Prezydenci Litwy Gitanas Nausėda i Polski Andrzej Duda spotkali się w czwartek, 07.07.br. w Szypliszkach, gdzie odwiedzili zlokalizowane na przesmyku suwalskim Mobilne Stanowisko Dowodzenia Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód.
Zadaniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny - Wschód jest koordynacja działań czterech wielonarodowych batalionowych grup bojowych NATO rozmieszczonych w ramach eFP (wzmocnionej wysuniętej obecności) w Polsce, na Litwie, Łotwie i w Estonii. Ubiegłotygodniowy szczyt w Madrycie postanowił o wzmocnieniu wysuniętej obecności NATO na północno - wschodniej i południowo - wschodniej flance NATO, bataliony mają być w razie potrzeby gotowe do rozwinięcia do poziomu brygad.
Prezydentom towarzyszyli ministrowie obrony obu krajów: Mariusz Błaszczak i Arvydas Anusauskas. Wraz z Andrzejem Dudą w Szypliszkach są również ministrowie KPRP Jakub Kumoch i Wojciech Kolarski.
O wzmacnianiu wschodniej flanki i poczuciu bezpieczeństwa na przesmyku suwalskim
Tematem rozmów było m.in. zabezpieczenie tych regionów, które przylegają do obwodu kaliningradzkiego i Białorusi, czyli Suwalszczyzny i przeciwległych litewskich regionów.
Prezydenci rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa i obronności, postępach we wzmacnianiu wschodniej flanki NATO po niedawnym szczycie Sojuszu w Madrycie. Przywódcy państw rozmawiali także o agresji Rosji na Ukrainę, potrzebie rozszerzenia sankcji wobec agresora oraz o dalszym wsparciu politycznym, wojskowym, gospodarczym i humanitarnym dla Ukrainy.
Prezydent Litwy w rozmowie z polskim przywódcą wskazywał na potrzebę zacieśnienia relacji transatlantyckich, ściślejszej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w celu przeciwdziałania zagrożeniom i wyzwaniom pojawiającym się w regionie.
Prezydent Andrzej Duda, po rozmowach z Gitanasem Nausėdą, zapewniał w wystąpieniu, że na tzw. przesmyku suwalskim jest bezpiecznie. Zarówno mieszkańcy tego rejonu, jak i turyści mogą czuć się bezpiecznie.
A. Duda podkreślił, że wizyta ma na celu rozwianie wątpliwości mieszkańców i mediów międzynarodowych dotyczących bezpieczeństwa korytarza suwalskiego.
- Prezydent Republiki Litewskiej i ja postanowiliśmy przyjechać na ten odcinek i pokazać, że to miejsce jest bezpieczne" – powiedział A. Duda.
Podkreślił, że bezpieczeństwo odcinka zapewniają siły litewskie, polskie i NATO.
- Siły batalionowe działające zarówno po naszej stronie, jak i po stronie sąsiada dają nam gwarancję, można ją w każdej chwili zwiększyć z 30 tys. sił do 300 tys. - podkreślił prezydent RP.
Według niego Litwa i Polska „starają się zrobić wszystko, aby wzmocnić format obronny", realizując decyzje podjęte podczas szczytu w Madrycie.
Postanowiliśmy obaj przyjechać na przesmyk suwalski, by pokazać, że jest tu bezpiecznie dzięki codziennej spokojnej, ale absolutnie pełnej czujności, służbie żołnierzy polskich, litewskich, żołnierzy NATO
– To tu właśnie są obecni żołnierze Sojuszu Północnoatlantyckiego w ramach tego, co nazywamy „enhanced Forward Presence", a teraz, od szczytu NATO, będziemy nazywali „enhanced Forward Defence" – wyjaśnił polski Prezydent.
– Te batalionowe grupy bojowe, stacjonujące dzisiaj tutaj, w części polskiej, i w części litewskiej za granicą, są sojuszniczą gwarancją bezpieczeństwa tego regionu, która będzie wzmacniana – z gotowości w postaci do tej pory 40 000 żołnierzy do gotowości w postaci 300 000 żołnierzy – mówił Prezydent Duda.
Jak podkreślił, w regionie obecna jest Wielonarodowej Dywizja Północny–Wschód, w tym także wchodząca w jej skład 15. Giżycka Brygada Zmotoryzowana, a także żołnierze z litewskiej zmotoryzowanej brygady piechoty „Żelazny Wilk". Zwrócił również uwagę na obecność ponad 11 000 żołnierzy amerykańskich w Polsce i zapowiadaną stałą obecność dowództwa V Korpusu Armii USA w Poznaniu.
– Właśnie to stanowi kwintesencję tego, o czym mówił niedawno w Warszawie Prezydent USA Joe Biden, przemawiając na dziedzińcu Zamku Królewskiego. To absolutne potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa z artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego; to gwarancja kolektywnej ochrony państw NATO – realizowanej, jeśli zaszłaby taka potrzeba, poprzez obronę każdej piędzi ziemi NATO – mówił Andrzej Duda.
– Chcę z całego serca podziękować żołnierzom polskim, litewskim i wszystkim naszym sojusznikom, na czele z państwem ramowym – USA, ale też wszystkim naszym sojusznikom z NATO, którzy służą w tej części Europy – za ich służbę, za ich gotowość i za to, że dzięki nim ta ziemia jest bezpieczna- dziękował prezydent Andrzej Duda.
Litwa i Polska demonstrują determinację do wspólnego działania
- Dzisiaj, w obliczu brutalnej wojny Rosji na Ukrainie i ciągłych zagrożeń dla naszych krajów, nasze spotkanie pokazuje, że jesteśmy razem, że stoimy ramię w ramię w obronie naszego bezpieczeństwa i wolności. Najbliższe lata będą wymagały od nas wszystkich dużej koncentracji na wzmacnianiu naszej obrony i bezpieczeństwa zarówno na szczeblu NATO, bilateralnym, jak i narodowym – powiedział prezydent Republiki Litewskiej.
Według głowy państwa litewskiego, Sojusz musi być gotowy do obrony każdego skrawka sojuszniczego terytorium przed wszelką agresją, gdyż jest to jedyny sposób na zagwarantowanie odpowiedniego odstraszania. Dbałość o dwustronną współpracę wojskową między Litwą a Polską jest nie mniej ważna niż wysiłki w ramach Sojuszu.
- Musimy zacieśnić współpracę dwustronną między Litwą a Polską, ponieważ każda odpowiedź zaczynałaby się od naszej wykazanej determinacji do wspólnego działania. Musimy pokazać, że korytarz suwalski nie dzieli, ale jednoczy nasze narody do wspólnego działania w imię bezpieczeństwa i wolności nas wszystkich – podkreślił prezydent Litwy.
Inspekcja litewskiego batalionu
Wieczorem przywódcy obu krajów odwiedzą batalion logistyczny Wielkiego Księcia Litewskiego Vytenisa w Mariampolu, gdzie dokonają inspekcji sprzętu wojskowego.
Zadaniem Batalionu Logistycznego Wsparcia Generalnego im. Wielkiego Księcia Vytenisa jest zapewnienie wspólnego wyposażenia bojowego jednostek armii litewskiej na terytorium Litwy i poza nią oraz rozwój zdolności logistycznych wyższego szczebla NATO i UE.
Żołnierze batalionu zdobywają doświadczenie nie tylko w ćwiczeniach na Litwie i za granicą, ale także w operacjach międzynarodowych. Od 2005 roku żołnierze batalionu Vytenis nieprzerwanie uczestniczyli w Prowincjonalnej Grupie Odbudowy (PAG) działającej w prowincji Goro w Afganistanie pod dowództwem Litwy. Od 2005 Żołnierze batalionu pełnią również służbę w Siłach Szybkiego Reagowania NATO (NRF).
Wielki Książę Litewski Vytenis rządził Litwa w latach1295 - 1316. Okres jego panowania naznaczony był ciągłymi walkami Litwy z Zakonem Krzyżackim i Rusią Wołyńską. Około 1312 ze względu na katolicki chrzest swojej rodziny (a może i całego Wielkiego Księstwa Litewskiego) Vytenis zaprosił mnichów franciszkańskich na Litwę. Prawdopodobnie w tym czasie za jego zgodą wybudowano w Wilnie kościół katolicki. Ostatnie badania archeologiczne wykazały, że za panowania Vytenisa Wilno zaczęło się przekształcać z małej osady rzemieślników i kupców w prawdziwe miasto. To jego imię nosi obecnie litewski batalion rozmieszczony w Mariampolu.
WYG
Źródła i foto: Kancelarie Prezydentów RL i RP; Batalion Logistyczny Wielkiego Księcia Litewskiego Vytenisa w Mariampolu