Betlejemskie Światło Pokoju to ogień pochodzący z Groty Narodzenia Pańskiego, który zgodnie z tradycją rozpoczętą w 1986 roku w austriackim mieście Linz wędruje corocznie przez wiele krajów Europy.
Polscy harcerze z ZHP przyłączyli się do tej akcji w 1991 roku i od tego czasu zawsze w połowie grudnia przejmują Światło z Groty od słowackich skautów. Następnie rusza ono do Częstochowy i Krakowa, skąd rozwożone jest po całej Polsce do urzędów, parafii, instytucji, harcerskich hufców i drużyn oraz do prywatnych domów wszystkich, którym bliska jest idea Światła z Betlejem.
Za całość akcji na terenie naszego kraju odpowiedzialni są harcerze ze wszystkich chorągwi ZHP.
Z Polski Betlejemskie Światło Pokoju przekazywane jest również do innych krajów takich jak Dania, Niemcy, Rosja, Ukraina, Białoruś i Litwa. Harcerki, harcerze i instruktorzy zrzeszeni w Hufcu ZHP im. Tadeusza Lutostańskiego w Suwałkach od wielu lat odpowiadają właśnie za przekazanie Światła litewskim skautom oraz harcerzom ze Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.
Na przejściu granicznym w Budzisku spotyka się młodzież z Wilna, Alytusa, Mariampola, Kalwarii oraz innych przygranicznych miejscowości. Organizują wspólne modlitwy, czytanie Ewangelii, śpiewanie kolęd i łamanie się opłatkiem. Przez godzinę lub dwie sala spotkań rozbrzmiewa rozmowami w różnych językach: polskim, litewskim, rosyjskim i angielskim.
Podobnie było i w tym roku. W Budzisku spotkało się ponad stu harcerzy, skautów oraz instruktorów. Stronę polską reprezentowali harcerze ze szczepów „Burza” i „Zorza” oraz drużyny z Rutki-Tartak i Słobódki. Gospodarzem uroczystości był harcmistrz Krzysztof Masłowski reprezentujący Hufiec ZHP w Suwałkach, który przedstawił ideę tegorocznej edycji Betlejemskiego Światła Pokoju. Jej motto brzmi: „Pokój jest w nas!”. Nawiązując do cytatu ze świętego Jana Pawła II, „Zacznijcie dzieło pokoju w sobie, byście sami napełnieni pokojem mogli nieść pokój innym” Masłowski mówił o harcerskiej misji niesienia dobra i służenia innym. Następnie ksiądz przybyły z Litwy poprowadził modlitwy w języku polskim i litewskim. W tych samych językach skauci i harcerze odczytali również fragmenty Ewangelii. Po części religijnej odbyła się część artystyczna przygotowana przez drużynę wodniaków z Mariampola, a następnie wszyscy odśpiewali przygotowaną przez suwalskich harcerzy zwrotkę kolędy „Cicha noc” w języku angielskim, litewskim i polskim. Później były rozmowy, wymiana prezentów, łamanie się opłatkiem i świąteczne życzenia. Po części najważniejszej, jaką było przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, wszyscy zrobili sobie wspólną fotografię i po pożegnaniach rozjechali się do domów. Z pewnością spotkają się znów za rok.