08.08.2024

Tak ma wyglądać nowe Muzeum Kanału Augustowskiego. Ratusz szuka wykonawcy

Dwukondygnacyjny obiekt ma mieć powierzchnię około 1500 metrów i powstanie w okolicy budynków - ratusza oraz Bazy Sportów Wodnych.

- Muzeum ma mieć nieregularny plan dopasowany do narożnika działki. Jego bryła będzie „wiła się” wzdłuż południowej granicy terenu. Dzięki zastosowaniu płaskiego dachu zyskamy współczesny, minimalistyczny wygląd. Z zewnątrz część elewacji pokryta zostanie elementami ozdobnymi z drewna modrzewiowego. Całość dobrze będzie komponowała się z istniejącą już Bazą Kajakarzy i nowym placem zabaw na Błoniach  – zapowiada burmistrz Augustowa Mirosław Karolczuk.

 
Nowe możliwości
 
Na parterze muzeum zaplanowano dużą salę wielofunkcyjną, dwa pomieszczenia wystawowe oraz pracownię komputerową. Będzie tam również magazyn zbiorów i gabinet do ich opracowywania.
- Rozkład sal w muzeum jest dobrze przemyślany. Są miejsca na wystawy stałe i czasowe. W razie potrzeby można połączyć pomieszczenia i uzyskać dużą przestrzeń. Będzie tam też spora sala wykładowo-edukacyjna oraz pracownia rękodzieła z piecem do wypalania ceramiki -podkreśla Katarzyna Raczkowska - Miejska Radna. 
Żelazny punkt każdej wycieczki
 
Muzeum będzie obowiązkowym punktem wycieczek po Augustowie.
- Idea ulokowania obiektu w tym miejscu wiąże się z wytyczeniem nowej ścieżki turystycznej, która będzie  zaczynać się przy ulicy 3 Maja, gdzie powstaje Muzeum Obławy Augustowskiej. Chcielibyśmy, aby turysta po jego zwiedzeniu, przeszedł do naszego muzeum. Stąd, po obejrzeniu wystaw, trafi wprost nad Kanał Augustowski i będzie mógł go zobaczyć na żywo. W niedalekiej odległości znajduje się jedna ze śluz – mówi wiceburmistrz Augustowa Sławomir Sieczkowski.
Ambasada młodzieży
 
Nowy budynek, to nie tylko muzeum. Mediateka będzie miejscem, w którym młodzież rozwinie skrzydła.
- Nasza młodzieżpotrzebuje swojego miejsca. Zadbanego, bezpiecznego i pozwalającego poznawać świat, zdobywać pasje, czy po prostu poszukiwać. W mediatece będą odbywały się zajęcia warsztatowe, młodzi będą mogli skorzystać z nowoczesnych pracowni, pomieszczeń, w których będą odbywać się konferencje, spotkania, wystawy. Młodzi mieszkańcy zgłaszają nam swoje potrzeby. Wspólne miejsce dla młodzieży jest jedną z tych, o której słyszę najczęściej – podkreśla zastępca burmistrza Filip Chodkiewicz.
Duże pieniądze dzięki współpracy
 
Ile kosztować będzie muzeum, dowiemy się za kilka dni, gdy rozstrzygnięty zostanie przetarg na jego budowę. Pewne jest, że większość tej kwoty pokryje 10 mln zł z rządowego programu Polski Ład.
 
Pieniądze te zdobył Augustowski Związek Międzygminny, który miasto powołało wspólnie z gminą wiejską Augustów. Bez tego kroku sięgnięcie po tak duże dofinansowanie nie byłoby możliwe. Przewodniczącą związku jest była miejska radna Magdalena Śleszyńska. 
- Jest jedną z osób, która doradza nam w sprawie kształtu przyszłego muzeum. To również ona zabiegała o utworzenie w Augustowie mediateki i pozyskanie finansowania. Magdalena Śleszyńska od lat współpracuje z młodzieżą i zna jej potrzeby - mówi o jej roli burmistrz Mirosław Karolczuk.
Zgodnie ze wstępnymi planami, budowa muzeum może zakończyć się w 2027 roku.
Źródło i wizualizacje: UM Augustów
udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Zapraszamy na relację na żywo


Nowak-Mosty MKS Będzin


Ślepsk Malow Suwałki

27.11.2024
17:30

Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
11.27.2024 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
27.11.2024

Szukam pracy

Dodaj nowe ogoszenie