31.05.2015

Sześć rad dla dojeżdżających do pracy

Codzienne dojazdy do pracy, w szczególności poza miejsce zamieszkania, to duży koszt. W szczególności, gdy decydujemy się dojeżdżać własnym samochodem. Jest jednak sposób, aby zredukować te koszty nawet 4-krotnie. Nazywa się carpooling.

Samotne dojazdy do pracy to niewÄ…tpliwa wygoda. Kierowca może wyjechać z domu i z pracy o dowolnej porze, po drodze może zaÅ‚atwić swoje sprawy lub porozmawiać przez zestaw sÅ‚uchawkowy z rodzinÄ… czy przyjacióÅ‚mi. Jednak minusem, który skutecznie zniechÄ™ca do samotnych dojazdów, sÄ… duże koszty.

Poniżej przedstawiamy 5 rad dla dojeżdżajÄ…cych do pracy, które pozwolÄ… stwierdzić, czy carpooling to rozwiÄ…zanie dla Ciebie.

1. Dziel koszty

Wysoki koszt dojazdów jest najczÄ™stszym powodem decyzji o korzystaniu z carpoolingu. Pod tÄ… obco brzmiÄ…cÄ… nazwÄ… kryjÄ… siÄ™ wspólne dojazdy. To praktyka stosowana już w latach 70., w dobie kryzysu naftowego. Idea odrodziÅ‚a siÄ™ wraz z potrzebÄ… redukcji zanieczyszczeÅ„ spowodowanych transportem drogowym. Zyski z dzielenia kosztów dojazdu można Å‚atwo policzyć.

Osoba dojeżdżająca codziennie po 20 km w jedną stronę po miesiącu przejedzie ok. 800 km. Zakładając,
że benzyna kosztuje 4,80 zÅ‚ za litr, a auto spala 8 litrów na 100 km, w ciÄ…gu miesiÄ…ca dojazd do pracy wyniesie ok. 300 zÅ‚. Rocznie bÄ™dzie to kwota 3600 zÅ‚.

x= 800x8/100

x= 64 litry/mc

y= 64x4,8zł=307,20 zł

DzielÄ…c koszty miÄ™dzy 4 osoby oszczÄ™dzimy rocznie nawet 2700 zÅ‚. To suma, która każe poważnie zastanowić siÄ™ nad tym, czy jest sens wozić powietrze. 

2. Parkuj swobodniej

W Stanach Zjednoczonych wiele firm wprowadziÅ‚o specjalne miejsca parkingowe bliżej wejÅ›cia do firmy dla osób korzystajÄ…cych z carpoolingu. Z kolei na Zachodzie Europy wÅ‚adze wprowadziÅ‚y w niektórych miastach darmowe miejsca parkingowe dla osób dojeżdżajÄ…cych wspólnie, jako zachÄ™tÄ™ do szerzenia idei ochrony Å›rodowiska naturalnego. Mniej aut na drogach oznacza mniej zanieczyszczeÅ„ wysyÅ‚anych do atmosfery.

Mimo, że w Polsce nie ma jeszcze takich udogodnieÅ„, to ograniczajÄ…c liczbÄ™ osób dojeżdżajÄ…cych samotnie
do pracy, zwiększamy liczbę miejsc parkingowych. Dojeżdżając razem, nie będziecie musieli co rano zastanawiać się, czy uda Wam się postawić auto pod firmą.

3. Otwórz siÄ™ na nowe znajomoÅ›ci

Carpooling w dzisiejszym rozumieniu to nie tylko podwożenie znajomych, ale również umawianie siÄ™
z osobami, których wczeÅ›niej nie znaliÅ›my. PozwalajÄ… na to serwisy i aplikacje do wspólnych przejazdów,
np. Yanosik AutoStop. Osoby podróżujÄ…ce na tej samej trasie mogÄ… z Å‚atwoÅ›ciÄ… znaleźć siÄ™ w aplikacji. Może okazać siÄ™, że osoba z budynku obok, z którÄ… nigdy nie miaÅ‚eÅ› okazji porozmawiać, bÄ™dzie miÅ‚ym towarzystwem w codziennych podróżach.

4. Carpooling nie uwzglÄ™dnia podatków

Osoby korzystajÄ…ce ze „sformalizowanego” carpoolingu, np. aplikacji Yanosik AutoStop, ustalajÄ… zasady podróży już wczeÅ›niej. Kierowca dodaje przejazd w aplikacji uwzglÄ™dniajÄ…c liczbÄ™ wolnych miejsc oraz kwotÄ™ za każdego pasażera. Takie dziaÅ‚anie nie podlega jednak opodatkowaniu, jeÅ›li suma pieniÄ™dzy, które pasażer otrzyma od pasażerów, nie przewyższy wydatków poniesionych na podróż, czyli paliwa i ewentualnych opÅ‚at drogowych. IdeÄ…, jaka przyÅ›wieca wspólnym przejazdom, jest ograniczanie kosztów dojazdu. Oznacza to,że zabronione jest uzyskiwanie dochodu poprzez zabieranie pasażerów w trasÄ™. Kwota, która nie przekracza kosztów, okreÅ›lana jest mianem przychodu i nie podlega opodatkowaniu.

5. Nie stój w korkach

Spróbuj policzyć, ile czasu tracisz dziennie w korkach. Z pewnoÅ›ciÄ… sporo. Wyobraź sobie teraz, że w godzinach szczytu po drogach porusza siÄ™ o poÅ‚owÄ™ mniej aut. Ta wizja staÅ‚aby siÄ™ prawdziwa, gdyby zamiast 10 aut jadÄ…cych w to samo miejsce, dobrać siÄ™ parami
i dojeżdżać wspólnie. W Stanach Zjednoczonych zostaÅ‚y wyznaczone osobne pasy ruchu dla pojazdów przewożących 2 i wiÄ™cej osób, tzw. HOV (high-occupancy vehicle).

6. Pamiętaj o ubezpieczeniu

Posiadanie ubezpieczenia od odpowiedzialnoÅ›ci cywilnej to obowiÄ…zek każdego kierowcy i posiadacza auta. Polisa bÄ™dzie szczególnie ważna, jeÅ›li kierowca stanie siÄ™ uczestnikiem wypadku drogowego. Koszty takiego zdarzenia pokryje ubezpieczenie OC, zarówno wzglÄ™dem kierowcy, jak i pasażera.

- Kierowcy nie muszÄ… obawiać siÄ™ poniesienia ewentualnych kosztów – pokrywa je obowiÄ…zkowa polisa OC – mówi Adam Tychmanowicz, twórca aplikacji Yanosik AutoStop – Kluczem jest jednak jak zawsze bezpieczna jazda. Jak dotÄ…d nie otrzymaliÅ›my informacji o żadnym wypadku drogowym, który zdarzyÅ‚ siÄ™ podczas przejazdu umówionego przez Yanosik AutoStop – dodaje Tychmanowicz.

NajważniejszÄ… zasadÄ… w carpoolingu jest jednak ostrożność na drogach. ZapraszajÄ…c pasażerów do swojego auta zadbaj, aby poczuli siÄ™ w nim dobrze i komfortowo, a wtedy podróż minie przyjemnie Tobie i im. 

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
12.22.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie