Ulicy łączącej rondo Aleksandra Seredyńskiego, u zbiegu ulic Północnej i Rotmistrza Witolda Pileckiego, z rondem przy ulicy Wylotowej Rada Miejska w Suwałkach nadała nazwę "Michała Marii Świtalskiego".
Inicjator nadania imienia nowej ulicy, historyk i pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, radny Jarosław Schabieński, któremu zależało na uczczeniu Armii Krajowej, a zwłaszcza jej dowódców w Suwałkach na Suwalszczyźnie, podkreślił szczególny moment podjęcia uchwały – między 80. rocznicą powołania Armii Krajowej a Dniem Żołnierzy Wyklętych. Zmarły w 1958 r. na gruźlicę po latach pobytu w więzieniach komunistycznych Michał Maria Świtalski był żołnierzem zarówno Armii Krajowej, jak i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość.
Sylwetka patrona ulicy:
Michał Maria Świtalski urodził się w roku 1900 we Lwowie. Mając 16 lat wstąpił do wojska, brał udział w obronie Lwowa oraz w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie międzywojennym służył w różnych jednostkach wojskowych, a od roku 1935 roku w Korpusie Ochrony Pogranicza.
W lipcu 1936 roku został dowódcą kompanii „Wiżajny", przemianowanej rok później na „Rutka-Tartak" Batalionu KOP Sejny. W sierpniu 1939 r. niemieccy dywersanci zorganizowali nieudany zamach na jego życie. 1 września dowodzona przez niego kompania odparła atak niemiecki w rejonie Wiżajn. Po 16 września dowodzona przez niego kompania walczyła z wojskami sowieckimi w rejonie Grodna, pod Sopoćkiniami oraz w rejonie śluzy Sonicze nad Kanałem Augustowskim. 23 września przekroczył granicę litewską. Wraz z kilkoma żołnierzami zbiegł z obozu internowania i wrócił na Suwalszczyznę.
Od stycznia 1940 r. był jednym z organizatorów „Legionu Nadmieneńskiego" Do wiosny 1941 r. był komendantem obwodu suwalskiego organizacji, liczącej ponad 200 członków. Po wstąpieniu do Związku Walki Zbrojnej został komendantem Obwodu Suwalskiego. Zagrożony aresztowaniem przekazał dowództwo obwodu Kazimierzowi Ptaszyńskiemu. Dowódca Okręgu AK Władysław Liniarski mianował go dowódcą Oddziału III (operacyjno-szkoleniowego) Okręgu Armii Krajowej. Aresztowany przez Niemców w Białymstoku uwolniony został podczas brawurowej akcji AK.
Walczył z Niemcami podczas akcji „Burza", a następnie pozostał w konspiracji jako żołnierz kolejno - Armii Krajowej, Armii Krajowej Obywatelskiej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Aresztowany w 1946 roku, zwolniony w 1947 ponownie działał w konspiracji. Aresztowany ponownie w 1950 r. przebywał w więzieniu do 1956. Zmarł na gruźlicę w 1958 r. Odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Medalem Niepodległości, Medalem za Wojnę 1918-1921.
Fot. Suwalki24.pl