07.09.2023

Szpital w Sejnach ma 60 lat. W piÄ…tek uroczyste obchody jubileuszu

Dyrekcja Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sejnach im. Edwarda Rittlera serdecznie zaprasza na obchody 60-lecia istnienia szpitala, które odbędą się w piątek, 8 września.

W programie m.in. uroczysta msza Å›wiÄ™ta, prezentacja filmu o rozwoju szpitala, posadzenie pamiÄ…tkowego drzewa, wrÄ™czenie nagród i statuetek dla osób zasÅ‚użonych, część artystyczna oraz wiele atrakcji dla dzieci. SzczegóÅ‚owy program na plakacie poniżej.

Zaprasza dyrektor Szpitala Waldemar Kwaterski:

 

Rys historyczny Szpitala w Sejnach

Patron sejneÅ„skiego szpitala Edward Alfred Rittler urodziÅ‚ siÄ™ 3 maja 1897 r. w Wilnie. Po ojcu, również lekarzu, odziedziczyÅ‚ pierwsze imiÄ™. Matka, Franciszka z Malinowskich, zajmowaÅ‚a siÄ™ domem. Do dziewiÄ…tego roku życia pobieraÅ‚ nauki w WileÅ„skiej Szkole Realnej. Po jej ukoÅ„czeniu w 1916 r. wstÄ…piÅ‚ na jednÄ… z najznakomitszych carskich uczelni – AkademiÄ™ Wojskowo-LekarskÄ… w Sankt Petersburgu. W czasie trwania jego studiów wybuchÅ‚y rewolucje, najpierw lutowa, potem październikowa.

Student Edward Rittler bez zawodu, bez jakichkolwiek perspektyw na przyszÅ‚ość, opuÅ›ciÅ‚ miasto i przeniósÅ‚ siÄ™ do Wilna. PostanowiÅ‚ jednak ukoÅ„czyć studia medyczne. WyjechaÅ‚ do Warszawy. WybraÅ‚ wydziaÅ‚ lekarski Uniwersytetu Warszawskiego. W 1924 r. byÅ‚ już doktorem wszechnauk medycznych. WróciÅ‚ do Wilna. RozpoczÄ…Å‚ sÅ‚użbÄ™ jako lekarz w Korpusie Ochrony Pogranicza. PrzejÅ›ciowo pracowaÅ‚ jako lekarz KOP-u, w Sejnach. NastÄ™pnie byÅ‚ ordynatorem w szpitalu wojskowym, aby w koÅ„cu znaleźć siÄ™ w murach wileÅ„skiej Alma Mater jako asystent. W 1932 r. w Wilnie kapitan doktor Edward Rittler wziÄ…Å‚ Å›lub z córkÄ… znanego sejneÅ„skiego farmaceuty – Wincentego DomosÅ‚awskiego, MariÄ… DomosÅ‚awskÄ… (zmarÅ‚a 1 lutego 1999 r.). Åšlubu udzieliÅ‚ zaprzyjaźniony z rodzinÄ… biskup Romuald JaÅ‚brzykowski. W 1939 r. doktor Rittler, jako lekarz ze specjalnoÅ›ciÄ… medycyny wojskowej, zostaÅ‚ zmobilizowany i wysÅ‚any na front. W 1941 r. wróciÅ‚ jednak do Wilna i podjÄ…Å‚ pracÄ™ zawodowÄ…. Nie na dÅ‚ugo. Już w 1942 r. wÅ‚adze hitlerowskie wywiozÅ‚y go wraz z małżonkÄ… na roboty przymusowe do Rzeszy. TrafiÅ‚ na tereny, które po zakoÅ„czeniu dziaÅ‚aÅ„ wojennych weszÅ‚y w skÅ‚ad brytyjskiej strefy okupacyjnej. Z powodu braku lekarzy zostaÅ‚ skierowany do leczenia ludnoÅ›ci cywilnej. Ostatnim miejscem pobytu byÅ‚o Münster, tam zgÅ‚osiÅ‚ siÄ™ do wÅ‚adz brytyjskich z proÅ›bÄ… o wyrażenie zgody na repatriacjÄ™ do Polski.

Z Niemiec powróciÅ‚ do kraju w 1947 r. UrzÄ…d Repatriacyjny wydaÅ‚ nakaz pracy – objÄ™cia placówki medycznej w jednym z miasteczek ÅšlÄ…ska Opolskiego. Przed objÄ™ciem placówki w Opolskiem uzyskaÅ‚ zgodÄ™ na miesiÄ™czne odwiedziny rodziny w Sejnach. Ten przyjazd do Sejn zadecydowaÅ‚ o jego dalszym losie i losie sÅ‚użby zdrowia na SejneÅ„szczyźnie. Uzyskanie zmiany decyzji UrzÄ™du Repatriacyjnego na pozostanie dr Rittlera w Sejnach byÅ‚o sprawÄ… bardzo trudnÄ…. TÄ™ myÅ›l wysunęła i zrealizowaÅ‚a pani Maria Markiewicz (ówczesna burmistrz), bÄ™dÄ…ca osobÄ… oddanÄ… organizacji powojennego życia Sejn.

Uzyskanie powyższej decyzji zwiÄ…zaÅ‚o na zawsze dr Edwarda Rittlera z Sejnami. Natychmiast podjÄ…Å‚ sÅ‚użbÄ™ na rzecz spoÅ‚ecznoÅ›ci, wÅ›ród której spÄ™dzić miaÅ‚ resztÄ™ życia. Tu zaczÄ…Å‚ siÄ™ najbardziej intensywny i owocny okres jego pracy. Przez wiele lat pozostawaÅ‚ nie „jednym z lekarzy”, ale jedynym, jednoosobowÄ… instytucjÄ… sÅ‚użby zdrowia. MiaÅ‚ pod swojÄ… wyÅ‚Ä…cznÄ… opiekÄ… prawie dwadzieÅ›cia tysiÄ™cy maÅ‚ych i dużych mieszkaÅ„ców obszaru nieco wiÄ™kszego niż obecny powiat sejneÅ„ski. Gdy byÅ‚o trzeba, przyjmowaÅ‚ porody, byÅ‚ pediatrÄ…, internistÄ…, laryngologiem, a nawet radiologiem. BÄ™dÄ…c Å›wietnym organizatorem i czÅ‚owiekiem niezwykle odpowiedzialnym, rozumiaÅ‚, że w ówczesnej powojennej rzeczywistoÅ›ci jego funkcja to nie tylko leczenie, ale również praca nad tworzeniem sÅ‚użby zdrowia, obejmujÄ…cej swÄ… opiekÄ… jak najwiÄ™kszy teren SejneÅ„szczyzny.

Kiedy w 1956 r. powstał powiat, dr Rittler został kierownikiem Wydziału Zdrowia i organizował Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną i Stację Pogotowia Ratunkowego (1957 r.). Jednocześnie usilnie starał się o budowę szpitala. Sąsiednie szpitale nie były w stanie zapewnić dostatecznej liczby miejsc chorym z naszego terenu.

Praca dr Rittlera nie ograniczaÅ‚a siÄ™ do ustawowych godzin. Powodowany wielkÄ… troskÄ… o stan zdrowia pacjentów, bezinteresownie dokonywaÅ‚ pieszo codziennych obchodów w ich domach. CzyniÅ‚ to, pomimo ogromnego zmÄ™czenia caÅ‚odziennÄ… pracÄ…. Przez wiele lat, z braku pogotowia ratunkowego, spieszyÅ‚ furmankÄ… do nagÅ‚ych zachorowaÅ„, wypadków i ciężko chorych. Nie zrażaÅ‚y go ulewne deszcze ani mroźne noce. WiedziaÅ‚, że na jego pomoc czekajÄ… chorzy. Im poÅ›wiÄ™ciÅ‚ swe życie, tym najbardziej cierpiÄ…cym, wyniszczonym biologicznie w czasie okupacji. ByÅ‚ gotów nieść pomoc o każdej porze dnia i nocy. „Nasz doktor” – tak do dziÅ› nazywajÄ… go starsi mieszkaÅ„cy Sejn – żyÅ‚ bardziej niż skromnie.

Jego mieszkanie w „biaÅ‚ym domku” byÅ‚o otwarte dla wszystkich potrzebujÄ…cych. WynajmowaÅ‚ dwa pokoje, bez kanalizacji, bieżącej wody i centralnego ogrzewania, ze „sÅ‚awojkÄ…” z tyÅ‚u domu. Nie wymagaÅ‚ wiele dla siebie prywatnie. Inaczej byÅ‚o w kwestiach zawodowych. PeÅ‚en samodyscypliny, byÅ‚ wymagajÄ…cy wzglÄ™dem personelu medycznego.

Do Sejn zaczÄ™li przybywać mÅ‚odzi felczerzy, którzy osiedlali siÄ™ tu i za namowÄ… dr Rittlera koÅ„czyli medycynÄ™. W Sejnach sukcesywnie tworzyÅ‚o siÄ™ Å›rodowisko medyczne, które zaczynaÅ‚o silnie oddziaÅ‚ywać również kulturowo na tutejszÄ… spoÅ‚eczność. WielkÄ… pasjÄ… dr Rittlera byÅ‚y podróże. W 1936 r. odbyÅ‚ rejs statkiem „KoÅ›ciuszko” wokóÅ‚ Europy. Po wojnie, aż do lat sześćdziesiÄ…tych, zagranica byÅ‚a praktycznie nieosiÄ…galna, nawet dla lekarza. Powodem byÅ‚y, po pierwsze wzglÄ™dy finansowe, a po drugie „żelazna kurtyna”. Dopiero w latach sześćdziesiÄ…tych dr Rittler wybraÅ‚ siÄ™ wraz z żonÄ… do: JugosÅ‚awii, NRD, BuÅ‚garii i Rumunii. Z powodów zdrowotnych, byÅ‚o mu coraz ciężej. DawaÅ‚a o sobie znać cukrzyca. Doktor nie uznawaÅ‚ jednak biernego odpoczynku. Nawet w czasie urlopów każdy dzieÅ„ miaÅ‚ Å›ciÅ›le zaplanowany. Zawsze byÅ‚y piesze wycieczki i lektura. CzytaÅ‚ biegle w trzech jÄ™zykach: polskim, rosyjskim i niemieckim. BywaÅ‚ na wszystkich MiÄ™dzynarodowych Targach Książki organizowanych w Warszawie. MawiaÅ‚: „CzÅ‚owiek choćby nie wiem jak dÅ‚ugo żyÅ‚, nigdy nie może powiedzieć, że już dużo umie”.

DaÅ‚ siÄ™ poznać jako czÅ‚owiek szlachetny, skromny, bezpoÅ›redni i prawy, niepowtarzalny we współżyciu z ludźmi. Zawsze na pierwszym miejscu stawiaÅ‚ sprawy czÅ‚owieka i Ojczyzny. ByÅ‚y to dla niego najwyższe wartoÅ›ci, o które walczyÅ‚ i dla których pracowaÅ‚. Przez caÅ‚e życie przyÅ›wiecaÅ‚a mu idea najwyżej pojÄ™tego humanitaryzmu. TÄ… godnÄ… podziwu postawÄ… zapisaÅ‚ siÄ™ trwale w pamiÄ™ci spoÅ‚eczeÅ„stwa ziemi sejneÅ„skiej. ZmarÅ‚ 17 kwietnia 1972 r., spoczÄ…Å‚ na cmentarzu w Sejnach.

Dowodem pamiÄ™ci i wdziÄ™cznoÅ›ci spoÅ‚eczeÅ„stwa byÅ‚o nadanie jego imienia Szpitalowi Powiatowemu w Sejnach oraz ulicy, przy której siÄ™ znajduje, a także odsÅ‚oniÄ™cie tablicy pamiÄ…tkowej na budynku szpitala. Uroczystość, z inicjatywy pp. Eugenii i Tadeusza Milewskich, odbyÅ‚a siÄ™ 7 kwietnia 1987 r.

Etapy rozwoju Sejneńskiej Służby Zdrowia ukazuje poniższe kalendarium:

1947 rok – Dr E. Rittler przybywa do Sejn i organizuje pierwszy OÅ›rodek Zdrowia,

1954 rok – utworzony zostaje OÅ›rodek Zdrowia w PuÅ„sku,

1955 rok – powstaje Punkt Zdrowia w GÅ‚Ä™bokim Brodzie,

1956 rok – utworzony zostaje Powiat SejneÅ„ski, WydziaÅ‚ Zdrowia oraz Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna,

1957 rok – tworzy siÄ™ Punkt Zdrowia w Krasnopolu i PoluÅ„cach,

1957 rok – powstaje Pogotowie Ratunkowe,

1963 rok – do użytku zostaje oddany 70-Å‚óżkowy Szpital w Sejnach. Uroczystość otwarcia 1 wrzesieÅ„ 1963 rok,

1964 rok – zostaje utworzony OÅ›rodek Zdrowia w Gibach,

1966 rok – powstaje OÅ›rodek Zdrowia w Krasnopolu,

1968 rok – powstaje OÅ›rodek Zdrowia w Berżnikach,

1969 rok – utworzono PowiatowÄ… PrzychodniÄ™ ObwodowÄ… w Sejnach,

1970 rok – powstaje OÅ›rodek Zdrowia w Widugierach,

1972 rok – powstaje OÅ›rodek Zdrowia w Smolanach,

1973 rok – utworzony zostaje ZespóÅ‚ Opieki Zdrowotnej w Sejnach,

1975 rok – powstaje Gminny OÅ›rodek Zdrowia w Gibach,

1995 rok – Do użytku zostaje oddana nowa Przychodnia przy ul. Wojska Polskiego,

1997 rok – tworzy siÄ™ Samodzielny Publiczny ZakÅ‚ad Opieki Zdrowotnej w Sejnach,

2000 rok – Powstaje ZakÅ‚ad PielÄ™gnacyjno – OpiekuÅ„czy przy SP ZOZ w Sejnach,

2009 rok – remont i termomodernizacja budynków: Szpitala, Poradni Chirurgicznej i Administracji,

2012 rok - termomodernizacja budynków: ZakÅ‚adu PielÄ™gnacyjno–OpiekuÅ„czego oraz Przychodni Powiatowych przy ul. Wojska Polskiego,

2013 rok – informatyzacja SP ZOZ w Sejnach,

2015 rok – rozbudowa Szpitala Powiatowego w Sejnach, zakup aparatu TK oraz RTG,

2022 rok – modernizacja laboratorium, remont i przebudowa pralni na punkt pralniczy.

 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.17.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
16.07.2024

sprzedawca

16.07.2024

KASJER/SPRZEDAWCA

16.07.2024

Hydraulik

Dodaj nowe og³oszenie