Wspólny Komitet Monitorujący Programu Transgranicznego Polska – Białoruś - Ukraina zatwierdził wyniki pierwszego naboru wniosków złożonych w ramach Celu Tematycznego „Bezpieczeństwo”.
Zdecydowano o przyznaniu dofinansowania 17 projektom z puli 143, które w drugim etapie naboru przeszły z wynikiem pozytywnym ocenę administracyjną i kwalifikowalności. Komitet podjął jednocześnie decyzję o utworzeniu listy rezerwowej, na której znalazło się 97 projektów.
Łączna wartość przyznanego dofinansowania wyniosła 23,9 mln euro.
Wśród zatwierdzonych wniosków o dofinansowanie znalazł się projekt „Model programu opieki zdrowotnej do zwalczania osteoporozy na Polsko-Białoruskich terenach przygranicznych” realizowany przez Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach; wartość projektu 2,3 mln euro, w tym dotacja dla szpitala w Suwałkach 1,6 mln euro
I to jest jedyny zaakceptowany wniosek z tego celu tematycznego w naszym regionie (powiaty augustowski, suwalski, sejneński).
Jednak aż 4 wnioski suwalskiego szpitala znalazły się, na liście rezerwowej.
Na 4. miejscu projekt Akademia Opieki, na 12.- kompleksowy program poprawy dostępu do diagnostyki nowotworowej na pograniczu polsko-białoruskim, na 13.- rozpoznanie choroby trzewnej i na 14.- sieć współpracy w zakresie koordynacji ratownictwa i intensywnej opieki medycznej na rzecz poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego na pograniczu polsko-białoruskim.
Na 8. miejscu listy rezerwowej znajduje się projekt miasta Augustowa pt. ”Poprawa bezpieczeństwa na obszarach przygranicznych w zakresie nagłych sytuacji na dużą skalę”.
A na 44. miejscu znalazł się wniosek powiatu suwalskiego – współpraca polsko - białoruska dla osób niepełnosprawnych.
W grudniu 2017 roku Wspólny Komitet Monitorujący zatwierdził wyniki pierwszego naboru wniosków dotyczącego dwóch celów tematycznych DOSTĘPNOŚĆ i GRANICE.
W celu tematycznym DOSTĘPNOŚCI zdecydował dofinansować tylko 18 z 61 projektów. Jako jedyny z naszego regionu (powiaty augustowski, suwalski, sejneński) projekt powiatu sejneńskiego i Grodzieńskiego Regionalnego Komitetu Wykonawczego, „Transgraniczna sieć na rzecz zarządzania zrównoważonym transportem” znalazł się na 14. miejscu.
Do konkursu w celu tematycznym Dostępność (w tym drogi) złożone zostały 103 wnioski, z których do II etapu – złożenia pełnego wniosku aplikacyjnego - przeszło 61 wniosków, a dofinansowanie otrzyma zaledwie18 projektów, w tym sejneński.
Powiat Sejneński otrzyma dofinansowanie na przebudowę dwóch dróg powiatowych:
Berżniki – Folwark Berżniki (1.231 km) i Ogrodniki – Berżniki (5.895 km).
Inwestycja zrealizowana zostanie dwuetapowo: W I etapie - 2018 r. planowana jest przebudowa drogi powiatowej Berżniki - Folwark Berżniki, natomiast w II etapie - 2019 r. drogi Ogrodniki – Berżniki.
Powiat otrzyma dofinansowanie 90% wartości inwestycji, tj. 1.429.546 euro.
Zmiana harmonogramu drugiego naboru wniosków
Podczas ostatniego posiedzenia w Białymstoku, Wspólny Komitet Monitorujący Programu zatwierdził też nowy termin naboru wniosków na mikroprojekty: nabór potrwa od 1 sierpnia do 31 października 2018r.
Wartość środków Programu przeznaczona na wsparcie projektów to 5,2 mln EUR. Wysokość dofinansowania dla jednego mikroprojektu może wynieść od 20 000 do 60 000 EUR. Czas trwania projektu nie może przekroczyć 12 miesięcy.
Mikroprojekty składane będą w ramach procedury jednostopniowej, tzn. nie będzie etapu oceny koncepcji projektu, zaś ocenie będą podlegały od razu wnioski o dofinansowanie.
Na przełomie czerwca i lipca planowana jest organizacja dwóch edycji Forum Poszukiwania Partnerów, zaś we wrześniu br. Wspólny Sekretariat Techniczny przeprowadzi szkolenia we wszystkich regionach Programu. Przewidywana jest również organizacja indywidualnych konsultacji dla wszystkich zainteresowanych. Szczegóły zostaną wkrótce podane na stronie internetowej Programu Polska - Białoruś - Ukraina.
WYG
Źródło i fot: pbu2020.eu/pl