23.02.2017

Tłusty Czwartek z małym dzieckiem. Nie za słodki, nie za tłusty

Wywodząca się z czasów pogańskich tradycja Tłustego Czwartku jest z ochotą kultywowana nie tylko przez miłośników słodyczy. Kiedyś tego dnia zajadano się pączkami z ciasta chlebowego, nadziewanego słoniną i mięsem. Około XVI wieku, ku uciesze łasuchów, pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej.

W tym wyjÄ…tkowym dniu należy jednak szczególnie pamiÄ™tać, że dziecko powinno spożywać znacznie mniej cukru niż my, doroÅ›li. Jego organizm wciąż siÄ™ rozwija i ma specjalne wymagania żywieniowe, które należy każdego dnia zaspokajać z należytÄ… starannoÅ›ciÄ….

„Jeden pÄ…czek nie zaszkodzi” – czy na pewno?

CzÄ™sto sÅ‚yszymy to wÅ‚aÅ›nie zdanie, wypowiadane przez ciociÄ™ czy babciÄ™, czÄ™stujÄ…cÄ… naszÄ… pociechÄ™ tym popularnym smakoÅ‚ykiem. Jeden z przesÄ…dów gÅ‚osi nawet, że jeÅ›li ktoÅ› w TÅ‚usty Czwartek nie zje choć jednego pÄ…czka, nie bÄ™dzie mu siÄ™ wiodÅ‚o przez najbliższy rok. Być może dorosÅ‚emu czÅ‚owiekowi faktycznie jeden nie zaszkodzi. Przyjrzyjmy siÄ™ jednak dokÅ‚adnie przysmakowi, który chcemy podać maÅ‚emu dziecku. Tradycyjny pÄ…czek Å›redniej wielkoÅ›ci to aż 300 kcal i ok. 9 Å‚yżeczek cukru! Jego nadmiar w diecie może zaÅ› prowadzić do próchnicy, nadwagi, otyÅ‚oÅ›ci, a w konsekwencji do poważnych chorób metabolicznych (np. cukrzycy). Poza cukrem pÄ…czek zawiera również tÅ‚uszcze trans, których nadmierne spożycie zwiÄ™ksza ryzyko chorób serca i ukÅ‚adu krwionoÅ›nego[1]. Nadzienie pÄ…czka to zazwyczaj dosÅ‚adzany dżem, zawierajÄ…cy konserwanty i sztuczne barwniki, które mogÄ… uczulać. Aby zatem ocenić, czy ów „jeden pÄ…czek” nie zaszkodzi naszemu maluszkowi, przyjrzyjmy siÄ™ normom stworzonym przez specjalistów.

Jakie cukry w diecie dziecka?

Najbezpieczniejsze dla organizmu sÄ… produkty, które po spożyciu nie powodujÄ… gwaÅ‚townych skoków poziomu glukozy we krwi, a wiÄ™c te o niskim indeksie glikemicznym (IG). Dla porównania – pÄ…czek ma wysoki IG (76), natomiast marchew niski (30)[2], co oznacza, że po jej spożyciu poziom glukozy roÅ›nie powoli i utrzymuje siÄ™ przez dÅ‚uższy czas na optymalnym poziomie. Glukoza, która powstaje w wyniku przemiany cukrów zawartych w pokarmach jest niezbÄ™dny dla prawidÅ‚owego funkcjonowania i rozwoju mózgu dziecka. Nie znaczy to jednak, że jedzenie sÅ‚odyczy jest niezbÄ™dne dla dobrej pracy mózgu. Warto pamiÄ™tać, że to we wczesnym dzieciÅ„stwie szczególnie ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™ nawyki żywieniowe, które majÄ… szansÄ™ przetrwać. Zapotrzebowanie dziecka na cukier zaspokajajmy wiÄ™c poprzez regularne, czÄ™ste podawanie posiÅ‚ków o niskim indeksie glikemicznym. PamiÄ™tajmy, że czÄ™stotliwość oraz rodzaj podawanych produktów zawsze powinny być dopasowane do wieku dziecka.

A co z tłuszczami?

PÄ…czek, oprócz dużej dawki cukru, zawiera także tÅ‚uszcze i również na ich jakość warto zwrócić uwagÄ™. TÅ‚uszcze sÄ… potrzebne w codziennym jadÅ‚ospisie dziecka, gdyż ich niedobór może wpÅ‚ywać niekorzystnie na tempo wzrostu i rozwoju dzieciÄ™cego organizmu. W żywieniu dzieci powyżej 1. roku życia tÅ‚uszcze powinny stanowić ok. 30-35% codziennej diety. Cenne sÄ… tÅ‚uszcze pochodzenia zarówno zwierzÄ™cego (masÅ‚o), jak i roÅ›linnego (oleje, oliwa). Szczególnie zalecane sÄ… niezbÄ™dne nienasycone kwasy tÅ‚uszczowe, przede wszystkim z grupy omega 3 i omega 6. UmożliwiajÄ… one wchÅ‚anianie ważnych witamin, sÄ… budulcem bÅ‚on komórkowych, jak również sÄ… niezbÄ™dne do rozwoju tak ważnych narzÄ…dów jak mózg i siatkówka oka. Bogatym źródÅ‚em tych tÅ‚uszczów sÄ… przede wszystkim ryby (szczególnie tÅ‚uste ryby morskie), oleje roÅ›linne oraz orzechy. W diecie najmÅ‚odszych dzieci zdecydowanie należy unikać produktów, które zawierajÄ… tÅ‚uszcze trans, np. pieczywa cukierniczego, produktów czekoladowych czy żywnoÅ›ci typu fast food. Zgodnie z najnowszymi normami żywienia[3] spożycie niekorzystnych dla zdrowia nasyconych kwasów tÅ‚uszczowych nie powinno przekraczać 11,1 g/dzieÅ„. Natomiast badania[4] pokazujÄ…, że dzieci w wieku 1-3 lat spożywajÄ… ich aż o 40% wiÄ™cej niż wynosi zapotrzebowanie!

Dlaczego tak bardzo należy uważać?

Dlatego, że cukier w przetworzonej żywnoÅ›ci ukrywa siÄ™ niemal wszÄ™dzie i to w niemaÅ‚ych iloÅ›ciach. Z tego wzglÄ™du dziennÄ… normÄ™ cukru jest bardzo Å‚atwo nieÅ›wiadomie przekroczyć, podajÄ…c dziecku np. pÅ‚atki Å›niadaniowe (ok. 2 Å‚yżeczki cukru na porcjÄ™ 30 g pÅ‚atków), soki owocowe (ok. 4-9 Å‚yżeczek cukru na litr soku). Sacharoza znajduje siÄ™ również w wypiekach cukierniczych czy keczupie. Nie dosÅ‚adzajmy wiÄ™c ciast, deserów lub potraw, soki zastÄ™pujmy wodÄ…, sÅ‚odycze owocami, a przede wszystkim czytajmy etykiety! Ponad 50% dzieci w wieku 12 miesiÄ™cy zbyt wczeÅ›nie otrzymuje żywność niedostosowanÄ… do swojego wieku i potrzeb[5]. Wystrzegajmy siÄ™ podawania maluchowi wszystkiego, o co poprosi, a szczególnie sÅ‚odyczy, sÅ‚odkich napojów czy daÅ„ typu fast food. PamiÄ™tajmy, że to rodzic decyduje, co poda dziecku do jedzenia, a ono o tym, czy posiÅ‚ek zje i ile zje. Dzienne zapotrzebowanie energetyczne 1-3 latka to ok. 1200 kalorii. JeÅ›li wiÄ™c zje on pÄ…czka, który zawiera 300 kcal, to ok. 25% jego dziennego zapotrzebowania na energiÄ™ wypeÅ‚niÄ… zbÄ™dne kalorie. Dieta obfitujÄ…ca w nadmiar cukrów prowadzi do niedoboru cennych dla organizmu skÅ‚adników i zwiÄ™ksza predyspozycjÄ™ do nadwagi w przyszÅ‚oÅ›ci.

Niewielkie odstÄ™pstwa? Nie ryzykuj – przyzwyczaj do zdrowego

Ze wzglÄ™du na wrażliwy organizm maÅ‚ego dziecka, jego dieta powinna być skrupulatnie komponowana oraz dopasowana do wieku i etapu rozwoju. Podczas 1000 pierwszych dni życia dziecka programuje siÄ™ metabolizm, rozwija siÄ™ mózg, a także ksztaÅ‚tujÄ… siÄ™: ukÅ‚ad kostny i ukÅ‚ad odpornoÅ›ciowy. OczywiÅ›cie, sporadycznie możemy pozwolić dziecku na maÅ‚y wyjÄ…tek. ZdarzajÄ… siÄ™ takie okazje, jak wÅ‚aÅ›nie TÅ‚usty Czwartek, kiedy nam samym trudno oprzeć siÄ™ pokusie, a tym trudniej odmówić dziecku. Warto wtedy przygotować Å‚akocie w domu, zwracajÄ…c uwagÄ™ na skÅ‚ad sÅ‚odkich wypieków. Apetyt na sÅ‚odycze można też zaspokoić naturalnie sÅ‚odkimi, Å›wieżymi i suszonymi owocami. Cynamon lub wanilia Å›wietnie podniosÄ… walory smakowe niskosÅ‚odzonych deserów. PozwalajÄ…c dzieciom raz na jakiÅ› czas na maÅ‚e odstÄ™pstwo, róbmy to w ramach konkretnego posiÅ‚ku np. II Å›niadania, kontrolujÄ…c jednak, by menu dziecka na resztÄ™ dnia nie zawieraÅ‚o już potraw z dodatkiem cukru. PamiÄ™tajmy również, że nawet niewielkie, lecz czÄ™ste odstÄ™pstwa od zdrowej diety, mogÄ… prowadzić do nabycia i utrwalenia nieprawidÅ‚owych nawyków żywieniowych. Nadmiar lub niedobór okreÅ›lonych skÅ‚adników odżywczych w pierwszym roku życia dziecka może spowodować problemy zdrowotne w późniejszym okresie życia.

WiÄ™cej o bezpieczeÅ„stwie żywnoÅ›ci oraz szczególnych potrzebach żywieniowych najmÅ‚odszych dzieci znaleźć można na edukacyjnej platformie www.1000dni.pl



[1] http://www.profesorzdrowie.pl/zlejedzenie/trans.php.

[2] http://www.tabele-kalorii.pl/artykul,indeks-glikemiczny.html.

[3] Jarosz M. i inni, Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja, Instytut Å»ywnoÅ›ci i Å»ywienia 2012.

[4] Weker H. i inni, „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku 13-36 miesiÄ™cy w Polsce”, Instytut Matki i Dziecka we wspóÅ‚pracy z FundacjÄ… NUTRICIA 2011.

[5] http://www.1000dni.pl/wyniki-badan-o-1000-dniach/22-zywienie-6-12-miesiecy.

Fot. suwalki24.pl

udostępnij na fabebook
Skomentuj:
nick*
komentarz*
 
 
Sponsor pogody
Pogoda
Newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać od nas informacje o nowych wiadomościach w serwisie podaj nam swój e-mail.

Kursy walut
01.10.2025 Kupno Sprzedaż
EUR 0.00% 4.4889 4.5795
USD 0.00% 4.1175 4.2007
GBP 0.00% 5.1508 5.2548
CHF 0.00% 4.5999 4.6929
Dodaj nowe og³oszenie