W czwartek, 3 sierpnia na terenie 14 Pułku Przeciwpancernego w Suwałkach premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą.
Tematem rozmów było bezpieczeństwo na granicy i zagrożenia, jakie stwarza obecność Grupy Wagnera na Białorusi, prawdopodobieństwo prowokacji i gotowość do przeciwdziałania im.
- Przestrzegamy przed prowokacjami ze strony Rosji i Białorusi. Grupa Wagnera może prowadzić akcje sabotażowe, a wszyscy, którzy lekceważą to zagrożenie mogą odpowiadać za kolejne prowokacje i intrygi z tamtej strony. Tak jak polski rząd od trzech lat chroni Polaków różnymi tarczami przed zagrożeniami, tak dzisiaj twardo bronimy polskiej granicy przed prowokatorami Łukaszenki – mówił po spotkaniu Mateusz Morawiecki. - Jestem bardzo wdzięczny naszym litewskim przyjaciołom za współpracę wojskową oraz za wspólną obietnicę, że będziemy bronić każdego skrawka ziemi państw należących do NATO – dodał premier.
Prezydent Litwy podkreślił, że obecność Grupy Wagnera na sąsiedniej Białorusi to dodatkowy i bardzo ważny czynnik ryzyka bezpieczeństwa - musimy być czujni i gotowi na wszystkie scenariusze.
Gitanas Nauseda powiedział też, że ważne jest dalsze wzmacnianie granic kraju z Rosją (obwód królewiecki) i Białorusią. Rada Obrony Państwa podjęła decyzję o wzmocnieniu zdolności wywiadowczych w rejonie przygranicznym, a także o zwiększeniu interakcji funkcjonariuszy Straży Granicznej z wojskiem.
Prezydent Litwy podkreślił, że musimy nadal podnosić świadomość w NATO na temat dodatkowego zagrożenia, jakie najemnicy Wagnera stwarzają dla bezpieczeństwa naszych krajów i innych sojuszników z NATO. Czynnik ten musi być również poważnie traktowany w kontekście odstraszania i obrony NATO.
Zdaniem Gitanasa Nausedy, działania Grupy Wagnera zostaną uznane za część działań Federacji Rosyjskiej. Nowo zatwierdzone plany obronne NATO ustanawiają zbiorową reakcję obronną od pierwszych chwil zagrożenia i zapewniają jeszcze większą reakcję obronną wschodniego skrzydła NATO oraz obecność sił NATO na Litwie do poziomu brygady.
Prezydent Litwy i premier Polski rozmawiali także o problemie eksportu zboża z Ukrainy i potrzebie znalezienia konkretnych rozwiązań, które pomogą Ukrainie zwiększyć wolumen eksportu zboża.
Źródła fot: KPRM, Kancelaria Prezydenta RL; Ambasada RL Warszawie