12.09.2021

Szlakami turystycznego obszaru Jotva. Polscy i litewscy przewodnicy na wspólnej wycieczce

Samorząd Rejonu Łoździejskiego, jako wiodący partner po stronie litewskiej Transgranicznego Obszaru Funkcjonalnego, zorganizował w dniach 10 - 11 września dwudniową wycieczkę szlakami turystycznego obszaru granicznego Jotva.

Wzięli w niej udział przedstawiciele mediów regionalnych i lokalnych, przewodnicy oraz przedstawiciele stowarzyszeń świadczących usługi turystyczne. To jeden z elementów promocji szlaków turystycznych transgraniczego obszaru JATVINGIA - Kraina Jaćwingów.

Projekt Transgraniczny

Projekt Interreg V - Litewsko-Polskiego Programu Współpracy pn. „Litewsko-Polskie Terytorium Funkcjonalne - Nowe Możliwości Rozwoju Turystyki” jest realizowany przez Rejony Łoździeje, Wołkowysk, Administrację Miasta Kalwarii po stronie litewskiej i dziewięć polskich jednostek samorządu terytorialnego (miasto Sejny i gminy: Sejny, Giby, Krasnopol, Puńsk, Jeleniewo, Rutka-Tartak, Szypliszki i Wiżajny).

Projekt transgraniczny ma na celu rozwój potencjału turystyki w celu stworzenia solidnych podstaw do dalszej wspólnej pracy na rzecz rozwoju turystyki. Czas trwania projektu 15 miesięcy, budżet projektu 93596,68 euro. Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Stowarzyszenie Samorządów Ziemi Sejneńskiej

Całkowity budżet: 15 282,19 euro, budżet EFRR: 12 989,86 euro 

Gmina Wiżajny - Całkowity budżet: 13 475,89 euro, budżet EFRR: 11 454,50 EUR 

Gmina Rutka-Tartak - Całkowity budżet: 14 297,64 euro, budżet EFRR: 12 152,99 EUR

Administracja Miasta Kalwarii -Całkowity budżet: 16 213,77 euro, z czego wsparcie EFRR - 13,6 tys. euro.

Rejon Wołkowysk- Całkowity budżet: 16 180,32 euro, budżet EFRR: 13 753,27 EUR

Partner wiodący: Rejon Łoździeje - Całkowity budżet: 18 146,87 euro, budżet EFRR: 15 424,83 euro 

Rajd po szlakach turystycznych

- Życzę wszystkim podróżującym po turystycznym obszarze pogranicza Jotvy niezapomnianych wrażeń i pozytywnych emocji oraz dzielenia się nimi po powrocie - powiedziała Ausma Miškinienė, mer rejonu łoździejskiego do uczestników rajdu.

W ciągu 2 dni uczestnicy odkrywali perełki turystyczne na pograniczu litewsko-polskim m.in: kopiec w Rudaminie, starówkę w Kalwarii, dwór w Poeżeriach (Paežeriai), trójstyk granic w Bolcach, Smolniki, Sejny.

Zostali zapoznani z jedenastoma nowymi trasami turystycznymi, które zapraszają do podróży po starożytnych drogach Jaćwingów, dziedzictwa kulinarnego, przyrodniczego, historycznego, rowerowego i pieszego, pielgrzymów, językowych, rzemiosła ludowego, rekreacji i relaksu (np. sauna). Działanie jest skierowane do szerokiej grupy docelowej: młodzieży, rodzin, osób starszych, grup, indywidualnych turystów

Jednym z miejsc pokazanych podczas rajdu był dwór w Poeżeriach (Paežeriai)

Dwór w Poeżeriach, który jest licznie odwiedzany i uwielbiany przez turystów, nazywany jest perłą geograficznej Suwalszczyzny ( Suduvy) po stronie litewskiej. Jedni widzą tu odbicie starożytnej Grecji, inni widzą czasy Wielkiego Księstwa Litewskiego, sięgające XVIII wieku. Pałace dworu Paežeriai w formach klasycystycznych nad malowniczym brzegiem jeziora zbudował w latach 1795-1799 szlachcic Wielkiego Księstwa Litewskiego Szymon Zabiela. Pałac zaprojektował słynny architekt wileński Martynas Knakfusas.

Dwór promował i promuje sztuki plastyczne: poezję, taniec, muzykę, sztukę. Pokoje po prawej stronie drugiego piętra pałacu z sypialnią ozdobioną kolumnami i holem recepcyjnym zapewniają radość i chęć zapomnienia o wszystkich troskach i zanurzenia się w zawrotnych tańcach i dźwiękach muzyki. Obrazy tańczących, wprowadzających w stan zachwytu lub uniesienia połączony z utratą poczucia rzeczywistości dziewczyn w kopule sali tanecznej, wielowarstwowy parkiet i balkon muzyków z wdzięcznymi konsolami urzekają swoim urokiem i przepychem.

Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości, w 1995 roku w dworze Paežeriai rozpoczęła działalność Galeria Sztuki Suvalkija (Sūduva). Obecnie cztery budynki i park należące do Centrum Kultury-Muzeum Powiatu Wyłkowyskiego zostały już zaaranżowane i zachwycają odwiedzających swoim wyjątkowym pięknem i obfitością wydarzeń kulturalnych, edukacji, festiwali muzycznych i uroczystości, które regularnie odbywają się w Dwór. Co roku w dworze Paežeriai odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa.

W 2016 roku, po odrestaurowaniu pałacu, obrazy i meble przywiezione z Litewskiego Muzeum Sztuki zdają się przenosić zwiedzających do czasów starożytnych

Znajduje się tu również Muzeum Wyłkowyszki. Po odrestaurowaniu siedziby dworskiej, wieży widokowej i lodziarni, przechowywane są tutaj ekspozycje muzeum regionalnego.

Dwór w Paežeriai słynie z wieczorów muzyki klasycznej, programów edukacyjnych, Festiwalu Rzemiosł Sudawskich, Festiwalu Dwór Paežeriai, Festiwalu Muzyki Dawnej w Dworze "Viva la musica" i innych wydarzeń.

Pozostałe budynki zagrody dworskiej, oddalone od reprezentacyjnej części dworu, należą do prywatnych właścicieli, którzy dbają o ich utrzymanie i o zadowalający stan budynków.

Stworzono już film promujący te nowe transgraniczne produkty turystyczne, kończący się albumem ze zdjęciami, mapą, aplikacja mobilna też już działa.

Pograniczny obszar turystyczny został zaprezentowany w Wilnie w dniach 3-4-5 września podczas Dni Stolicy 2021. W niedzielę, 19 września br. Trasngraniczny Obszar będzie miał swoje stoisko na dożynkach powiatowych w Sejnach, które odbędą się na zmodernizowanym z pieniędzy Interreg Polska - Litwa targowisku w Sejnach.

 

WYG

Źródła: Samorząd rejonu łoździejskiego; paezeriai.info; welowelituania

Zdjęcia: Alicja Zajączkowska

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.21.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe ogoszenie