07.11.2019

Szybkie i sprawniej działające sądy. Wchodzą w życie zmiany w Kodeksie postępowania cywilnego

W czwartek, 7 listopada weszły w życie zmiany procesu cywilnego, przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Dzięki gruntownej reformie Kodeksu postępowania cywilnego znacznie uproszczone i przyspieszone będą postępowania przed sądem. Nowe regulacje zapewnią Polakom szybkie i skuteczne dochodzenie swoich praw, rzetelne postępowania i sprawiedliwe wyroki.

- To zmiany wrÄ™cz fundamentalne. OdpowiadajÄ… na wielkie oczekiwanie spoÅ‚eczne, aby sprawy w sÄ…dach mogÅ‚y toczyć siÄ™ szybko i profesjonalnie – mówiÅ‚, zapowiadajÄ…c te zmiany podczas konferencji w grudniu 2018 r. Minister SprawiedliwoÅ›ci Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Reforma wprowadza szereg rewolucyjnych rozwiÄ…zaÅ„, które sÅ‚użą rozstrzyganiu znacznej części spraw już na pierwszej rozprawie. Skraca drogÄ™ obywateli do sÄ…dów – sprawy zwykle bÄ™dÄ… toczyć w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Zmiany ograniczajÄ… możliwość sabotowania postÄ™powaÅ„ poprzez zgÅ‚aszanie nieustannych zażaleÅ„. DajÄ… również gwarancjÄ™ obiektywizmu postÄ™powaÅ„, wyÅ‚Ä…czajÄ…c automatycznie sÄ™dziów i caÅ‚e sÄ…dy, jeÅ›li ich bezstronność może być kwestionowana.

Najważniejsze zmiany Kodeksu postępowania cywilnego:

Zasada jednej rozprawy

ReguÅ‚Ä… w mniej skomplikowanych sprawach cywilnych bÄ™dzie tylko jedna rozprawa, na której zapadnie wyrok. Temu sÅ‚uży wprowadzenie posiedzenia przygotowawczego i obowiÄ…zku pisemnej odpowiedzi na pozew.

Pozwany jeszcze przed rozpoczÄ™ciem postÄ™powania pisemnie musi odnieść siÄ™ do zarzutów. To pozwoli sÄ™dziemu na wczeÅ›niejsze zapoznanie siÄ™ z argumentami obu stron, wystÄ™powanie w roli rozjemcy, a jeÅ›li nie dojedzie do ugody – sprawne przygotowanie planu rozprawy i wczeÅ›niejsze wezwanie stron do uzupeÅ‚nienia dowodów.

Sprawa w sÄ…dzie cywilnym rozpocznie siÄ™ od posiedzenia przygotowawczego. SÄ™dzia bÄ™dzie zabiegać o zawarcie przez strony ugody lub przystÄ…pienie do mediacji. DotÄ…d praktycznie każdÄ… sprawÄ™ kierowano na rozprawÄ™. SÄ…dy byÅ‚y zasypywane ogromnÄ… liczbÄ… pozwów.

Krótkie terminy

JeÅ›li ogÅ‚oszenie wyroku w procesie cywilnym nie bÄ™dzie możliwe na pierwszej rozprawie, sÄ™dzia na posiedzeniu przygotowawczym jest zobowiÄ…zany wyznaczyć kilka nastÄ™pujÄ…cych bezpoÅ›rednio po sobie terminów rozpraw. Nie bÄ™dzie wielomiesiÄ™cznych przerw miÄ™dzy nimi.

Zeznania na piśmie

Przyspieszeniu postÄ™powaÅ„ sÅ‚uży rozszerzenie możliwoÅ›ci skÅ‚adania zeznaÅ„ na piÅ›mie. Dotyczy stron postÄ™powania i Å›wiadków, którzy nie mogÄ… stawić siÄ™ na rozprawÄ™, np. ze wzglÄ™du na pobyt za granicÄ….

Sankcje za przewlekanie postępowań

W przypadkach celowego przewlekania cywilnych postępowań można zasądzić wobec strony stosującej wybiegi prawne nawet dwukrotnie wyższe odsetki od zasądzonej kwoty i podwojone koszty procesu.

Koniec nadużywania zażaleń

Zmiany prowadzić bÄ™dÄ… do wyeliminowania patologicznych praktyk polegajÄ…cych na niekoÅ„czÄ…cym siÄ™ skÅ‚adaniu zażaleÅ„ w tych samych sprawach, mimo że sÄ…d je odrzuca. To czÄ™sta i nieetyczna metoda stosowana np. przez firmy, które Å›wiadomie wydÅ‚użajÄ… postÄ™powania, chcÄ…c zniechÄ™cić oszukane przez siebie osoby do kontynuowania procesu.

Ponawiane zażalenia w już rozstrzygniętych sprawach będą włączane do akt bez wydawania przez sąd ponownych decyzji. Tak samo będą traktowane inne wnioski procesowe składane w celu przewlekania postępowania, np. o wykładnię, sprostowanie czy uzupełnienie orzeczenia albo ponawiane wielokrotnie wnioski o wyłączenie sędziego. Takie rozwiązanie nie ogranicza praw stron procesu. Nieuwzględnione zażalenie pozostaną w aktach i mogą być dla stron powodem podważenia wyroku w drugiej instancji.

Szybki tryb dla przedsiÄ™biorców

Usprawnieniu postÄ™powaÅ„ w sprawach gospodarczych, w których stronami sÄ… przedsiÄ™biorcy, sÅ‚użą szybsze procedury i ustalenie zalecanego terminu rozpoznania sprawy – ma on być krótszy niż sześć miesiÄ™cy.

Firmy sÄ… profesjonalnie przygotowane do prowadzenia spraw prawnych i dysponujÄ… peÅ‚nÄ… dokumentacjÄ… zwiÄ…zanÄ… ze swojÄ… dziaÅ‚alnoÅ›ciÄ…, dlatego sprostanie przyÅ›pieszonym procedurom zwykle nie jest problemem. JeÅ›li jednak uznajÄ… przyspieszony tryb za niekorzystny dla siebie, mogÄ… wnioskować o „zwykÅ‚e” postÄ™powanie.

Sądy bliżej ludzi

Osoby skÅ‚adajÄ…ce pozwy przeciwko firmom, które majÄ… siedziby z dala od ich miejsca zamieszkania, nie bÄ™dÄ… zmuszone jeździć do sÄ…dów tam, gdzie sÄ… zarejestrowane te firmy. MogÄ… wybrać, czy ich pozew rozpatrzy sÄ…d mieszczÄ…cy siÄ™ w ich miejscowoÅ›ci albo w pobliżu, czy tam, gdzie firma ma siedzibÄ™. A jeÅ›li ta zÅ‚oży pozew przeciwko klientowi, np. za nieopÅ‚acony rachunek, sprawa bÄ™dzie rozpatrywana przez sÄ…d wÅ‚aÅ›ciwy dla miejsca zamieszkania klienta.

Ta zmiana to uÅ‚atwienie dla Polaków, którzy sÄ… zmuszani do ponoszenia kosztów zwiÄ…zanych z wyjazdem na rozprawy w odlegÅ‚ym sÄ…dzie. To także skrócenie postÄ™powaÅ„ w sprawach cywilnych, których znaczna część zostanie przeniesiona z najbardziej obÅ‚ożonych sÄ…dów w dużych miastach do sÄ…dów w mniejszych miejscowoÅ›ciach.

Zwięzłe uzasadnienia

W pisemnych uzasadnieniach wyroków sÄ™dziowie nie bÄ™dÄ… przepisywać treÅ›ci zeznaÅ„ i dokumentów z akt sprawy ani cytować orzeczeÅ„ SÄ…du Najwyższego – wystarczy zarysowanie istoty problemu. Nie bÄ™dÄ… też musieli odnosić siÄ™ do caÅ‚oÅ›ci rozstrzygniÄ™cia. To strona, która wniesie o sporzÄ…dzenie pisemnego uzasadnienia okreÅ›li, czy oczekuje na piÅ›mie peÅ‚nego uzasadnienia, czy tylko we fragmencie odnoszÄ…cym siÄ™ do tej części wyroku, od której zamierza siÄ™ odwoÅ‚ać.

Takie rozwiÄ…zanie odciąży sÄ™dziów, którzy zaoszczÄ™dzony czas bÄ™dÄ… mogli poÅ›wiÄ™cić na rozpoznawanie innych spraw. Przede wszystkim skróci drogÄ™ do wniesienia ewentualnej apelacji. KwestionujÄ…ce wyrok strony nie bÄ™dÄ… miesiÄ…cami czekać na peÅ‚ne pisemne uzasadnienie, które umożliwia apelacjÄ™.

Bez gadulstwa

SÄ™dziowie nie bÄ™dÄ… ogÅ‚aszać wyroków i postanowieÅ„ na posiedzeniu, na które nikt siÄ™ nie stawiÅ‚. DotÄ…d musieli to robić, nawet jeÅ›li poza sÄ™dziÄ… nie byÅ‚o nikogo na sali.

Gwarancja obiektywizmu

Gdy wniesiona do sÄ…du sprawa dotyczy orzekajÄ…cego w nim sÄ™dziego lub bliskiej mu osoby, postÄ™powanie bÄ™dzie automatycznie przenoszone do innego sÄ…du. 
Tak, by nie byÅ‚o wÄ…tpliwoÅ›ci co do obiektywizmu wyroków. Nie bÄ™dzie czasochÅ‚onnego rozpatrywania wniosków o wyÅ‚Ä…czenie pojedynczych sÄ™dziów.

Sposób na lokalne ukÅ‚ady

Nadzwyczajne narzÄ™dzie przewidziano dla sytuacji, gdy uczestnikiem postÄ™powania jest osoba z lokalnych elit, która może mieć duże wpÅ‚ywy w miejscowym Å›rodowisku sÄ™dziowskim. Na wniosek strony SÄ…d Najwyższy bÄ™dzie mógÅ‚ przenieść postÄ™powanie do innego sÄ…du.

Nagrywanie rozpraw przez strony

Strony procesowe nie sÄ… już skazane na swÄ… pamięć, notatki i protokoÅ‚y spisane przez pracowników sÄ…du na podstawie nagraÅ„ rejestrowanych przez sÄ…dowe urzÄ…dzenia. MogÄ… też same nagrywać przebieg rozpraw. Wystarczy poinformować sÄ…d o takim zamiarze.

Formalna kontrola tylko w drugiej instancji

Przyspieszeniu postÄ™powania i ujednoliceniu kryteriów sÅ‚uży zasada, zgodnie z którÄ… apelacje od wyroków bÄ™dÄ… sprawdzane pod wzglÄ™dem formalnym jedynie w sÄ…dach drugiej instancji. Ta czynność byÅ‚a dotÄ…d dublowana w sÄ…dach drugiej i pierwszej instancji.

 

Biuro Komunikacji i Promocji

Ministerstwo Sprawiedliwości

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
07.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
26.07.2024

SZUKAM PRACY

Dodaj nowe og³oszenie