12.09.2016

Światowy Dzień Sepsy. Jak można się przed nią ochronić?

Posocznica, nazywana też sepsą, nie jest chorobą, tylko zespołem objawów organizmu pojawiających się w odpowiedzi na zakażenie. Jest to nadmierna reakcja układu odpornościowego człowieka, która może pojawić się w wyniku zakażenia krwi różnorodnymi gatunkami bakterii, grzybów, a nawet wirusów.

Ponieważ sepsa jest zespoÅ‚em objawów, nie można siÄ™ niÄ… zakazić. Zakazić można siÄ™ natomiast bakteriami lub innymi drobnoustrojami, które w pewnych warunkach i u pewnych osób mogÄ… wywoÅ‚ać infekcjÄ™, prowadzÄ…cÄ… do sepsy. Chociaż dokÅ‚adne dane nie sÄ… znane, eksperci sÄ… zdania, że sepsa jest wiodÄ…cÄ… przyczynÄ… zgonów i poważnych zachorowaÅ„ na caÅ‚ym Å›wiecie.

Pacjenci, którzy przeżyjÄ… sepsÄ™, czÄ™sto borykajÄ… siÄ™ z dÅ‚ugotrwaÅ‚ymi problemami fizycznymi, psychicznymi i poznawczymi.

Sepsa w liczbach

Åšwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) podkreÅ›la, że na caÅ‚ym Å›wiecie aż 7 proc. zgonów wÅ›ród maÅ‚ych dzieci jest spowodowanych sepsÄ…. JednÄ… z przyczyn jej rozwoju mogÄ… być zakażenia powodowane przez pneumokoki i meningokoki.

Sepsa to wciąż aktualne wyzwanie zdrowotne: specjaliÅ›ci z Krajowego OÅ›rodka Referencyjnego ds. Diagnostyki ZakażeÅ„ OÅ›rodkowego UkÅ‚adu Nerwowego zauważyli, że w ostatnich latach zwiÄ™kszyÅ‚a siÄ™ liczba notowanych przypadków inwazyjnych zakażeÅ„ bakteryjnych, w tym sepsy, zwÅ‚aszcza tej powodowanej przez meningokoki.

Eksperci z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PaÅ„stwowego ZakÅ‚adu Higieny (NIZP-PZH) poinformowali, że aż 63 proc. wszystkich przypadków zakażenia meningokokami w 2015 roku zakoÅ„czyÅ‚o siÄ™ sepsÄ…. Z tych samych danych wynika, że w 2015 r. w Polsce zanotowano 952 przypadki zachorowaÅ„ na sepsÄ™. Ok. 15 proc. z nich stanowiÅ‚y zakażenia wywoÅ‚ane przez meningokoki. PozostaÅ‚e zakażenia wywoÅ‚ane zostaÅ‚y przez: pneumokoki (ok. 68 proc.), salmonellÄ™ (ok. 14 proc.) i H. influenzae 4 (ok. 4 proc.).

Co powinniśmy wiedzieć o meningokokach?

Meningokoki to bakterie, które powodujÄ… inwazyjnÄ… chorobÄ™ meningokokowÄ…, przebiegajÄ…cÄ… jako sepsa lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. SpoÅ›ród 5 rodzajów meningokoków wywoÅ‚ujÄ…cych zachorowania na Å›wiecie, w Polsce i w Europie dominujÄ… meningokoki serogrupy B i C. WywoÅ‚ujÄ… one wiÄ™kszość, bo ponad 90 proc. zachorowaÅ„. Inwazyjna choroba meningokokowa szczególnie zagraża najmÅ‚odszym dzieciom – 8 na 10 przypadków IChM u dzieci w 1. roku życia jest wywoÅ‚ywana przez serogrupÄ™ B.

Dziecko może siÄ™ zakazić meningokokami w wyniku kontaktu z bezobjawowym nosicielem tych mikrobów, rzadziej z osobÄ… chorÄ…. Zakażenie przenosi siÄ™ drogÄ… kropelkowÄ… i poprzez  bliski, bezpoÅ›redni kontakt z wydzielinÄ… z górnych dróg oddechowych nosiciela lub chorego. Możliwe objawy IChM, na które szczególnie warto zwrócić uwagÄ™ to: gorÄ…czka, zmÄ™czenie, wymioty, zimne dÅ‚onie i stopy, zimne dreszcze, silne bóle mięśni, stawów, klatki piersiowej i jamy brzusznej, szybki oddech, biegunka . www.wyprzedzmeningokoki.pl

Co pewien czas media donoszÄ… o kolejnym przypadku sepsy i zwiÄ…zanymi z niÄ… dramatycznymi konsekwencjami.

13. września będziemy obchodzić Światowy Dzień Sepsy. To dobra okazja, by dowiedzieć się więcej na ten temat i poznać metody profilaktyki.

Mimo intensywnego leczenia szpitalnego, IChM może pozostawić trwaÅ‚e nastÄ™pstwa, takie jak np. niedosÅ‚uch, uszkodzenia mózgu, czy amputacje koÅ„czyn. Inwazyjna choroba meningokokowa budzi respekt u każdego, kto miaÅ‚ do czynienia z chorym dotkniÄ™tym tym zakażeniem. Ważne, by wiedzieć i pamiÄ™tać, że przyczynÄ… sepsy mogÄ… być wÅ‚aÅ›nie meningokoki.

Nie jest to wiedza powszechna – wedÅ‚ug badaÅ„ Millward Brown, jedynie 13 proc. badanych mam wymieniÅ‚o sepsÄ™ jako możliwÄ… konsekwencjÄ™ zakażenia meningokokowego.

Jak wyprzedzić meningokoki i sepsę?

Sepsa jest bardzo poważnym stanem, jednak niska Å›wiadomość rodziców na temat posocznicy oraz meningokoków, które mogÄ… być jednÄ… z jej przyczyn, powodujÄ…, że stosunkowo niewiele mam decyduje siÄ™ na wykonanie szczepienia. Badania przeprowadzone przez Millward Brown pokazaÅ‚y, że zaledwie 1 na 100 mam uczestniczÄ…cych w badaniu zaszczepiÅ‚a swoje pociechy przeciwko meningokokom. Dzieje siÄ™ tak dlatego, że mamy dysponujÄ… ograniczonÄ… wiedzÄ… na temat zakażenia meningokokowego – badania pokazaÅ‚y, że tylko 20 proc. badanych mam wie, czym jest zakażenie meningokokowe, a niespeÅ‚na poÅ‚owa z nich zna jego objawy i konsekwencje.

Co ważne, ochrona przeciwko zakażeniom meningokokowym jest możliwa. DostÄ™pne sÄ… szczepienia przeciwko meningokokom, w tym przeciwko serogrupie B , która wystÄ™puje najczęściej w naszym regionie geograficznym. W Polsce szczepienia przeciwko meningokokom należą do grupy szczepieÅ„ zalecanych, czyli pÅ‚atnych. Warto wiedzieć, że szczepić można dzieci już po ukoÅ„czeniu 2. miesiÄ…ca życia.

WiÄ™cej informacji o zakażeniach meningokokowych znajdziesz pod adresem: www.wyprzedzmeningokoki.pl 

 

Zdjęcie: www.doz.pl

udostępnij na fabebook
14.09.2016, 12:05:25

Nina

Przede wszystkim trzeba zaszczepić dziecko przeciwko pneumokokom i menigokokom.

Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
21.07.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe og³oszenie