Lubimy narzekać. Czasem mamy również ochotę ponarzekać na szefa i firmę. Trzeba jednak wiedzieć z kim i o czym rozmawiać. Na chwilę szczerości, zwłaszcza gdy w firmie przechodzimy gorszy czas, można pozwolić sobie w domu, wśród najbliższych. Już wybierając się na plotki ze znajomą, której najmocniejszą stroną nie jest dyskrecja, lepiej nie poruszać tematów związanych z pracą. Nie można również źle wypowiadać się o pracodawcy w komentarzach w mediach społecznościowych.
Grzechy niewybaczalne
SÄ… sprawy, o których nie można mówić, nawet w rodzinnym gronie. Po pierwsze to tajemnice firmowe.
- Dyskrecja obowiÄ…zuje zarówno wobec byÅ‚ego, jak i obecnego pracodawcy. Zdrada tajemnic handlowych, strategii marketingowych czy tajników produkcji może wiÄ…zać siÄ™ z różnymi konsekwencjami np. dyscyplinarnÄ… utratÄ… pracy, koniecznoÅ›ciÄ… zapÅ‚aty kary finansowej, a nawet sprawÄ… w sÄ…dzie – zauważa Joanna Å»ukowska, ekspert miÄ™dzynarodowego serwisu rekrutacyjnego MonsterPolska.pl.
DrugÄ… ważnÄ… kwestiÄ… jest powÅ›ciÄ…gliwość w komentarzach w mediach spoÅ‚ecznoÅ›ciowych. AntyprzykÅ‚ad? Otóż pewna osoba obwieÅ›ciÅ‚a znajomym, że zmienia pracÄ™. NapisaÅ‚a, że bardzo siÄ™ cieszy i musi pochwalić siÄ™, że zaczyna nowÄ… pracÄ™ w znanej korporacji, po czym dodaÅ‚a, że jedynym minusem jest to, że bÄ™dzie wdrażać „produkt dla Å›rednio rozwiniÄ™tych ludzi”. Post wykasowaÅ‚a, ale byÅ‚o już za późno. PamiÄ™taj, że pracodawcy Å›ledzÄ… wpisy na temat wÅ‚asnej firmy w Internecie.
Z pracodawcÄ… o pracodawcy
O byÅ‚ym lub aktualnym pracodawcy najczęściej trzeba wypowiedzieć siÄ™ podczas rozmowy kwalifikacyjnej, gdy pada pytanie: dlaczego chce pan/pani odejść? Lepiej odpowiedzieć np. „Obecnie poszukujÄ™ nowych wyzwaÅ„…” (w przypadku gdy np. firma startuje z innowacyjnym projektem), „Jestem otwarty/a na nowe doÅ›wiadczenia…” (gdy szuka osób do nowego dziaÅ‚u), czy „ChciaÅ‚(a)bym spróbować pracy w miÄ™dzynarodowym Å›rodowisku..” (gdy dotychczas pracowaliÅ›my w mniejszej, krajowej firmie) niż źle mówić o obecnych pracodawcy.
Rozmowa kwalifikacyjna to nie czas na emocjonalne zwierzenia. Mówienie o zÅ‚ych doÅ›wiadczeniach może zbudować wokóÅ‚ naszej kandydatury spore wÄ…tpliwoÅ›ci. Pracodawca nabierze przekonania, że jeÅ›li dziÅ› mówimy źle o byÅ‚ym lub aktualnym szefie, to w przyszÅ‚oÅ›ci bÄ™dziemy źle mówić także o nim.
Kuchenne plotki
Kiedy nasze CV siÄ™ obroni, rozmowa kwalifikacyjna pójdzie pomyÅ›lnie i dostaniemy nowÄ… pracÄ™, wówczas trafimy do nieznanego zespoÅ‚u. To także czas, gdy musimy siÄ™ pilnować. Nowy pracownik ma najczęściej naturalnÄ… potrzebÄ™ zintegrowania siÄ™ z zespoÅ‚em. Stara gwardia chce zaÅ› dowiedzieć siÄ™ czegoÅ› o „nowym”. Zaczyna siÄ™ wiÄ™c wzajemne podpytywanie i – warto mieć tego Å›wiadomość – przekazywanie informacji o nowym pracowniku. W zespole czÄ™sto jest tzw. zwiadowca, który potrafi zadać wprost, nawet krÄ™pujÄ…ce pytanie np. źle byÅ‚o ci w tamtej firmie? To prawda, że pan X jest trudnym szefem? Faktycznie tak marnie pÅ‚acÄ… w konkurencji?
Jak odpowiadać na takie pytania – najlepiej niespiesznie. Można zwyczajnie odpowiedzieć np. „To już zamkniÄ™ty rozdziaÅ‚. Lepiej powiedz mi coÅ› o pracy tutaj?”. Taka odpowiedź kieruje rozmowÄ™ na odpowiednie tory. DziÄ™ki temu i ty dowiesz siÄ™ czegoÅ› o nowym pracodawcy.