26.10.2014

Telepraca – przeczytaj zanim podejmiesz!

Wygodnie, komfortowo i elastycznie – dla wielu telepraca to marzenie. Nie zawsze jest jednak różowo, a podjęcie takiej formy współpracy niesie za sobą określone konsekwencje – także na gruncie prawnym. Co o plusach i minusach telepracy sądzą specjaliści? Czy szef ma obowiązek zgodzić się na taką formę realizowania obowiązków pracowniczych?

Telepraca kojarzona jest powszechnie z pracÄ… z domu, wymaga to jednak pewnego doprecyzowania. TÄ™ formÄ™ zatrudnienia definiuje i reguluje Kodeks Pracy w rozdziale 2b. W myÅ›l przepisów mianem telepracy okreÅ›lamy pracÄ™ wykonywanÄ… regularnie poza zakÅ‚adem pracy, z wykorzystaniem Å›rodków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o Å›wiadczeniu usÅ‚ug drogÄ… elektronicznÄ….  Warto tu od poczÄ…tku zaznaczyć, że telepraca to forma wykonywania pracy a nie nowa forma zatrudnienia. Telepracownik nie może być traktowany gorzej od zwykÅ‚ych pracowników – w zakresie wynagrodzenia, urlopów, szkoleÅ„ etc.

Bo w tym cały jest ambaras

Aby wypełniać obowiązki pracownicze w tej formie potrzebna jest zgoda i wola obu stron tj. pracownika oraz pracodawcy.

 – Warto zaznaczyć, że umowa o telepracÄ™ powinna zawierać wszystkie elementy klasycznej umowy o pracÄ™ – mówi Konrad Syryca z Fic, Syryca Kancelarii Radców Prawnych Sp. P. 

– Chodzi tu w szczególnoÅ›ci o zapisy dotyczÄ…ce rodzaju pracy, czasu pracy czy wynagrodzenia. Dodatkowo umowa powinna zawierać zapis mówiÄ…cy o tym, że mamy do czynienia z telepracÄ…, i okreÅ›lać warunki jej wykonywania – zaznacza mec. Syryca.

TakÄ… formÄ™ wykonywania pracy można przyjąć od samego poczÄ…tku zatrudnienia lub też ubiegać siÄ™ o niÄ… już w trakcie trwania stosunku pracy. PodsumowujÄ…c: telepracownikiem można stać siÄ™ od samego poczÄ…tku lub dopiero po jakimÅ› czasie zatrudnienia. Czy szef ma obowiÄ…zek pozwolić nam pracować w takiej formie? Przepisy sÄ… dosyć enigmatyczne w tej kwestii – prawo zobowiÄ…zuje pracodawcÄ™ do uwzglÄ™dnienia, w miarÄ™ możliwoÅ›ci, wniosku pracownika o wykonywanie obowiÄ…zków na zasadach telepracy.  Jak widać bez dobrej woli obu stron ani rusz, telepraca oparta jest na wzajemnym porozumieniu obu stron.

Tego oczekuj, tego pilnuj

ZaÅ‚óżmy, że podjÄ…Å‚eÅ› już telepracÄ™ – czego możesz oczekiwać od swojego szefa? Jeżeli nie umówiliÅ›cie siÄ™ inaczej, to pracodawca zobowiÄ…zany jest dostarczyć Tobie sprzÄ™t konieczny do należytego wypeÅ‚niania obowiÄ…zków oraz pokryć koszty jego ubezpieczenia i konserwacji. W grÄ™ wchodzi tu najczęściej komputer, oprogramowanie i telefon sÅ‚użbowy. Co ciekawe, kodeks pracy zobowiÄ…zuje pracodawcÄ™ do zapewnienia pracownikowi stosownej pomocy technicznej. Teraz druga strona medalu: a mianowicie obowiÄ…zki telepracownika. OczywiÅ›cie telepracownik musi realizować swoje pracownicze powinnoÅ›ci i wywiÄ…zywać siÄ™ z przyjÄ™tych w umowie o pracÄ™ ustaleÅ„. Oprócz tego powinien on pamiÄ™tać o tym, iż szef ma prawo przeprowadzić kontrolÄ™ wykonania zadaÅ„. Telepracownik – podobnie jak „zwykÅ‚y pracownik”, zobowiÄ…zany jest też do dbania o sÅ‚użbowy sprzÄ™t i korzystania z niego zgodnie z instrukcjami.

Telepraca daje pracownikom wiÄ™cej swobody i możliwość pracy „ z domu”, z drugiej jednak strony wymaga od zatrudnionych dobrej dyscypliny pracy i motywacji. Ten model wykonywania obowiÄ…zków sÅ‚użbowych może być atrakcyjny zwÅ‚aszcza dla osób niepeÅ‚nosprawnych oraz rodziców wychowujÄ…cych maÅ‚e dzieci. 

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.10.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie