suwałk. Jak informowaliśmy, w mieście zakażone są obecnie 663 osoby.
Elżbieta Bednarko, Powiatowy Inspektor Sanitarny mówiÅ‚a, że ogniska zakażeÅ„ sÄ… rozproszone, że do infekcji dochodzi zarówno w zakÅ‚adach pracy, jak i w domach. WymieniÅ‚a trzy najwiÄ™ksze obecnie ogniska w mieÅ›cie.
W Domu Pomocy Społecznej Kalina, jak opowiadała Elżbieta Bednarko, ognisko wybuchło 5 listopada, kolejne wymazy zostały tam przeprowadzone 10 listopada.
Obecnie koronawirusa potwierdzono aż u 135 spoÅ›ród 186 mieszkaÅ„ców DPS Kalina oraz u 19 pracowników tej placówki. Kolejnych 14 pracowników ma zwolnienia lekarskie z powodu innych chorób. ZmarÅ‚o 3 mieszkaÅ„ców, 4 przebywa w szpitalu.
- Na szczęście, wiÄ™kszość mieszkaÅ„ców DPS ma lekki przebieg lub choruje bezobjawowo – mówiÅ‚ CzesÅ‚aw Renkiewicz, prezydent SuwaÅ‚k. – Opiekuje siÄ™ nimi pozostaÅ‚ych 60 pracowników. Jako, że pracujÄ… dÅ‚użej i wiÄ™cej, uzgodniÅ‚em z paniÄ… dyrektor BarbarÄ… BurbÄ…, że zapÅ‚acimy im o 50 proc. wiÄ™cej. Być może pomocy udzielÄ… wojewoda i wojsko. DPS Kalina to to duże ognisko, ale na razie utrzymujemy nad nim kontrolÄ™ – podsumowaÅ‚ prezydent SuwaÅ‚k.
Radny Jarosław Kowalewski, na co dzień szef WKU W Suwałkach poinformował, że kontaktował się w sprawie DPS z Wojskami Obrony Terytorialnej i że terytorialsi na pewno pospieszą z pomocą.
Drugim z wiÄ™kszych ognisk jest OÅ›rodek Rehabilitacji przy ul. WaryÅ„skiego, w który leczy pacjentów także na oddziale stacjonarnym. Tam 4 października pobrano wymazy od 27 pacjentów. Pozytywny wynik uzyskano w 11 przypadkach i ci pacjenci zostali przeniesieni do szpitala lub odesÅ‚ani do domów.
- Dzisiaj wymazy zostaÅ‚y pobrane od 23 pracowników OÅ›rodka Rehabilitacji – powiadomiÅ‚a Elżbieta Bednarko.
W suwalskim hospicjum, w którym testy zostaÅ‚y przeprowadzone 31 października, zakażonych okazaÅ‚o siÄ™ 6 spoÅ›ród 31 pacjentów oraz 11 pracowników.
Na pytania radnych, Tadeusza Czerwieckiego i Jacka Niedźwiedzkiego, Elżbieta Bendarko stwierdziÅ‚a, że ani ona, ani jej pracownicy nie sÅ‚yszeli, żeby doszÅ‚o do przypadku zakażenia podczas marszów w ramach Strajku Kobiet. Przypomnijmy, że od 24 października w naszym mieÅ›cie zostaÅ‚o zorganizowanych pięć takich manifestacji.
Po wprowadzeniu nauki zdalnej, nie ma już ognisk epidemicznych w suwalskich szkołach. Dzisiaj z zajęć wyłączone były tylko trzy grupy w żłobkach.
W szpitalu największym problemem jest brak kadry
Radni wysÅ‚uchali też informacji, udzielanych przez Adama SzaÅ‚andÄ™, dyrektora Szpitala Wojewódzkiego. Jak wielokrotnie pisaliÅ›my, placówka dysponuje 89 Å‚óżkami covidowymi w szpitalu i 40 miejscami w izolatorium w Starym Folwarku. Dzisiaj w Szpitalu Wojewódzkim leczonych z COVID-19 leczonych jest 73 pacjentów, w tym 11 pod respiratorami, a w izolatorium przebywa 5 osób.
Szpitalny punkt pobraÅ‚ do tej pory ponad 2100 wymazów, a w laboratorium, do którego zostaÅ‚y zakupione analizatory w USA, przeprowadzono ponad 1400 testów genowych. BadaÅ„ możnaby robić nawet 150 dziennie. PrzeszkodÄ… jest brak testów. Ministerstwo Zdrowia przydziela tylko 200 sztuk na 2 tygodnie.
Z braku kadry, szpital nie przeprowadza testów komercyjnych. Brak lekarzy i pielÄ™gniarek, spowodowany COVID-19 lub innymi chorobami, izolacjÄ… lub kwarantannÄ… jest najwiÄ™kszÄ… trudnoÅ›ciÄ… w funkcjonowaniu szpitala. Absencja chorobowa oscyluje wokóÅ‚ 11 proc., każdego dnia w pracy brakuje 100-120 osób.
KÅ‚opotów nie ma za to z respiratorami, których szpital ma 34, ani ze Å›rodkami ochrony osobistej. Szpital posiada też wystarczajÄ…ce zapasy tlenu.
Jak podkreÅ›laÅ‚ Adam Szalanda, Szpital Wojewódzki w peÅ‚nym zakresie wywiÄ…zuje siÄ™ z umów z NFZ-em, obÅ‚ożenie pozostaÅ‚ych Å‚óżek wynosi 61 proc.
WD