Pierwszym sygnałem, że zbliża się Boże Narodzenie, najczęściej są świąteczne przeboje rozbrzmiewające w centrach handlowych i w radio. Bożonarodzeniowej gorączce od lat towarzyszą również produkcje filmowe, podtrzymujące świąteczną atmosferę. Niektóre z nich przetrwały w pamięci widzów i na stałe zapisały się w historii filmu. Czy wiesz jednak, jakie ciekawostki są z nimi związane?
W 2016 roku statystyczny Polak w okresie Å›wiÄ…tecznym oglÄ…daÅ‚ telewizjÄ™ przez okoÅ‚o 6 godzin w ciÄ…gu dnia. NajwiÄ™kszÄ… popularnoÅ›ciÄ… cieszyÅ‚y siÄ™ programy informacyjne, seriale obyczajowe, transmisja skoków narciarskich oraz – oczywiÅ›cie – filmy Å›wiÄ…teczne.
Przed świętami oraz w ich trakcie nie tylko chętnie oglądamy telewizję w domowym zaciszu, lecz także tłumnie udajemy się do kin, by poznać kolejne historie z Bożym Narodzeniem w tle. Co sprawia, że świąteczne filmy cieszą się tak dużą popularnością? Jakie świąteczne produkcje po prostu trzeba obejrzeć? Odpowiedzi na te pytania przygotowali specjaliści z HRS.
„Kevin sam w domu" po raz 27!
„Kevin sam w domu" – film o sympatycznym chÅ‚opcu, który zmaga siÄ™ z niezbyt inteligentnymi zÅ‚odziejami – zadebiutowaÅ‚ na ekranach amerykaÅ„skich kin w listopadzie 1990 roku. Bardzo szybko podbiÅ‚ serca także polskiej publicznoÅ›ci – do tego stopnia, że Polsat emituje go w okresie Å›wiÄ…tecznym co roku od ponad 20 lat! Gdy w 2010 roku stacja postanowiÅ‚a zerwać z tÄ… tradycjÄ…, wÅ›ród internautów zawrzaÅ‚o. Aż 46 tysiÄ™cy osób doÅ‚Ä…czyÅ‚o do facebookowej grupy „Polsat zabiÅ‚ Å›wiÄ™ta – w tym roku Kevina nie bÄ™dzie". Protest okazaÅ‚ siÄ™ bardzo skuteczny – stacja ostatecznie wyemitowaÅ‚a kultowy film i przestaÅ‚a ingerować w Å›wiÄ…teczny repertuar.
SkÄ…d jednak taka popularność „Kevina samego w domu" jako filmu Å›wiÄ…tecznego? W koÅ„cu gÅ‚ównym tematem filmu nie jest Boże Narodzenie, a brawurowa obrona domostwa przed wÅ‚amywaczami. W rzeczywistoÅ›ci film nie byÅ‚ nawet krÄ™cony zimÄ…!ZdjÄ™cia powstawaÅ‚y od lutego do maja, dlatego twórcy musieli użyć sztucznego Å›niegu (po zakoÅ„czeniu zdjęć podarowano go operze w Chicago).
Odpowiedź na to pytanie może tkwić w tym, że twórcom bardzo zależaÅ‚o, by w filmie panowaÅ‚ Å›wiÄ…teczny nastrój. By wzmocnić ten efekt, w każdej scenie użyto kolorów kojarzÄ…cych siÄ™ z Bożym Narodzeniem – czerwieni i zieleni.
„Kevin sam w domu" trafiÅ‚ do KsiÄ™gi Rekordów Guinnessa jako najbardziej dochodowa komedia familijna – film zarobiÅ‚ na caÅ‚ym Å›wiecie ponad 500 milionów dolarów.
„To wÅ‚aÅ›nie miÅ‚ość" – nie tylko dla zakochanych
Tym razem przepisem na Å›wiÄ…teczny sukces okazaÅ‚y siÄ™ historie miÅ‚osne, a dokÅ‚adnie – 10 historii, które ukazujÄ… inne aspekty tego uczucia. Każda z nich rozgrywa siÄ™ oczywiÅ›cie w okresie Bożego Narodzenia – w tle rozbrzmiewajÄ… kolÄ™dy i poÅ‚yskujÄ… choinkowe ozdoby.
MaÅ‚o kto wie jednak, że formuÅ‚a filmu „To wÅ‚aÅ›nie miÅ‚ość" poczÄ…tkowo wyglÄ…daÅ‚a zupeÅ‚nie inaczej. MiaÅ‚y to być bowiem 2 oddzielne produkcje – jedna o premierze Wielkiej Brytanii, druga o niespeÅ‚nionym pisarzu. Scenarzysta Richard Curtis zdecydowaÅ‚ siÄ™ jednak poÅ‚Ä…czyć te pomysÅ‚y i... dopisać 12 kolejnych. Z 14 wykreowanych opowieÅ›ci wykorzystano jednak tylko 10. W kinowej wersji filmu nie znalazÅ‚y siÄ™ historie:
- dziewczyny na wózku inwalidzkim;
- mÅ‚odego chÅ‚opaka piszÄ…cego piosenkÄ™ dla dziewczyny, którÄ… nieskutecznie próbuje zdobyć;
- afrykańskiej pary zmagającej się z głodem;
- dyrektorki szkoÅ‚y, która wyjawia, że jest lesbijkÄ….
Niewiele brakowaÅ‚o również, by w filmie nie znalazÅ‚a siÄ™ uwielbiana przez widzów scena taÅ„ca Hugh Granta do piosenki „Jump for my love". Aktor uważaÅ‚ bowiem, że takie zachowanie nie przystoi premierowi Wielkiej Brytanii, w którego rolÄ™ siÄ™ wcielaÅ‚. Aktor tak bardzo nie chciaÅ‚ zataÅ„czyć, że przekÅ‚adaÅ‚ nakrÄ™cenie tego ujÄ™cia aż do ostatniego dnia zdjÄ™ciowego. Na jego proÅ›bÄ™ zmieniono również utwór, do którego miaÅ‚ wykonać choreograficzny popis. Ostatecznie Hugh Grant rozluźniÅ‚ siÄ™ na tyle, że... nie tylko zataÅ„czyÅ‚, lecz także zaÅ›piewaÅ‚.
„Listy do M" – do trzech razy sztuka
PolskÄ… odpowiedziÄ… na „To wÅ‚aÅ›nie miÅ‚ość" jest film „Listy do M.". PierwszÄ… część od premiery w 2011 r. obejrzaÅ‚o prawie 3 miliony widzów – dziÄ™ki temu film uplasowaÅ‚ siÄ™ w pierwszej 10 najpopularniejszych polskich produkcji po 1989 r. To jednoczeÅ›nie drugi po „Titanicu" najdÅ‚użej wyÅ›wietlany w polskich kinach film. Można go byÅ‚o oglÄ…dać aż przez 130 dni, a wiÄ™c jeszcze dÅ‚ugo po Bożym Narodzeniu!
Sukces pierwszej części sprawiÅ‚, że w kolejnych latach powstaÅ‚y 2 kontynuacje. Część trzecia miaÅ‚a swojÄ… premierÄ™ w listopadzie 2017 roku i okazaÅ‚a siÄ™ jeszcze wiÄ™kszym hitem. W czasie pierwszego weekendu po premierze film zobaczyÅ‚o aż 800 tysiÄ™cy widzów – żadna z poprzednich części nie miaÅ‚a aż tak dobrego otwarcia.
JeÅ›li jednak maÅ‚o Ci Å›wiÄ…tecznych opowieÅ›ci z miÅ‚oÅ›ciÄ… w tle, obejrzyj również inne zagraniczne filmy inspirowane produkcjÄ… „To wÅ‚aÅ›nie miÅ‚ość": hinduski („Wszystko dla miÅ‚oÅ›ci) lub japoÅ„ski („It all began, when I met you").