Po pięciu miesiącach zakończył się przeprowadzony kosztem miliona złotych remont oddziału chirurgii dziecięcej. Mali pacjenci, na których w 11 salach będą czekały 23 łóżka, przeniosą się tutaj pod koniec kwietnia.
Na oddziale, który leczy okoÅ‚o 1600 dziewczÄ…t i chÅ‚opców rocznie, pracuje 15 pielÄ™gniarek i siedmioro lekarzy. Od poczÄ…tku funkcjonowania placówki przy ulicy Szpitalnej, od 34 lat dzieci leczy Andrzej Grzyb, ordynator.
- Pierwszym ordynatorem byÅ‚ mieszkajÄ…cy obecnie w Warszawie Aleksy Lewszuk, który staraÅ‚ siÄ™, byÅ›my mieli jak najlepsze warunki – przypominaÅ‚ podczas uroczystoÅ›ci symbolicznego otwarcia oddziaÅ‚u po modernizacji Andrzej Grzyb. – Dopiero teraz doczekaliÅ›my siÄ™ kapitalnego remontu, to pierwszy zarzÄ…d, który zrobiÅ‚ coÅ› dla chirurgii dzieciÄ™cej – dziÄ™kowaÅ‚ dyrektorowi szpitala Adamowi SzaÅ‚andzie.
Åšrodki na remont kolejnego w tym szpitalu oddziaÅ‚u pochodzÄ… z unijnego programu Polska-Litwa, o wyposażenie postaraÅ‚y siÄ™ samorzÄ…dy gmin Filipów, Rutka-Tartak i SuwaÅ‚ki. WczeÅ›niej pieniÄ…dze na poprawÄ™ warunków leczenia oraz hospitalizacji pacjentów pozyskiwaÅ‚o Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju DzieciÄ™cej Chirurgii Urazowej i Powypadkowej, kierowane przez Andrzeja Grzyba.
- WÅ‚aÅ›nie siÅ‚ami Stowarzyszenia 18 lat temu odnowiliÅ›my pomieszczenia, przygotowaliÅ›my Å›wietlicÄ™ oraz specjalne miejsca dla matek, o czym w ostatniej edycji WOÅšP pomyÅ›laÅ‚ Jurek Owsiak - opowiada Andrzej Grzyb. – Wtedy oddziaÅ‚ wyglÄ…daÅ‚ caÅ‚kiem przyzwoicie, ale z czasem przestawaÅ‚ speÅ‚niać wspóÅ‚czesne wymogi.
Po remoncie, przybyÅ‚o specjalnych miejsc dla matek. DziÄ™ki temu, że rodzice „leżą” na oddziale razem z dziećmi, skróciÅ‚ siÄ™ czas pobytu pacjentów, Å›rednio do dwóch dni. Chirurdzy wykonujÄ… okoÅ‚o 300 zabiegów i operacji zespolenia koÅ›ci, opiekujÄ… siÄ™ też dziećmi, kierowanymi tylko na obserwacjÄ™, ponieważ w SuwaÅ‚kach nie ma dzieciÄ™cego szpitalnego oddziaÅ‚u ratunkowego.
- ZupeÅ‚nÄ… nowoÅ›ciÄ… jest caÅ‚kowicie izolowana, zabezpieczona przed infekcjami sala do leczenia oparzeÅ„ – mówi Andrzej Grzyb. – WczeÅ›niej nie mieliÅ›my też monitoringu, który uÅ‚atwi pracÄ™ pielÄ™gniarkom.
WD