Nie do wydobycia na naszym terenie, ale do sprawdzenia nowych metod badania złóż znajdujących się na dużych głębokościach służyć mają zaplanowane na sierpień badania złóż Krzemianka i Udryn – informuje Suwalski Park Krajobrazowy.
Za PaÅ„stwowym Instytutem Geologicznym, SPK na swojej stronie internetowej powiadamia o realizowanym przez UniÄ™ EuropejskÄ… do 2025 roku projekcie badawczym „Zrównoważone poszukiwanie zÅ‚óż surowców krytycznych ze skaÅ‚ magmowych w UE: Wyznaczenie sposobu przejÅ›cia na zielonÄ… energiÄ™ (SEMACRET)”.
W ramach projektu zaplanowano wykonanie szczegóÅ‚owych badaÅ„ geologicznych wybranych europejskich systemów ortomagmowych, zawierajÄ…cych nagromadzenia takich pierwiastków jak nikiel, miedź, chrom, tytan, wanad czy metale z grupy platynowców.
Badania bÄ™dÄ… prowadzone na terenie piÄ™ciu najbardziej perspektywicznych obszarów zmineralizowanych w Europie, w tym m.in. Masyw Suwalski (ZÅ‚oże Krzemianka i Udryn), a także:
Akanvaara (V-Cr-PGE) w póÅ‚nocnej Finlandii (Lapland Greenstone Belt),
Beja (V-Ti) w Portugalii (Variscan Massif),
Ransko (Ni-Cu-Co-PGE) w Czechach (Bohemian Massif),
strefa Strzegomiany – Kunów (V-Ti, Ofiolit Åšlęży) w Polsce.
Interpretacja pozyskanego materiaÅ‚u badawczego, w poÅ‚Ä…czeniu z informacjami archiwalnymi, ma doprowadzić finalnie do opracowania trójwymiarowych modeli rozprzestrzenienia mineralizacji w zÅ‚ożach.
W sierpniu br. rozpocznÄ… siÄ™ badania prowadzone z helikoptera, przelatujÄ…cym ze sprzÄ™tem badawczym zawieszonym 30 metrów nad ziemiÄ… przez okoÅ‚o 6-12 dni pomiarowych. Dodatkowo prowadzone bÄ™dÄ… badania naziemne elektromagnetyczne, polegajÄ…ce na rozÅ‚ożeniu specjalnych urzÄ…dzeÅ„ pomiarowych na polach. Wytyczony obszar badaÅ„ to 200 km2.
Wyniki badaÅ„ zostanÄ… zaprezentowane w maju 2025 r. Dodatkowym aspektem projektu bÄ™dzie opracowanie ankiety, badajÄ…cej spoÅ‚ecznÄ… Å›wiadomość na temat znaczenia surowców krytycznych dla gospodarki oraz akceptacjÄ™ lokalnych spoÅ‚ecznoÅ›ci dla prowadzenia badaÅ„ poszukiwawczych i prac wydobywczych.
Efektami caÅ‚ego projektu, którego zakoÅ„czenie przewiduje siÄ™ na 2025 rok, majÄ… być:
- skuteczne ukierunkowanie poszukiwaÅ„ surowców mineralnych, skutkujÄ…ce nowymi odkryciami w UE,
- dywersyfikacja dostaw surowców krytycznych z krajów trzecich,
- przejrzystość i porównywalność ocen poszukiwaÅ„ zasobów mineralnych i potencjaÅ‚u wydobywczego w krajach UE,
- lepsze ksztaÅ‚towanie polityki dotyczÄ…cej dostaw surowców w UE,
- odporne, zrównoważone i zabezpieczone Å‚aÅ„cuchy dostaw surowców (również krytycznych) dla ekosystemów przemysÅ‚owych UE, wspierajÄ…cych równoczesne transformacje ekologiczne i cyfrowe.
Projekt koordynowany jest przez Uniwersytet w Oulu (Finlandia) i zrzesza 17 miÄ™dzynarodowych jednostek naukowo–badawczych oraz partnerów przemysÅ‚owych z różnych krajów europejskich, w tym: Uniwersytet Cardiff (Wielka Brytania), Uniwersytet LizboÅ„ski (Portugalia), CzeskÄ… SÅ‚użbÄ™ GeologicznÄ… (Republika Czeska), Narodowe Centrum BadaÅ„ Naukowych CNRF (Francja), Uniwersytet Techniczny w Wiedniu (Austria), Uniwersytet w Mediolanie (WÅ‚ochy), czy Park PrzemysÅ‚owo-Technologiczny „Nave” (Hiszpania).
ŹródÅ‚o: Suwalski Park Krajobrazowy, PaÅ„stwowy Instytut Geologiczny