Żołnierze 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili się wspólnie z amerykańskimi kolegami z Gwardii Narodowej.
Pomimo szeregu różnic między Wojskami Obrony Terytorialnej a Gwardią Narodową łączy je wspólny fundament, którym są żołnierze niezawodowi łączący pracę ze służbą wojskową.
Polsko-amerykańskie zajęcia odbyły się w ramach szkolenia zintegrowanego 12 batalionu lekkiej piechoty z Suwałk. Amerykańscy żołnierze są z batalionu "Dark Rifles" Gwardii Narodowej stanu Waszyngton. Stacjonują w Polsce w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO.
Szkolenie odbyło się na na obiektach treningowych 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, które są wykorzystywane m.in. do nauki walki w terenie zurbanizowanym. Zajęcia poświęcone były przygotowaniu budynków do obrony, treningowi strzeleckiemu oraz wykorzystaniu sprzętu optoelektronicznego podczas działań w nocy. Amerykanie przekazywali terytorialsom doświadczenia zdobyte podczas misji w Afganistanie i Iraku.
Podczas szkolenia były wykorzystane polskie karabinki GROT z amunicją barwiącą UTM. Dla zapewnienia bezpieczeństwa elementy zestawu konwersyjnego oznaczone są kolorem niebieskim, aby odróżnić je od części bojowych. Amunicja UTM umożliwia bezpieczne szkolenie strzeleckie z etatowego uzbrojenia.
Gwardia Narodowa sięga historią aż do 1636 roku. Obecnie jest to kluczowa część amerykańskich sił zbrojnych. Gwardia Narodowa podlega zarówno gubernatorowi, jaki i Prezydentowi Stanów Zjednoczonych. Żołnierze Gwardii Narodowej łączą służbę wojskową z pracą oraz nauką. Mogą zostać powołani zarówno do usuwania skutków katastrof, jak też do udziału w misjach zagranicznych.
Podlascy terytorialsi od ponad 2 lat współpracują z Batalionową Grupą Bojową NATO w Polsce. Wśród ostatnich wspólnych przedsięwzięć można wymienić: wizytę w Białymstoku ppłk. Craiga Broylesa - dowódcy BGB NATO w Polsce, spotkanie starszych podoficerów, szkolenie z łączności, udział podlaskich terytorialsów w kursie rozpoznania oraz w szkoleniach z przywództwa (Team Leader Academy).
Źródło: 1PBOT