Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej zaprasza wszystkich miłośników tradycji, którzy chcą mieć na świątecznym stole te małe dzieła sztuki. Pisankarki z Lipska będą nie tylko sprzedawać swoje prace, ale też pokażą, jak wygląda zdobienie jaj techniką batiku szpilkowego.
PoczÄ…tek wydarzenia 26 marca o godz. 11 w zagrodzie z Pieczysk.
Swój udziaÅ‚ w targach zapowiedziaÅ‚o dziewięć twórczyÅ„ z Lipska nad BiebrzÄ…. To prawdziwe zagÅ‚Ä™bie talentów pisankarskich. SztukÄ™ zdobienia jaj technikÄ… batiku szpilkowego mieszkanki miejscowoÅ›ci przekazujÄ… sobie z pokolenia na pokolenie.
Batik szpilkowy to nakÅ‚adanie rozgrzanego wosku na skorupkÄ™ jajka przy pomocy szpileczki. W ten sposób powstajÄ… przecinki, z których pisankarki tworzÄ… doskonaÅ‚e kompozycje, równomiernie rozÅ‚ożone na caÅ‚ej powierzchni jajka: rozety, sÅ‚oneczka, wachlarze, Å‚aÅ„cuszki. Dawniej, po naÅ‚ożeniu woskowego ornamentu, jajko zanurzano w naturalnych barwnikach, uzyskiwanych z wywaru kory dÄ™bowej lub olchowej, czÄ™sto zmieszanej z opiÅ‚kami żelaza, a nastÄ™pnie gotowano w wywarze z Å‚usek cebuli. NadawaÅ‚y one pisance charakterystycznÄ…, czarnÄ… bÄ…dź brunatnÄ… barwÄ™. Barwiono też pisanki w samym wywarze z Å‚upin cebuli, co pozwalaÅ‚o uzyskać różne odcienie brÄ…zu – od zÅ‚ocistego po brunatnÄ… czerwieÅ„. Na poczÄ…tku lat siedemdziesiÄ…tych XX w. peÅ‚ne jajka zostaÅ‚y zastÄ…pione wydmuszkami, a naturalne barwniki – syntetycznymi farbami do tkanin weÅ‚nianych i jedwabnych. Poprzez kilkakrotne zanurzenie pisanki w barwnikach, w kolejnoÅ›ci od najjaÅ›niejszego do najciemniejszego i równoczesne wzbogacanie ornamentu, na skorupce jajka powstajÄ… wielobarwne dekoracje.
Technika batiku szpikowego kultywowana jest na Suwalszczyźnie, a także za naszÄ… wschodniÄ… granicÄ… - na Litwie i w póÅ‚nocnej części BiaÅ‚orusi.
Co roku twórczynie ludowe z Lipska wykonujÄ… kilka tysiÄ™cy pisanek, które trafiajÄ… na Å›wiÄ…teczne stoÅ‚y nie tylko w Polsce. Targi Pisanki Lipskiej w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej bÄ™dÄ… niepowtarzalnÄ… okazjÄ… by je zdobyć na wÅ‚asny stóÅ‚ - stoiska z pisankami bÄ™dÄ… czynne w niedzielÄ™ 26 marca od 11 do 15. Przez caÅ‚y ten czas można bÄ™dzie oglÄ…dać pokazy pisankarskie, wziąć udziaÅ‚ w warsztatach wykonywania palm wielkanocnych, zwiedzać z przewodnikiem wystawy w zabytkowych budynkach na terenie skansenu. Amatorzy posiÅ‚ków na Å›wieżym powietrzu mogÄ… zabrać ze sobÄ… coÅ› do jedzenia i zjeść obiad przy ognisku.
źródÅ‚o: Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej
oprac.: Paulina Dulewicz
fot.: Kamil Timoszuk