Co prawda nie ruszył jeszcze nabór wniosków do programu Interreg Polska - Litwa na okres 2021 - 2027, ale sejneński szpital już szuka możliwości skorzystania z tych funduszy.
Jak mówił 30 marca podczas sesji Rady Powiatu dyrektor tej placówki Waldemar Kwaterki, dzięki wydatnej pomocy Jana Wojczulisa, zastępcy wójta gminy Puńsk, udało się nawiązać kontakt ze szpitalem w Silale, miejscowości koło Kłajpedy na Litwie. Razem mają aplikować o pieniądze na sprzęt radiologiczny. Natomiast ze szpitalem miejskim w Druskiennikach będą starać się o fundusze na zakup sprzętu do rehabilitacji.
Według dyrektora Kwaterskiego do wzięcia w obu przypadkach jest po milion euro.
Sejneński szpital ma długie tradycje w pozyskiwaniu sporych sum pieniędzy z programów transgranicznych razem z litewskimi partnerami. Współpracował m.in. z Łoździejami, Birsztonasem. Kupiono wiele nowego sprzętu medycznego, m.in. respiratory, aparat USG,: diatermia chirurgiczna z argonem do zabiegów endoskopowyh (wraz z pompą infuzyjną), aparat do znieczulania ogólnego z monitorem, garstrofiberoskop, kolonoskop, kolumna endoskopowa , myjki endoskopowe, kardiotokogram i wiele innych.
Szpital zakupił też dwie karetki pogotowia z niezbędnym wyposażeniem na potrzeby SP ZOZ w Sejnach.
Ponadto szpital wraz ze starostą zabiega o marszałka województwa o dotację na rozbudowę szpitalnej kuchni oraz zaplecza socjalnego.
Być może uda się zatrudnić w szpitalu co najmniej dwie Ukrainki, które zamieszkały na terenie powiatu. Jedna z pań jest lekarzem ginekologiem i mieszka obecnie w Krasnopolu. Niestety, jak tłumaczył dyrektor Kwaterki, polskie procedury potrwają dosyć dlugo. Pani doktor musi m.in., zdać egzamin ze znajomości języka polskiego, uzyskać uznanie jej dyplomu. Łatwiej będzie z drugą z pań z Ukrainy, mieszkającej w Gibach, która chce zatrudnić się w sejneńskim szpitalu jako pomoc przy pacjentach i ma kwalifikacje w tym zakresie.
WYG
Fot: SP ZOZ Sejny