W okresie jesienno-zimowym jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje wirusowe czy bakteryjne, które nieleczone mogą mieć bardzo poważne powikłania.
Po zauważeniu pierwszych, niepokojących sygnałów świadczących o rozwoju choroby należy zatem działać natychmiast, dzięki czemu mamy znacznie większą szansę na skrócenie czasu trwania jej trwania i złagodzenie towarzyszących jej objawów.
Walka z pierwszymi objawami infekcji – nawodnienie organizmu
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na zminimalizowanie nieprzyjemnych objawów przeziębienia jest odpowiednie nawadnianie organizmu. Infekcji najczęściej towarzyszą takie objawy jak katar, podwyższona temperatura ciała czy potliwość, co bardzo często prowadzi do jego nadmiernego odwodnienia. Z tego względu należy dbać o regularne uzupełnianie płynów w postaci np. wody mineralnej z dodatkiem cytrusów będących źródłem witaminy C czy herbatek ziołowych, które wspomogą w walce z wirusami. Warto również pamiętać, że nawadnianie organizmu pozwala lepiej nawilżyć gardło i błonę śluzową nosa, a co za tym idzie, szybciej neutralizować występujące stany zapalne. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że dzięki właściwemu nawodnieniu zalegająca wydzielina stanie się rzadsza, więc łatwiejsza do usunięcia.
Walka z pierwszymi objawami choroby – odpowiednia dieta
Podczas walki z pierwszymi dolegliwościami grypy czy przeziębienia należy zwracać uwagę na swoją dietę i składniki, jakie dostarczamy wraz z nią naszemu organizmowi. W niwelowaniu symptomów rozwijającej się infekcji bardzo pomocne okazują się nie tylko tabletki na objawy przeziębienia i grypy, ale również produkty bogate w witaminę C, która znajdziemy nie tylko we wspomnianych wcześniej cytrusach. Na naszym talerzu powinny pojawić się m.in. zielona pietruszka, żółta i czerwona papryka czy kiwi, które zawierają jej znacznie więcej niż cytryna czy pomarańcza.
Walka z katarem – inhalacje
Nieżyt nosa to jeden z najczęściej występujących objawów infekcji wirusowych, który potrafi skutecznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Przy zmaganiu się z katarem należy pamiętać o regularnym wydmuchiwaniu nosa, gdyż zalegająca wydzielina to środowisko sprzyjające namnażaniu się zarazków.
Bardzo pomocne okazują się również krople do nosa na bazie wody morskiej, która nie tylko skutecznie oczyszczają przegrody nosowe, ale także nawilżają śluzówkę. Wiele osób zwraca również uwagę na dobroczynny wpływ domowych inhalacji, które pozwalają rozrzedzić wydzielinę i szybciej ją usunąć. Do ich przygotowania wystarczy gorąca woda i olejek eteryczny (np. eukaliptusowy), który dodatkowo przyniesie ulgę w podrażnieniach.
(materiał partnera)
grafika: www.freepik.com