Ponad 200 prac niepełnosprawnych autorów z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Towarzystwa Przyjaciół Dzieci z województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego przysłano na zorganizowany już po raz 15. w Suwałkach „Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych”. Podsumowanie przeglądu i nagrodzenie laureatów miało miejsce dzisiaj w Suwałkach.
Niestety nie wszyscy wyróżnieni mogli stawić się na podsumowaniu przeglądu. Było za to wielu sponsorów i gości, w tym wiceminister SWiA Jarosław Zieliński, przedstawicie TPD i organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, wojewoda podlaski, prezydent Suwałk, przedstawiciele suwalskiego starostwa, służb mundurowych i duchowieństwa.
Wiele ciepłych słów i podziękowania personelowi oraz rodzinom osób niepełnosprawnych za serce, opiekę i działania na rzecz przełamywania barier pomiędzy osobami niepełnosprawnymi i sprawnymi, a także wszystkich tych, dzięki którym osoby niepełnoprawne mogą rozwijać i prezentować swoją twórczość artystyczną, skierowano na ręce Lilianny Anny Zielińskiej, szefowej suwalskiego oddziału TPD i Hanny Suchockiej, kierownika WTZ TPD w Suwałkach.
Ale największe wrażenie zrobiły słowa ks. Wojciecha Śliwczyńskiego, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha, który na spotkanie przybył prosto z Częstochowy ze spotkania małżeństw katolickich i profesora Andrzeja Strumiłło, przewodniczącego jury przeglądu.
- To spotkanie świadczy o naszym wyczuleniu na człowieka potrzebującego opieki – mówił ks. Śliwczyński. – Dzisiaj świat dąży do tego, żeby za 50 lat takuich spotkań już nie było, bo ustawowo załatwi się, żeby rodziły się dzieci bez wad. Lekarze sprawią i pomogą , żeby na świat przyszło dziecko albo sprawne, albo żadne. Dlatego w niedzielę w kościołach będzie można podpisać się pod wnioskiem o ustawę „Powstrzymać aborcję”, za tym aby wszystkie dzieci, również niepełnosprawne, miały prawo do życia.
Natomiast prof. Strumiłło nawiązując do słów wypowiedzianych przez nieżyjącego już Prymasa Polski Józefa Glempa (Twórczości i towarzyszące jej piękno są formą modlitwy i zbliżenia do Stwórcy), stwierdził iż, ten przegląd jest „formą modlitwy w intencji całego rodzaju ludzkiego, a zatem także osób niepełnosprawnych”.
Takim zbliżeniem było spotkanie w gościnnych progach Państwowej Szkoły Muzycznej, a następnie integracyjne spotkanie w równie gościnnych progach restauracji „Na Starówce”.
Wato w tym miejscu zacytować fragment protokołu z posiedzenia jury, w którym czytamy m.in.: „... Mając na uwadze niepełnosprawność uczestników Konkursu, Komisja dostrzega wielki wkład i zaangażowanie instruktorów i opiekunów, którzy mna co dzień pracują z autorami prac.
Komisja zwróciła uwagę na poszukiwanie nowych form interpretacji plastycznej odbieranego świata w grafice komputerowej Pawła Czaboda „Kolorowy świat” z Płocka. Na uznanie zasługuje również instalacja Rafała Szkody „Światło i cień” z Czarnej Białostockiej, a autora pracy Jury zachęca do dalszych poszukiwań i prób wypowiedzi w większych formach”.
Oto lista nagrodzonych:
Kategoria grafika i rysunek:
1. Marek Bielski za pracę „Mój pamiętnik” – Dąbrowa Białostocka
2. Maciej Kamiński za pracę „Nocne żyrafy” – Suwałki
3. Marcin Kamiński za pracę „Niebieskie ptaki” - Suwałki
Kategoria malarstwo:
1. Paulina Grabowska za pracę „Kosmos” – Suwałki
2. Maciej Tarasewicz za pracę „Pocałunek” – Dąbrowa Białostocka
3. Marta Jeglińska za pracę „Wrony na śniegu” – Suwałki
Kategoria tkanina i szycie
1. Mariusz Woronko za pracę „Moja siostra brzoza” – Suwałki
2. Renata Zajączkowska za pracę „Torba dżinsowa” – Suwałki
3. Agnieszka Gryszkiewicz za pracę „Zestaw Stołowy” – Lipniak gm. Suwałki
Kategoria haft i koronka
1. Łukasz Rojek za pracę „Obrus z motywem kwiatowym” – Suwałki
2. Jolanta Butkiewicz za pracę „Chrystus” – Suwałki
3. Jadwiga Stachurska za pracę „Jesienny misz-masz” – Gołdap
Kategoria rzeźba
1. Agnieszka Karpienia za pracę „Polny król” – Dąbrowa Białostocka
2. Konrad Zieliński za pracę „Jezus” – Miętne
3. Grzegorza Łojewski za pracę „Kosmos” – Grajewo
Kategoria ceramika
1. Halina Trus za pracę „Ściereczka – komplet ceramiczny” – Dąbrowa Białostocka
2. Maria Jeglińska za pracę „Donica” – Suwałki
3. Edward Adamski za pracę „Misa” – Grajewo
Kategoria techniki różne
1. Magdalena Dębska za pracę „Krzesło Ali” – Suwałki
2. Dorota Gawińska za pracę „Moje miasto – fragment” – Płock
3. Magdalena Burzyńska za pracę „W ogrodzie” – Suwałki