13 grudnia 1981 r. w Polsce został wprowadzony stan wojenny, który trwał do 22 lipca 1983 r., ale na całą dekadę zahamował rozpoczęte Strajkami Sierpniowymi 1980 przemiany demokratyczne, zakończył dający dużo nadziei w ponurej rzeczywistości PRL-u "Karnawał Solidarności".
W 40. rocznicę tragicznych wydarzeń w Suwałkach odbędzie się kilka uroczystości, organizowanych w niedzielę i poniedziałek przez byłych związkowców z NSZZ "Solidarność" i działaczy opozycji antykomunistycznej.
Niedzielne obchody rozpoczna się o godz. 10.30 uroczystą Mszą św. w intencji Ojczyzny, ofiar stanu wojennego, osób aresztowanych, internowanych, zmuszonych do emigracji, represjonowanych. Po nabożeństwie uczestnicy złożą kwiaty i zapalą znicze pod obeliskiem Ks. Jerzego Popiełuszki i pod Dębem Wolności.
O godz. 12.30 w Archiwum Państwom odbędzie konferencja poświęcona wydarzeniom sprzed 40 lat.
W niedzielę o 17.30 w Parafii pw. Chrystusa Króla rozpocznie się montaż poetycko-muzyczny "Można wybaczyć, ale nigdy zapomnieć", na który mieszkańców Suwałk i regionu zapraszają Stowarzyszenie Suwalskie Starszaki oraz Zuchy i Harcerze Hufca ZHP im. Tadeusza Lutostańskiego w Suwałkach. Ten sam montaż poetycko-muzyczny zostanie zaprezentowany także w poniedziałek o godz. 18.45 w Parafii pw. Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
W poniedziałek, 13 grudnia o godz. 18.00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Suwałkach (Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Mickiewicza) rozpocznie się Msza św., a po niej odbędzie się błogosławieństwo relikwiami bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Oprawę muzyczną zapewni chór "Primo" pod dyrekcją Ignacego Ołowia. Po nabożeństwie uczestnicy przejdą pod obelisk Ks. J. Popiełuszki i pomnik Papieża Jana Pawła II przy kościele św. Aleksandra.