Był to największy ruch oporu w Europie, który jednoczył polskie społeczeństwo w odzyskaniu upragnionej wolności. W poniedziałek, 14 lutego w Suwałkach uczczono 80. rocznicę powstania Armii Krajowej (AK).
80 lat temu powstały Siły Zbrojne Polskiego Państwa Podziemnego, czyli Armia Krajowa. Przekształcenie Związku Walki Zbrojnej w AK miało służyć scaleniu pod jednym dowództwem licznych organizacji niepodległościowych działających w okupowanej Polsce.
Suwalskie uroczystości odbyły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Bakałarzewskiej, przy odnowionym przez Instytut Pamięci Narodowej nagrobku Stanisława Wiśniewskiego, pseudonim Zagłoba. Był on jednym z wielu żołnierzy Armii Krajowej, którzy nie złożyli broni wraz z zakończeniem II wojny światowej. Stanisław Wiśniewski walczył z władza komunistyczną i okupantem sowieckim w Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, zginął w 1947 roku we wsi Małowiste, w obławie przeprowadzonej przez Milicję Obywatelską, Wojska Ochrony Pogranicza i Urząd Bezpieczeństwa. Wewnętrznego.
Obchody 80. rocznicy przy odrestaurowanym nagrobku "Zagłoby" były symbolem, złożeniem hołdu wszystkim żołnierzom Armii Krajowej. Podczas uroczystości mówili o nich historyk Jarosław Schabieński - naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku, poseł Jarosław Zieliński oraz Halina Waraksa, krewna Stanisława Wiśniewskiego.